Skip to content

Scroll Lock Ne Yapar ve Excel’de Nasıl Kullanılır?

12 de Mayıs de 2021

Kaydırma Kilidi, Microsoft Excel’de genellikle klavye kullanılarak etkinleştirilen veya devre dışı bırakılan bir gezinme özelliğidir. Etkin hücreden ayrılmadan bir çalışma sayfasında hareket etmeye çalıştığınız sürece, Kaydırma Kilidi açıkken Excel’de manevra yapmak kolay olabilir. Aksi takdirde işleri daha da zorlaştırabilir. Excel’de Kaydırma Kilidi’ni nasıl etkinleştireceğinizi, kullanacağınızı ve kapatacağınızı öğrenin. Bu makaledeki talimatlar Windows 10, Windows 8.1 ve Windows 7 üzerinde Excel 2019, Excel 2016, Excel 2013, Excel 2010 ve Microsoft 365 için Excel için geçerlidir.

Kaydırma Kilidi Ne Yapar?

Başlangıçta Kaydırma Kilidi tuşu, bilgisayar kullanıcıları esas olarak klavyeleri kullanarak gezinirken eklenmiştir. Kaydırma Kilidi tuşunu değiştirmek, bilgisayar kullanıcılarının yazma imlecini sayfada hareket ettirebilmesi için ok tuşlarıyla kaydırmayı devre dışı bıraktı. Çoğu program kaydırma kilidi yeteneklerini sayfanın sağ tarafındaki kaydırma çubuğuyla değiştirmiştir. Excel, Kaydırma Kilidi tuşunun hala çalıştığı çok az uygulamadan biridir. Ve bazı kullanıcılar, belirli bir şeyi ararken olduğu gibi, uzun (veya geniş) elektronik tablolarda metodik bir şekilde gezinmek için hala yararlı bulmaktadır. Varsayılan olarak, Excel’deki ok tuşlarını kullanmak hücrelerde gezinmenize olanak tanır. Kaydırma Kilidi tuşu etkinleştirildiğinde, ok tuşlarının kullanılması tüm çalışma sayfasını kaydırır. Sağ veya sol ok tuşlarına basmak, sayfayı sağa veya sola kaydırır; yukarı ve aşağı ok tuşlarına basmak çalışma sayfasını yukarı ve aşağı kaydırır. Bu, nerede olduğunuzun izini kaybetmeden elektronik tablonuzda gezinmenize olanak tanır.

Excel’de Kaydırma Kilidi Nasıl Etkinleştirilir ve Kapatılır

Ellerinizi klavyenin üzerinde tutmayı tercih ediyorsanız, bu seçenek oldukça kullanışlı olabilir. Açmak için yapmanız gereken tek şey, Kaydırma kilidi anahtarı (“ScrLk” tuşu veya “scr lk” olarak görünebilir) tuşu), genellikle klavyenin üst tarafındadır. Kaydırma Kilidini etkinleştirdiğinizde, Excel penceresinin sol alt tarafındaki durum çubuğunda bir bildirim görüntülenir. Durum çubuğunda görünmüyorsa, ancak açıldığından şüpheleniyorsanız, durum çubuğunu sağ tıklayıp Kaydırma Kilidi’nin Açık veya Kapalı olarak listelenip listelenmediğini kontrol ederek açık olup olmadığını kontrol edin. Basmak Kaydırma kilidi klavyedeki tuşu özelliği kapatıp açar. Ancak, açıksa ve klavye tuşunu bulamazsanız, başka bir yol var. Kullandığınız yöntem, işletim sisteminize bağlı olacaktır.

Windows 10’da Kaydırma Kilidi Nasıl Kapatılır

Scroll Lock’u kapatmak için Windows 10 ekran klavyesini bulun. Ok tuşlarına bastığınızda Excel artık kaydırılmayacak.

 1. “Yazın”ekranda Windows arama kutusuna girin ve Ekran klavyesi sonuçlar penceresinde göründüğünde. Ekran klavyesi açılacaktır.

  Alternatif olarak seçebilirsiniz Başlat > Ayarlar > Erişim kolaylığı > Tuş takımı ekran klavyesini açmak için.

 2. Seçin ScrLk anahtar.

  Ekran Klavyesindeki ScrLk düğmesi

 3. Ekran klavyesini kapatın.

Windows 8.1’de Kaydırma Kilidi Nasıl Kapatılır

Scroll Lock’u kapatmak için ekran klavyesini açın. Ok tuşlarına bastığınızda Excel artık kaydırılmayacak.

 1. Seçiniz Başlat, ardından tuşuna basın CTRL + C Charms çubuğunu görüntülemek için.

 2. Seçiniz Bilgisayar ayarlarını değiştir > Erişim kolaylığı > Tuş takımı.

 3. Seçin Ekran klavyesi Klavyeyi açmak için düğmeye basın.

 4. Seçin ScrLk buton.

 5. Ekran klavyesini kapatın.

Windows 7’de Kaydırma Kilidi Nasıl Kapatılır

Scroll Lock’u kapatmak için ekran klavyesine erişin. Ok tuşlarına bastığınızda Excel artık kaydırılmayacak.

 1. Seçiniz Başlat > Tüm Programlar > Aksesuarlar.

 2. Seçiniz Erişim kolaylığı > Ekran klavyesi. Ekran klavyesi açılacaktır.

 3. Seçin slk buton.

 4. Ekran klavyesini kapatın.