Skip to content

Seagate SeaTools

27 de Mayıs de 2021

Seagate, iki ücretsiz sabit disk test yazılımı programı oluşturur—SeaTools Önyüklenebilir ve Windows için SeaTools. Her iki test aracı da mükemmel olsa da, farklılar. SeaTools’un önyüklenebilir sürümü daha güçlüdür ancak kullanımı biraz daha zordur. Windows için SeaTools tam özellikli değildir, ancak kurulumu çok daha kolaydır. Her iki program da tamamen ücretsizdir ve şiddetle tavsiye edilir. Sabit sürücünüzün arızalı olabileceğinden şüpheleniyorsanız, Seagate’in bu araçlarından biri veya her ikisi de sorunun ne olduğunu belirlemenize yardımcı olacaktır.

Bu inceleme, SeaTools Bootable ve SeaTools for Windows v1.4’tür. Lütfen incelememiz gereken daha yeni bir sürüm olup olmadığını bize bildirin. Testlerinizden herhangi birinde başarısız olursa, sabit sürücüyü değiştirmeniz gerekebilir.

Seagate SeaTools Hakkında Daha Fazla Bilgi

Seagate SeaTools, hem Windows sürümünde hem de maksimum esneklik için bağımsız, önyüklenebilir bir sürümde mevcuttur. Windows için SeaTools ve SeaTools Önyüklenebilir, sırasıyla. Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP, Windows sürümünde desteklenen işletim sistemleridir; önyüklenebilir SeaTools, sabit sürücüde hangi işletim sistemi yüklü olursa olsun, hiçbiri de dahil olmak üzere kullanılabilir. Windows 10’da Seagate SeaTools’u da kullandık ve resmi olarak desteklenmese de, reklamı yapıldığı gibi çalışıyor gibiydi.

Windows için SeaTools

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, Windows için SeaTools normal bir program gibi bilgisayarınıza kurulur. Sabit sürücünüzün sağlığını belirlemeye yardımcı olabilecek birkaç temel test gerçekleştirebilir ve SCSI, PATA ve SATA sürücüleri gibi her tür dahili sürücü test edilebilir. USB veya FireWire ile çalışanlar gibi harici sürücüler de desteklenir. Başlamak için SeaTools indirme sayfasını ziyaret edin ve adlı bağlantıyı seçin Windows için SeaTools altında İndirilenler Bölüm. İndirme, adında bir EXE dosyasıdır. SeaToolsforWindowsSetup.exe. Kurulum hiç de kafa karıştırıcı değildir ve programı hızlı bir şekilde yükler.

SeaTools Önyüklenebilir

Bir flash sürücüye veya başka bir USB cihazına yüklenebilen önyüklenebilir SeaTools programı buradan indirilebilir – seçin SeaTools Önyüklenebilir. Dosyanın adı USBbootSetup-SeaToolsBootable.zipyani kullanmak için program dosyalarını arşivden çıkarmanız gerekir. Bunu yaptıktan sonra açın SeaToolsBootable_RC_2.1.2.usbBootMaker.exe, yerleşik önyüklenebilir USB oluşturucu. SeaTools’u aygıta koymak için sihirbazdaki adımları izleyin ve ardından programı çalıştırmak için USB aygıtından önyükleyin. Başka bir versiyon, DOS için SeaTools, benzerdir, ancak izin vermeyin DOS için kısmen seni korkutuyor. SeaTools for DOS, hangi işletim sistemi yüklü olursa olsun her tür PC ile çalışır. SeaTools indirme sayfasını ziyaret edin. DOS için SeaTools İndirme: {link. ISO dosyası olarak indirilecek SeaToolsDOS223ALL.ISO. Daha önce hiç ISO görüntüsü yazmadıysanız (normal dosyaları diske yazmaktan farklıdır) bir ISO Görüntü Dosyasını CD’ye veya DVD’ye Nasıl Yazılır öğreticimize ve ardından SeaTools’u edinme konusunda yardım için CD veya DVD’den Nasıl Önyüklenir’e bakın. DOS için gidiyor.

Seagate SeaTools Artıları ve Eksileri

Bu mükemmel sabit disk test araçları setinden hoşlanmayacak çok az şey var:

Artıları:

  • İhtiyaçlara bağlı olarak iki versiyon mevcuttur
  • Her iki sürüm de kurulduktan sonra kullanımı kolaydır ve tamamen ücretsizdir
  • SeaTools for Windows, üretici ne olursa olsun sabit diskleri test eder
  • Windows için SeaTools, seri numarası, kapasitesi, önbellek boyutu, ürün yazılımı revizyonu ve dönüş hızı gibi sürücü hakkında birçok bilgi içerir.
  • SeaTools for DOS, gürültü sorunlarını gidermek için oldukça faydalı bir “akustik test” içerir
  • SeaTools for DOS, işletim sisteminden bağımsızdır, bu nedenle tüm işletim sistemleriyle otomatik olarak uyumludur

Eksileri:

  • SeaTools for DOS, acemi kullanıcıların kullanmakta güçlük çekebileceği ISO görüntü yazıcı yazılımı gerektirir
  • SeaTools for DOS, maksimum 100 hatayı işler, bu noktada testin yeniden başlaması gerekir
  • SeaTools for DOS, çoğu RAID denetleyicisiyle iyi çalışmıyor gibi görünüyor

Seagate SeaTools Üzerine Düşünceler

Seagate’in SeaTools sabit disk test programları, şimdiye kadar çalıştığımız tüm programların en kolay kullanımıdır. Deneyimlerimize göre testler basit, çalıştırması kolay ve genellikle oldukça hızlıdır. Kullanılabilir sabit sürücüleriniz ve testleriniz, programın ne zaman açıldığını görmek kolaydır ve sadece birkaç fare tıklamasıyla başlatılabilir.

DOS için SeaTools birkaç temel testi gerçekleştirebilir Windows için SeaTools çalışabilir ancak aynı zamanda çok yararlı Akustik Test (yalnızca Seagate ve Maxtor disklerinde). Sabit sürücünüzün gürültü yaptığını düşünüyorsanız, bu test size gerçekten çok zaman kazandırabilir. Sürücüyü tamamen boş olana kadar döndürerek sürücüyü neredeyse sessiz hale getirir. Artık tuhaf sesi duymuyorsanız, suçlu sabit disktir! Dolayısıyla, ISO görüntülerini yazmakta rahatsanız ve biraz daha güçlü araçlar istiyorsanız, SeaTools for DOS’u kullanın. Daha acemiyseniz veya hızlı ve basit bir sabit sürücü testi istiyorsanız, Windows için SeaTools’u deneyin.