Skip to content

Selfie Nedir?

4 de Nisan de 2021

Bir selfie:

Kendi kendinize çekilmiş bir fotoğrafınız

Özçekimler genellikle çoğu akıllı telefonda öne bakan kamera etkinleştirilerek, telefonu önünüzde bir kolla dışarıda tutularak ve bir fotoğraf çekilerek çekilir. Diğer bir eğilim, hem öne hem de arkaya bakan kameraları aynı anda kullanarak bir “can sıkıntısı” çekmek. Genellikle sosyal ağlarda paylaşılırlar. Fotoğrafı başka biri çekerse buna selfie denmez. Hepsi bu kadar, gerçekten. Ama bunu neden yaptığımızın ve neden bu kadar büyük bir trend haline geldiğinin arkasında çok daha fazla anlam var.

Kim Selfie Alır?

Genç kadın köpekle selfie alarak

Oleksiy Boyko / EyeEm / Getty Images
Akıllı telefonu olan herkesin selfie çekme gücü var, ancak genç kalabalığın özellikle bu trendin içinde olduğu görülüyor – bunun başlıca nedeni, gençler ve 18 ila 34 arası nüfusun, eski meslektaşlarından daha ağır dijital kullanıcılar olmasıdır. Öncelikle Instagram ve Snapchat gibi bir mobil cihazda kullanılması amaçlanan fotoğraf tabanlı sosyal ağlar, selfie çekmeyi daha da yoğun hale getirdi. Bu kullanıcılar arkadaşlarına / izleyicilerine tamamen görsel yollarla bağlanır. Bazı özçekimler son derece yakın çekimlerdir, diğerleri kolun bir kısmını dışarı doğru gösterir ve en iyilerinden birkaçı, öznenin banyo aynasının önünde durmasını sağlar, böylece yansımalarının tüm vücut görüntüsünü alabilirler. Çok sayıda selfie stili var ve bunlar en yaygın olanlarından bazıları. Birçoğu, daha iyi çekimler yapmak için kollarını uzatmak zorunda kalmamak için selfie çubuğu trendine atladı. Sosyal medya çoğu özçekim etkinliğinin itici gücü olduğundan, arkadaşları, erkek arkadaşları, kız arkadaşları, aşkları veya meslektaşları ile bağlantıda kalmak isteyen küçük çocuklar, düzenli olarak özçekim paylaşma konusunda daha aktiftir.

İnsanlar Neden Selfie Alır?

Hangi tür psikolojik faktörlerin herhangi bir kişiyi bir selfie çekmeye ve bir sosyal ağ sitesine yüklemeye ittiğini kim bilebilir? Herhangi bir şey olabilir. Herkesin kendi durumu farklıdır, ancak işte en yaygın teorilerden bazıları:

  • Kendilerini gerçekten ifade etmek için: Tüm özçekimler narsisizm tarafından yönlendirilmez. Pek çok insan ne yaptıklarını veya ne düşündüklerini özgün bir şekilde ifade etmek için özçekimler alıyor ve bunları çevrimiçi olarak paylaşıyor.
  • Kendi imajını oluşturmak için: Çoğu kişi, diğer herkesin görmesi için çevrimiçi olarak yayınlasalar bile, özçekimleri tamamen kendileri için alır. Bu insanlar için özçekim yapmak, görünüşlerine daha fazla güvenmelerini sağlar.
  • Mümkün olduğunca çok insandan dikkat çekmek için: İşte narsisist kısım burada devreye girer. İnsanlar sosyal medyada fark edilmeyi severler ve arkadaşlardan gelen tüm bu “beğeniler” ve yorumlar, iltifat için balık tutmanın ve kişinin kendi egosunu güçlendirmenin hızlı ve kolay bir yoludur.
  • Belirli bir kişinin dikkatini çekmek için: Bir sosyal ağ üzerinden hayranlık duydukları birine bağlı olan çocuklar, dikkat çekmenin bir yolu olarak, özellikle de şahsen bunu yapmak için çok utangaçlarsa, çekici veya çekici özçekimler yüklemeye daha fazla istek duyabilirler. Bu sadece mobilin yükselişinden beri var olan tuhaf ve yeni bir flört yöntemi, ama kesinlikle orada.
  • Can sıkıntısı: Hey, işte sıkılan, okulda sıkılan, evde sıkılan ve hareket halindeyken sıkılan insanlar var. Doğru. Bazı insanlar yapacak daha iyi bir şeyleri olmadığı için özçekim yapacaklar.
  • Sosyal medya eğlenceli olduğu için: Son olarak, sosyal medya sosyal olmakla ilgilidir! Bu, olabildiğince çok özçekim yüklemek anlamına geliyorsa, öyle olsun. Bazı insanların bunu yapmak için gerçek bir nedene ihtiyacı yoktur. Bunu yapmayı sevdikleri için yapıyorlar, bu eğlenceli ve kendi hayatınızı belgelemenin harika bir yolu.

Selfie Uygulamaları, Filtreler ve Mobil Sosyal Ağlar

Web’in bugünlerde gördüğü özçekimlerin sayısı için hepimizin ön kamerası var. İşte insanların özçekimleri için kullandıkları en popüler araçlardan bazıları.

  • Instagram: Instagram, tamamen mobil cihazlara dayalı bir sosyal fotoğraf paylaşım ağıdır. Filtreler, özçekimlerinizin anında yaşlanmış, iddialı veya vurgulanmış görünmesini sağlayabilir. Instagram ve özçekimler el ele gider.
  • Snapchat: Snapchat, kullanıcıların fotoğrafları veya videoları kullanarak sohbet etmesine olanak tanıyan bir mobil mesajlaşma platformudur, bu nedenle ana etkinliği temelde özçekimlere dayanır. Mesajlar, alıcı tarafından açıldıktan birkaç dakika sonra kendi kendini imha eder, bu nedenle amaç, mesajların devam etmesini sağlamak için mümkün olduğunca çok sayıda özçekim yapmaktır.
  • Facebook: Son olarak, İnternetin en büyük sosyal ağı aynı zamanda özçekimler için de bir yerdir. Belki Instagram veya Snapchat kadar değil, ancak mobil uygulamalar (veya Facebook Kamera uygulaması) aracılığıyla Facebook’a erişim sağlamak, onları tüm arkadaşlarınızın görmesi için orada yayınlamayı kesinlikle kolaylaştırır.