Skip to content

Sensörler Olmadan HTC Vive Nasıl Kullanılır

10 de Ekim de 2022

Bilinmesi gereken

 • Bir HTC Vive’ı Lighthouse istasyonları olmadan kullanamazsınız, ancak yalnızca bir tanesiyle idare edebilirsiniz.
 • Tek bir sensör kurulumuyla ileriye dönük, oturmuş deneyimleri kullanabilirsiniz.
 • 360 derecelik, ayakta duran veya oda ölçeğindeki VR deneyimlerinin çoğu için iki sensöre ihtiyacınız olacak.

Bu kılavuz, iki kişilik zamanınız veya alanınız yoksa HTC Vive’ınızı tek bir sensörle nasıl kuracağınıza ve HTC Vive’ı neden hiçbir sensör olmadan kullanamadığınıza bakacaktır.

Baz İstasyonları Olmadan VR Kullanabilir miyim?

Birçok farklı sanal gerçeklik gözlüğü türü vardır. Bazıları doğrudan bilgisayara bağlanır; diğerleri daha bağımsızdır. Bazı kulaklıklar, özellikle erken nesil kulaklıklar, harici izleyicilerle tasarlanmıştır. Bazı daha modern, genellikle bağımsız kulaklıklar, kulaklıktaki kameraların izleme sağladığı “içten dışa” izleme ile çalışır. İçten dışa izleme özelliğine sahip kulaklık örnekleri arasında HP Reverb G2 ve Meta (Oculus) Quest 2 yer alır. Bununla birlikte, HTC Vive birinci nesil bir VR başlığıdır ve çalışması için harici sensörler gerektirir.

HTC Vive Sensörler Olmadan Çalışabilir mi?

Hayır. HTC Vive başlığı, sizi sanal dünyaya yerleştirmek için kulaklık üzerine monte edilmiş izleyicileri algılayan Lighthouse lazer sensörlerini kullanır. Bu baz istasyonları olmadan dünyadaki konumunuzu doğru bir şekilde kontrol etmenin bir yolu yoktur ve kulaklık, sensörler doğru şekilde kurulduğunda bile izlemeyi kaybetmesi durumunda olduğu gibi gri bir ekran gösterecektir. Bununla birlikte, zamanınız veya alanınız kısıtlıysa yapabileceğiniz şey, Vive’ı yalnızca bir Lighthouse sensörüyle kurmaktır. Bazı ileriye dönük oyunlar ve deneyimler bununla gayet iyi çalışacaktır, ancak yaklaşık 180 derecelik dönüşle sınırlı olacaksınız ve bazı konumlarda denetleyicileri takip etmede bazı zorluklar olabilir.

Tek bir HTC Vive Lighthouse sensörü, yarış oyunları ve uçuş simülatörleri gibi oturma deneyimleri için gayet iyi.

Bir Lighthouse sensörü kurmak için normal HTC Vive kurulum adımlarını izleyin, ancak yalnızca tek bir sensöre güç verirsiniz. Ayrıca seçmeniz gerekecek Sadece Ayakta Durmak için Ayarla kurulum sihirbazında.

HTC Vive için Sensörlere İhtiyacınız Var mı?

Evet kesinlikle. Bazı oyunlar ve deneyimler için bir sensör yeterlidir, ancak Vive kulaklığı herhangi bir sensör olmadan kullanmaya çalışırsanız, yalnızca gri bir ekran görüntüleyecektir. İki sensör en doğru izlemeyi sunar, ancak oturmuş, 180 derecelik bir VR deneyimi için yalnızca bir sensör kullanabilirsiniz.

Vive’ı Denetleyiciler Olmadan Kullanabilir miyim?

VR içindeki bazı deneyimler hiç girdi gerektirmez ve bunlar denetleyiciler olmadan gayet iyi çalışır; bunları monitörünüzde VR’nin dışında başlatmanız gerekir. Bazı oyunlar kafa/bakış kontrolü ile çalışır ve bunlar kontrolörler olmadan da iyi çalışmalıdır. Ancak giriş gerektiren çoğu oyun ve deneyim için Vive hareket kontrol cihazına, bir Xbox kontrol cihazına veya eşdeğer bir oyun kumandasına ihtiyacınız olacaktır.

SSS

 • HTC Vive’ı nasıl kurarım?

  HTC Vive’ı kurmak için bir oyun alanı için yer açın, ardından Lighthouse izleme sensörlerini aralarında yaklaşık 6,5 fit olacak şekilde zıt köşelere monte edin. Ardından Steam’i indirin, Steam hesabınıza giriş yapın ve SteamVR’yi yükleyin. Kulaklığınızı bağlantı kutusuna bağlayın, bağlantı kutusunu bilgisayarınıza bağlayın, denetleyicilerinizi açın ve komutları izleyin.

 • HTC Vive’ı nerede deneyebilirim?

  HTC Vive’ı deneyebileceğiniz bir yer bulmak için Vive Mağaza Bulucu web sitesine gidin ve adresinizi girin. Vive’ın tanıtım için kurulmuş olduğu mağazaların konumlarını gösteren bir Google Haritası göreceksiniz.

 • HTC Vive için ne kadar alana ihtiyacınız var?

  Vive, oyun alanınızın en fazla 16 fit ve 4 inç (beş metre) diyagonal bir alanda harekete izin verecek kadar büyük olmasını önerir. Oda ölçeğinde bir kurulum için minimum 6 fit 6 inç x 5 fit alan gereklidir. Ayakta ve oturarak deneyimler için minimum alan gereksinimi yoktur.