Skip to content

Sertifika Hatası Gezinme Engellendi: What That Means ve Nasıl Onarılır

10 de Mayıs de 2021

Web siteleri, onları ziyaret ettiğinizde gizliliğinizi ve güvenliğinizi korumak için şifreleme sertifikaları kullanır. Sertifikalar, bilgisayarınız ile site arasında gönderilen verileri şifreleyerek çalışır. Bir sitenin eski veya yanlış yapılandırılmış bir sertifikası varsa, tarayıcı sizi durum konusunda uyarır veya sitenin yüklenmesini engeller. Bu, Sertifika Hatası Gezinme Engellendi hatası olarak bilinir. Bu kılavuz, Internet Explorer ve Microsoft Edge’e yöneliktir, ancak burada ayrıntılı olarak verilen olası çözümlerin çoğu, Firefox ve Google Chrome gibi diğer tarayıcılarla da çalışır.

Sertifika Hatası Gezinme Engellendi Hatasının Nedenleri

Sertifika Hatası Gezinme Engellendi’nin birkaç nedeni vardır. Etrafı araştırmaya ve sorunu çözmeye başlamadan önce, bir sorun olmayabileceğini düşünmelisiniz. Belki site doğru yapılandırılmamış ve tarayıcı işini yapıyor. Yine de düzeltebileceğiniz yaygın nedenler vardır. Aşağıda, düzeltebileceğiniz birkaç neden bulunmaktadır.

 • Web sitesi düzgün yapılandırılmamış.
 • Sistem saati doğru ayarlanmadı.
 • Eksik Windows güncellemeleri.
 • Antivirüs ve güvenlik duvarları siteyi engeller.
 • Tarayıcı ile uyumluluk sorunları.

Sertifika Hatası Gezinmesi Engellendi Nasıl Onarılır

Sertifika Hatası Gezinme Engellendi sorunuyla karşılaşırsanız, bu hatayı atlayıp ulaşmaya çalıştığınız siteye erişmeyi deneyebileceğiniz birkaç şey vardır. Sertifika Hatası Gezinme Engellendi uyarısı gibi geçmiş uyarılarda gezinirken dikkatli olun. Güvenlik sertifikaları, sitelere göz atmanın güvenli olmasını ve sisteme zarar verebilecek kötü amaçlı yazılımların yüklenmemesini sağlar. Bu hataları atlamak, gizliliğinizi ve bilgisayar sisteminizi riske atabilir.

 1. Hatanın haklı olup olmadığını kontrol edin. Hatayı nereden aldığınıza bağlı olarak, sitenin sertifikası hakkında daha fazla bilgi almak için bir bağlantı alabilirsiniz. Aksi takdirde, bu bilgilere çoğu tarayıcıda şunu seçerek erişebilirsiniz: kilit adres çubuğunda. Sertifikanın sona erme tarihi geçerli tarihten daha önceyse, sertifikanın süresi dolmuş demektir, bu da sizin yapabileceğiniz bir şey olmadığı anlamına gelir.

 2. Bir Windows Güncellemesi çalıştırın. Bazen, bilgisayardaki eski bir yazılım parçası suçludur.

 3. Farklı bir web tarayıcısı deneyin. Hem Google Chrome hem de Firefox, işleri Edge’den farklı şekilde ele alır. Bir sitenin birinde iyi çalıştığını ancak diğerinde iyi çalışmadığını fark edebilirsiniz.

 4. Sorunlu tarayıcıyı güncelleyin. Edge ve IE, Windows güncellemesiyle birlikte güncellenir, ancak Chrome ve Firefox’u da kolayca güncelleyebilirsiniz.

 5. Windows sistem saatini ayarlayın. Saat yanlış olduğunda, Windows, sertifikadaki sona erme tarihini karşılaştırmak için yanlış saati kullanır ve bu da hataya neden olur.

 6. DNS sunucularının bağlantıyı doğru web sitesine yönlendirdiğinden emin olun. Bir web sitesi, barındırıldığı konum gibi önemli bir şeyi değiştirdiğinde, bu DNS sunucularının güncellenmesi gerekir. Tüm DNS sunucuları aynı hızda güncellenmez veya aynı bilgilere sahip değildir. Doğru yere ulaşıp ulaşmadığınızı görmek için DNS sunucularınızı değiştirin.

 7. Antivirüs ve güvenlik duvarı ayarlarını kontrol edin. Bir virüsten koruma programının veya güvenlik duvarının siteyi engellemediğinden emin olun. Bir virüsten koruma programının çok katı olduğu ve erişmeye çalıştığınız sitenin önemli bölümlerini engellediği zamanlar vardır. İhtiyaç duyduğu bilgiler olmadan bilgisayar hiçbir şey yapamaz ama hata verebilir. Sorunu çözüp çözmediğini görmek için antivirüs veya güvenlik duvarınızdaki kısıtlamaları gevşetin. Alternatif ancak riskli bir seçenek, McAfee, Norton veya Windows güvenlik duvarını geçici olarak devre dışı bırakmaktır. Ancak, bu seçeneği kullanırsanız, bilgisayarınızı izinsiz girişler için riske attığınızı unutmayın. Bitirdiğinizde antivirüs veya güvenlik duvarını yeniden etkinleştirin.

 8. Trusteer Rapport’u kaldırın. Bazı virüsten koruma ve güvenlik uygulamaları, çevrimiçi bilgi gönderirken ekstra koruma düzeyi ekleyen IBM’in bir yazılım parçası olan Trusteer Rapport’u içerir. Trusteer Rapport, bu da dahil olmak üzere hatalara ve hatalara neden olabilir. Antivirüsünüzü tamamen işlevsel tutarken Trusteer Rapport’u kaldırabilirsiniz.

 9. İnternet güvenlik seçeneklerini değiştirin. Bunun sorunu çözüp çözmediğini görmek için Windows’ta güvenlik düzeyini düşürün.

 10. Internet Explorer’da korumalı modu devre dışı bırakın. Sorun yalnızca Internet Explorer’da ortaya çıkıyorsa, güvenlik mekanizmasının suçlu olup olmadığını görmek için korumalı modu devre dışı bırakın. Korumalı modun bir nedeni vardır ve yalnızca hatanın yanlış bir şekilde gerçekleştiğini biliyorsanız ve siteyi engellemek için geçerli bir neden yoksa devre dışı bırakmalısınız.

 11. Internet Explorer’a güvenilen siteleri ekleyin. Hatanın garanti edilmediğinden eminseniz, söz konusu siteyi kalıcı olarak IE ve Microsoft Edge için güvenilen site olarak ekleyin. Basın Windows tuşu + R, sonra girin inetcpl.cpl ve seçin TAMAM MI.

 12. Sertifika uyuşmazlığı uyarılarını devre dışı bırakın. Bu, hatanın ortaya çıkmasını engeller. Bu geçici bir çözümdür ve temeldeki sorunu çözmez.

  1. İnternet Özellikleri pencere.
  2. Seçin ileri sekmesi.
  3. İçin masaya bak Sertifika adresi uyuşmazlığı hakkında uyarve devre dışı bırakmak için onay işaretini kaldırın.
  4. Basın Tamam mı değişikliği uygulamak için.
  5. Tarayıcıyı yeniden başlatın ve siteye tekrar erişin.