Skip to content

Sesli Aramalarda Yankılar Nasıl Durdurulur

7 de Mayıs de 2021

Eko, konuşmacıların bir telefon görüşmesi veya internette sesli arama sırasında kısa bir gecikmeden sonra kendilerini duydukları olgudur. Mühendisler telefonun ilk günlerinden beri bununla uğraşıyorlar. Bazı çözümler, sorunun bazı nedenlerini hafifletse de, yankı, VoIP gibi yeni teknolojilerin ortaya çıkmasıyla bile hala bir sorundur.

Telefon Yankısının Nedenleri

Eski telefonda konuşan kedi.
MamiGibbs Pr / Getty Images

İlk kaynak şu şekilde anılır: yan ton. Konuştuğunuzda, sesiniz size geri döner. Bu döngü, bir telefonda konuşma deneyimini geliştirmek için amaca yönelik olarak telefon sistemlerinde tasarlanmıştır. Yan ton konuştuğunuz anda duyulduğu sürece, bir yankı algılamayacaksınız. Ancak, telefon setleri, hatları veya yazılımlardaki donanım sorunları, yan tonun gecikmesine neden olarak yankıya neden olabilir. Yankı bazen bir arama kaydedildiğinde ortaya çıkar. Hoparlörlerden çıkan ses mikrofon tarafından kaydedildiğinde üretilir. Ses sürücünüz duyduğunuz tüm sesleri kaydederken de üretilebilir. İki kişiden hangisinin sizi rahatsız ettiğini belirlemek için basit bir test yapın: Hoparlörlerinizi kapatın veya ses seviyesini sıfıra ayarlayın. Yankı durursa – muhabiriniz size yapıp yapmadığını söyleyebilir – sorununuz kayıt süreciyle ilgilidir. Bir aramanın kaydedilmesiyle oluşturulan yankının, donanım kurulumunda bir değişiklik olmadan düzeltilmesi zordur. Mikrofonunuzu telefonun hoparlöründen olabildiğince uzağa götürmek gibi önlemler alırsanız, bunu önemli ölçüde azaltabilirsiniz. Daha da iyisi, hoparlörler yerine kulaklık veya mikrofonlu kulaklık kullanın. İyi kalkanlara sahip yankı giderme özelliğine sahip kulaklıkları seçin. Ses sürücüsü yankı sorunları için, mikrofonunuzun tek kayıt giriş cihazı olması için ses sürücünüzü yapılandırmanız gerekecektir.

VoIP Yankı

Yankı, İnternet Protokolü üzerinden Ses görüşmeleri sırasında, halka açık anahtarlı telefon ağı ve hücresel ağlardan daha sık görülür. VoIP teknolojisine özgü sorunlar şunları içerir:

  • VoIP telefonunuzun veya cihazınızın yankı iptali mekanizmasında veya telefon hizmetini sağlayan taşıyıcılarda bir işlev bozukluğu. Arızalı donanım, aramanın rotası üzerindeki bir sunucu gibi ağın herhangi bir yerinde görünür. VoIP yazılımı da hatalı olabilir.
  • Akıllı telefon kasası yankıya neden olabilir.

VoIP, ses sinyallerini interneti kullanarak yönlendiren dijital paketlere böler. Bu paketler, bir paket anahtarlama süreci aracılığıyla hedeflerine teslim edilir ve uç noktada orijinal mesaja yeniden birleştirilir. Bu yolculuk, potansiyel olarak mesajın söylendiği ve alındığı zaman arasında gecikmeye (veya fark edilir bir gecikmeye) uğrar. Paketler yolda kaybolabilir veya yanlış sırada gelebilir.

Akıllı Telefonlar ve Yankı

Bir akıllı telefonda yankı yaşıyorsanız, bağlantının hangi ucunun yankı oluşturduğunu bulmakla başlayın. Her aramada kendinizi duyuyorsanız, yankı sizin sorununuzdur. Aksi takdirde, sorun aramadaki diğer kişiden kaynaklanır veya sistemde sınır noktanızın ötesindedir. Telefonunuz yankı oluşturuyorsa, aşağıdakileri deneyin:

  • Akıllı telefon kullanıyorsanız, arama ayarlarında herhangi bir gürültü bastırma özelliğini devre dışı bırakın.
  • Kılıfını telefonunuzdan çıkarmayı deneyin – bazı durumlar, herhangi bir teknoloji açığıyla tamamen ilgisi olmayan akustik yankıya neden olur.