Skip to content

Sesli Kitaplar Nelerdir?

14 de Mayıs de 2021

Sesli kitaplar, okumak yerine dinlediğiniz bir kitabın metninin ses kayıtlarıdır. Sesli kitaplar, kitapların tam olarak kelimesi kelimesine versiyonları veya kısaltılmış versiyonları olabilir. Herhangi bir akıllı telefon, tablet, bilgisayar, ev hoparlör sistemi veya araç içi eğlence sisteminde sesli kitap dinleyebilirsiniz. Sesli kitaplar genellikle dijital müzik ve video ile aynı şekilde satın alınır ve indirilir. Ayrıca çevrimiçi kitapçılardan satın alınabilir veya kamuya açık sitelerden ücretsiz olarak indirilebilirler. Çoğu halk kütüphanesi sistemi çevrimiçi sesli kitap indirmeleri sunar – tek ihtiyacınız olan bir kütüphane kartıdır. Spotify’da bile bir sesli kitap bölümü var.

Bir Sesli Kitabı Nasıl Dinlersiniz?

Dijital ses dosyaları olarak mevcut olan sesli kitaplar, telefonlar, tabletler ve bilgisayarlar gibi çok çeşitli tüketici elektroniği cihazlarında (ses akışını destekleyen herhangi bir cihaz) oynatılabilir. İnternetten sesli kitap satın aldığınızda veya indirdiğinizde, bunlar genellikle bir arada gelir aşağıdaki ses biçimlerinden:

  • MP3
  • WMA (Windows Media Audio)
  • AAC (Gelişmiş Ses Kodlaması)

Çoğu medya cihazı, bu dosya türlerinden herhangi birini oynatmak için tasarlanmıştır. Hem ücretsiz hem de ücretli olarak sesli kitaplara erişim sağlayan birçok web sitesi ve uygulama vardır. İşte bunlardan birkaçı:

  • Apple Books: İOS ve macOS cihazları için sesli kitaplar Apple Books uygulamasından ve mağazasından indirilebilir.
  • Audible.com: Sesli kitaplar ayrı ayrı satın alınabilse de Audible, ayda bir ücretsiz sesli kitap indirme sağlayan aylık bir abonelik hizmeti sunar. Mobil cihazlarda dinlemek için Android veya iOS için Audible uygulamasını kullanın.
  • AllYouCanBooks.com: Bu site, indirilebilir binlerce sesli kitaba sınırsız erişim sunmaktadır. Bu ücretli site ilk ayı ücretsiz sunuyor.
  • Gutenberg Projesi: Bu site, kamuya açık alanda binlerce ücretsiz kitap sunmasıyla ünlüdür. İnternet üzerinden erişilebilen, insan tarafından okunan sesli kitapların büyüyen koleksiyonu kadar iyi bilinmemektedir.
  • Sağanak: Tek tek sesli kitapların yanı sıra tercih ederseniz aylık abonelik de satan ticari bir sesli kitap sitesi.
  • Nook Sesli Kitapları: Barnes & Noble’ın sesli kitap web sitesi geniş bir sesli kitap koleksiyonu satmaktadır.
  • OverDrive: 30.000’den fazla yerel kütüphaneden binlerce sesli kitap sunan bir uygulama.

Sesli Kitapların Tarihçesi

Sesli kitaplar 1930’lara tarihlenebilir. Genellikle okullarda ve kütüphanelerde bulunan bir eğitim aracı olarak kullanıldılar. Sesli kitaplar dijital olarak satışa sunulmadan önce, genellikle söz konusu olan konuşma kitapları, analog kasetlerde ve vinil kayıtlarda fiziksel formda satılıyordu. Bununla birlikte, internetin icadıyla, birçok farklı kaynaktan çok sayıda sesli kitap elde edildi.