Skip to content

Sesli Postayı Metin Olarak Kullanma

4 de Haziran de 2021

Sesli postadan metne servisleri, akıllı telefonunuzda sesli posta mesajlarının yazılı bir sürümünü oluşturur. Transkripsiyon her zaman yüzde 100 doğru olmasa da, genellikle size bir mesajın ne hakkında olduğu konusunda iyi bir fikir verir. Sesli posta transkripsiyon veya görsel sesli posta olarak da bilinen sesli postadan metne, birçok iPhone ve Android cihazında kullanılabilir. Görsel sesli posta hizmetleri genellikle cihaz üreticinizle değil, hücresel operatörünüzle yaptığınız sözleşmeye tabidir.

iPhone’da Sesli Posta Çevirisi Nasıl Kullanılır?

Bu talimatlar, iOS 10 veya sonraki bir sürümünü çalıştıran bir iPhone 6s veya daha yenisiyle çalışır. İşte bir iPhone’da metin yazmak için sesli postayı nasıl kullanacağınız.

 1. Telefon uygulama.

 2. Dokunmak sesli mesaj ekranın alt kısmında.

 3. a’ya dokunun sesli mesaj.

 4. Oynat düğmesinin hemen üzerinde bir metin paragrafı görünmelidir. Bu sesli posta transkripsiyonudur. Transkripsiyonda bazı yanlışlıklar olduğunu fark edebilirsiniz, ancak mesajın ne hakkında olduğu hakkında genel bir fikir edinebilmelisiniz.

  simgesine dokunarak mesajı dinlemeye devam edebilirsiniz. Oyna simge.

 5. İsterseniz, mavi renkli simgeye dokunarak deşifrenin yararlı olup olmadığı konusunda Apple ile görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. İşe yarar veya Yararlı değil transkripsiyon metninin altındaki bağlantılar.

 6. Sesli mesajı saklamaya, takip etmeye veya silmeye karar verebilirsiniz. Çeviri yazının bir kopyasını kaydetmek istiyorsanız, Kayıt etmek simgesi — yukarıyı gösteren bir ok bulunan açık bir kutu — sesli posta mesajının sağ üst köşesinde. Bundan sonra, seçin Notlar mesajı metin biçiminde kaydetmek veya Sesli Notlar Mesajı ses formatında kaydetmek için

  Transkripsiyonun bir kopyasını kaydetme

Ayrıca, Mesajlar veya Posta kullanan biriyle sesli posta paylaşabilir veya Dropbox gibi bir dosya yönetim sistemine kaydedebilirsiniz. Bu seçenekler aynı zamanda Kaydet penceresindedir.

Android Telefonda Sesli Posta Çevirisi Nasıl Kullanılır?

Android telefonunuzda görsel sesli postayı kullanmak için önce operatörünüze danışarak bunu desteklediğini kontrol edin. T-Mobile kullanıcıları buna Google Telefon uygulamalarının görsel sesli mesaj alanından erişebilir. Diğer operatörler, sesli posta transkripsiyonuna erişmek için sesli posta uygulamalarını indirmenizi isteyebilir; bu durumda hizmetin aylık bir ücreti olabilir. Ücreti ödemek istemiyorsanız, bunun yerine sesli mesaj çeviri yazılarını almak için YouMail, Google Voice veya başka bir uygulamayı kullanabilirsiniz. Google Voice’u kullanarak ücretsiz olarak nasıl kuracağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Ziyaret etmek sesli.google.com tarayıcınızda.

 2. Dokunmak Devam et Şartlar ve Koşulları kabul etmek.

  Devam düğmesinin vurgulandığı Google Voice karşılama sayfası

 3. Bir şehir veya alan kodu girin ve beliren listeden bir şehir seçin.

  Google Voice numarası seçme

 4. Listeden bir telefon numarası seçin.

  Listeden bir numara seçme

 5. Mevcut telefon numaranızı doğrulamak için adımları izleyin.

  Mevcut telefon numaranızı doğrulayın

 6. Google Voice uygulamasını sesli aramanın yanı sıra sesli mesaj çeviri yazı için kullanmak isteyip istemediğinizi bildirin. Yalnızca sesli posta transkripsiyonuna ihtiyacınız varsa, Hayır.

 7. İşiniz bittiğinde, simgesine dokunun. Sonraki, ve ardından öğesine dokunun Bitiş.

 8. Yeni Google Voice hesabınızın ana ekranına yönlendirilirsiniz.

 9. Gelen sesli mesajlarınıza erişmek için teyp gibi görünen simgeyi seçin.

  sesli mesaj simgesi

 10. Listede görmek istediğiniz mesaja tıklayın. Ana pencerede bir transkripsiyon görünecektir.

  Kopyalanan mesaj

 11. Sesli mesaj dökümlerinizin size kısa mesajla gönderilmesi için Ayarlar > sesli mesaj ve seçin E-posta yoluyla sesli mesaj alın.

  E-posta yoluyla sesli mesaj alın

  İşlem, telefonunuzdaki uygulamayı kullanarak aynıdır.

  Uygulamada e-posta yoluyla sesli mesaj alın

 12. Telefonunuzda anında iletme bildirimleri almak için telefonunuzda Google Voice uygulamasını açın. Sol üst köşedeki simgeye dokunun ve seçin Ayarlar.

 13. İçinde sesli mesaj bölüm, dokunun Sesli mesaj bildirimleri.

 14. Aç/Kapat açık sağa geçin ve bildirim seçeneklerini istediğiniz gibi ayarlayın.

  Push bildirimlerini açma

İşiniz bitti. Bir sesli mesaj aldığınızda, kısa bir süre sonra bir bildirim ve/veya sesli mesaj yoluyla deşifreyi alacaksınız.