Skip to content

Setup.dll Bulunamadı veya Eksik Hataları Nasıl Düzeltilir

21 de Kasım de 2022

Setup.dll hataları, setup DLL dosyasının kaldırılmasına veya bozulmasına neden olan durumlardan kaynaklanır. Bazı durumlarda, bu hatalar bir kayıt defteri sorununu, bir virüs veya kötü amaçlı yazılım sorununu ve hatta bir donanım arızasını gösterebilir. Hata mesajı, Windows 11, Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP ve Windows 2000 dahil olmak üzere Microsoft’un işletim sistemlerinden herhangi birinde dosyayı kullanabilecek herhangi bir program veya sistem için geçerli olabilir.

Setup.dll Hataları

setup.dll hatalarının bilgisayarınızda görünmesinin birkaç yolu vardır. Bunları görebileceğiniz daha yaygın yollardan bazıları şunlardır:

 • Setup.dll Bulunamadı
 • setup.dll bulunamadığı için bu uygulama başlatılamadı. Uygulamayı yeniden yüklemek bu problemi çözebilir.
 • Bulunamadı [PATH]setup.dll
 • setup.dll dosyası eksik.
 • setup.dll dosyası eksik
 • başlatılamıyor [APPLICATION]. Gerekli bir bileşen eksik: setup.dll. Lütfen yükle [APPLICATION] Yeniden.

setup.dll dosyası, bir programın yüklenmesinden veya kaldırılmasından önce ve/veya sonra belirli komutları çalıştırmak için kullanılabilir, bu nedenle bu hata mesajları, bu zamanlarda veya belirli programları kullanırken veya kurarken, Windows başlatıldığında veya kapatıldığında veya hatta Windows yüklemesi sırasında. Hatanın içeriği, sorunu çözerken yardımcı olacak önemli bir bilgi parçasıdır. Bazı setup.dll örnekleri, InstallShield ile ilişkilidir. Programın hangi sürümlerinin bu dosyayı kullandığını InstallShield Yeniden Dağıtılabilir Dosyalar’da görün.

Bu dosyayı, syssetup.dll, winsetup.dll veya iesetup.dll gibi benzer şekilde yazılan başka bir dosyayla karıştırmayın.

Setup.dll Hataları Nasıl Düzeltilir

setup.dll dosyasını bir “DLL indirme” web sitesinden indirmeyin. Bir DLL dosyasını indirmenin kötü bir fikir olmasının birçok nedeni vardır. Bu dosyanın bir kopyasına ihtiyacınız varsa, orijinal, meşru kaynağından edinmeniz en iyisidir. Hata nedeniyle Windows’a normal şekilde erişemiyorsanız, aşağıdaki adımlardan herhangi birini tamamlamak için Windows’u Güvenli Mod’da başlatın.

 1. setup.dll’yi Geri Dönüşüm Kutusu’ndan geri yükleyin. “Eksik” bir setup.dll dosyasının en kolay olası nedeni, dosyayı yanlışlıkla silmiş olmanızdır. Durumunuz buysa, ancak Geri Dönüşüm Kutusu’nu zaten boşalttıysanız, setup.dll dosyasını ücretsiz bir dosya kurtarma programıyla kurtarabilirsiniz. Bu dosyanın silinmiş bir kopyasını kurtarmak, yalnızca dosyayı kendiniz sildiğinizden ve siz bunu yapmadan önce düzgün çalıştığından eminseniz akıllıca bir fikirdir.

 2. Tüm sisteminizde bir virüs/kötü amaçlı yazılım taraması yapın. Bazı setup.dll hataları, bilgisayarınızdaki DLL dosyasına zarar veren bir virüs veya diğer kötü amaçlı yazılım bulaşmasıyla ilişkili olabilir. Gördüğünüz hatanın, dosya kılığına giren düşmanca bir programla ilgili olması bile mümkündür.

 3. Son sistem değişikliklerini geri almak için Sistem Geri Yükleme’yi kullanın. setup.dll hatasının önemli bir dosya veya yapılandırmada yapılan bir değişiklikten kaynaklandığından şüpheleniyorsanız, Sistem Geri Yükleme sorunu çözebilir.

 4. setup.dll dosyasını kullanan programı yeniden yükleyin. Belirli bir programı kullandığınızda DLL hatası oluşursa, programın yeniden yüklenmesi dosyayı değiştirmelidir. “Eksik kaynak setup.dll” hatası, genellikle Avira antivirüs programı yüklenirken görülür. Hatayı bu sırada görüyorsanız, Avira’nın Windows 11–7 için tasarlandığını bilmelisiniz. Daha eski sistemlerde çalışan bazı alternatifler için bu ücretsiz antivirüs programlarına bakın. Bu adımı tamamlamak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Mümkünse setup.dll dosyasını sağlayan programı yeniden yüklemek, bu hatanın olası bir çözümüdür.

 5. setup.dll ile ilgili olabilecek donanım aygıtlarının sürücülerini güncelleyin. Örneğin, bir 3B video oyunu oynarken “setup.dll dosyası eksik” hatası alıyorsanız, video kartınızın sürücülerini güncellemeyi deneyin. Bu dosya video kartlarıyla ilgili olabilir veya olmayabilir; bu sadece bir örnekti. Buradaki anahtar, hatanın içeriğine çok dikkat etmek ve buna göre sorun gidermektir.

 6. Belirli bir donanım aygıtının sürücüsü güncellendikten sonra hatalar başladıysa, sürücüyü önceden yüklenmiş bir sürüme geri alın.

 7. Mevcut tüm Windows güncellemelerini yükleyin. Pek çok hizmet paketi ve diğer yamalar, bilgisayarınızdaki yüzlerce Microsoft tarafından dağıtılan DLL dosyasının bazılarını değiştirir veya günceller. setup.dll dosyası bu güncellemelerden birine dahil edilmiş olabilir, ancak öyle olmasa bile, Windows Update aracılığıyla yüklenebilecek eksik bir güncellemeye bağlı olabilir.

 8. Belleğinizi test edin ve ardından sabit sürücünüzü test edin. Donanım sorunlarını gidermenin çoğunu son adıma bıraktık, ancak bilgisayarınızın belleğini ve sabit diskini test etmesi kolaydır ve başarısız olduklarında setup.dll hatalarına neden olabilecek en olası bileşenlerdir. Donanım testlerinizden herhangi birinde başarısız olursa, mümkün olan en kısa sürede belleği değiştirin veya sabit sürücüyü değiştirin.

 9. Windows kurulumunuzu onarın. Yukarıdaki bireysel sorun giderme önerileri başarısız olursa, bir başlangıç ​​onarımı veya onarım yüklemesi gerçekleştirmek, tüm Windows DLL dosyalarını çalışır durumdaki sürümlerine geri yüklemelidir.

 10. Kayıt defterindeki setup.dll ile ilgili sorunları onarmak için ücretsiz bir kayıt defteri temizleyici kullanın. Bir kayıt defteri temizleme programı, DLL hatasına neden olabilecek geçersiz kayıt defteri girdilerini kaldırarak yardımcı olabilir. Kayıt defteri temizleyicilerinin kullanılmasını nadiren tavsiye ederiz. Bir sonraki yıkıcı adımdan önce “son çare” girişimi olarak buraya bir seçenek olarak dahil edilirler.

 11. Temiz bir Windows kurulumu gerçekleştirin. Bu, sabit sürücüdeki her şeyi silecek ve yeni bir Windows kopyası yükleyecektir. Yukarıdaki adımlardan hiçbiri hatayı düzeltmezse, bir sonraki eylem yolunuz bu olmalıdır. Temiz bir kurulum sırasında sabit sürücünüzdeki tüm bilgiler silinecektir. Bundan önceki bir sorun giderme adımını kullanarak setup.dll hatasını düzeltmek için mümkün olan en iyi girişimi yaptığınızdan emin olun.

 12. Herhangi bir hata devam ederse bir donanım sorununu giderin. Windows’un temiz yüklemesinden sonra, DLL sorununuz yalnızca donanımla alakalı olabilir.

Daha Fazla Yardıma mı ihtiyacınız var?

Bu sorunu kendiniz çözmekle ilgilenmiyorsanız, bkz. Bilgisayarımı Nasıl Onarırım? destek seçeneklerinizin tam listesi ve ayrıca onarım maliyetlerini hesaplama, dosyalarınızı çıkarma, bir onarım servisi seçme ve çok daha fazlası gibi yol boyunca her konuda yardım için.