Skip to content

Sfc_os.dll Bulunamadı veya Eksik Hataları Nasıl Düzeltilir

20 de Nisan de 2021

Sfc_os.dll hataları, sfc_os DLL dosyasının kaldırılmasına veya bozulmasına neden olan durumlardan kaynaklanır. Bazı durumlarda, sfc_os.dll hataları bir kayıt defteri sorununu, bir virüs veya kötü amaçlı yazılım sorununu veya hatta bir donanım arızasını gösterebilir. Sfc_os.dll dosyası, Sistem Dosyası Denetleyicisi’nin bir parçasıdır. Diğer bazı DLL hatalarında, bunları onarmak için SFC komutunu çalıştırabilirsiniz. Bu durumda, deneyebileceğiniz başka sorun giderme adımları vardır. Sfc_os.dll hata mesajı, dosyayı Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP ve Windows 2000 dahil olmak üzere Microsoft’un herhangi bir işletim sisteminde kullanabilecek herhangi bir program veya sistem için geçerli olabilir.

Sfc_os.dll Hataları

Bilgisayarınızda sfc_os.dll hatalarının görünmesinin birkaç farklı yolu vardır. Aşağıda, sfc_os.dll hatalarını görebileceğiniz daha yaygın yöntemlerden bazıları verilmiştir:

 • Sfc_os.dll Bulunamadı
 • Sfc_os.dll bulunamadığı için bu uygulama başlatılamadı. Uygulamayı yeniden yüklemek bu problemi çözebilir.
 • Bulunamadı [PATH] sfc_os.dll
 • Sfc_os.dll dosyası eksik.
 • Başlayamaz [APPLICATION]. Gerekli bir bileşen eksik: sfc_os.dll. Lütfen yükle [APPLICATION] tekrar.

Sfc_os.dll hatasının bağlamı, sorunu çözerken yardımcı olacak önemli bir bilgi parçasıdır. Sfc_os.dll hata mesajları, belirli programları kullanırken veya yüklerken, Windows başladığında veya kapandığında veya hatta bir Windows kurulumu sırasında görünebilir.

Sfc_os.dll Hataları Nasıl Düzeltilir

Sfc_os.dll dosyasını “DLL indirme” web sitesinden indirmeyin. Bir DLL dosyasını indirmenin kötü bir fikir olmasının birçok nedeni vardır. Sfc_os.dll dosyasının bir kopyasına ihtiyacınız varsa, bunu orijinal, yasal kaynağından elde etmek en iyisidir. Sfc_os.dll hatası nedeniyle Windows’a normal şekilde erişemiyorsanız, aşağıdaki adımlardan herhangi birini tamamlamak için Windows’u Güvenli Modda başlatın.

 1. Sfc_os.dll dosyasını Geri Dönüşüm Kutusundan geri yükleyin. “Eksik” bir sfc_os.dll dosyasının olası en kolay nedeni, yanlışlıkla silmiş olmanızdır. Sfc_os.dll dosyasını yanlışlıkla sildiğinizden şüpheleniyorsanız, ancak Geri Dönüşüm Kutusunu zaten boşalttıysanız, sfc_os.dll dosyasını ücretsiz bir dosya kurtarma programıyla kurtarabilirsiniz. Bir dosya kurtarma programıyla sfc_os.dll’nin silinmiş bir kopyasını kurtarmak, yalnızca dosyayı kendiniz sildiğinizden ve siz bunu yapmadan önce düzgün çalıştığından eminseniz akıllıca bir fikirdir.

 2. Tüm sisteminizde bir virüs / kötü amaçlı yazılım taraması çalıştırın. Bazı sfc_os.dll hataları, bilgisayarınıza DLL dosyasına zarar veren bir virüs ya da diğer kötü amaçlı yazılım bulaşmasıyla ilişkili olabilir. Hatta gördüğünüz sfc_os.dll hatasının, dosya gibi görünen düşmanca bir programla ilgili olması bile mümkündür.

 3. Son sistem değişikliklerini geri almak için Sistem Geri Yükleme’yi kullanın. Sfc_os.dll hatasının önemli bir dosyada veya yapılandırmada yapılan bir değişiklikten kaynaklandığından şüpheleniyorsanız, Sistem Geri Yükleme sorunu çözebilir.

 4. Sfc_os.dll dosyasını bir Windows yükleme diskinden kopyalayın. Sfc komutu sfc_os.dll dosyasını değiştirmediyse, Windows sürümünüze karşılık gelen yükleme diskinden yeni bir kopya alabilirsiniz. Bunu yapmanın bir yolu, Windows diskini açmak veya ISO eşdeğerini açmak ve ardından o diskteki Windows sürümüne bağlı olarak bu dosyalardan birini 7-Zip: sources install.wim ile açmaktır.
  kaynaklar install.esd

  Windows 10 ISO'da install.esd dosyası

  Ardından, o Windows sürümünüzün belirli sürümüne karşılık gelen uygun klasöre gidin (örneğin, Windows 7 Professional, Windows 10 Home, vb.). Hangi sayının hangi baskıya ait olduğunu kontrol ederek öğrenebilirsiniz. [1].xml diskte bulunan dosya (tüm görüntü indeksi girdileri).

  Windows 10 ISO'da görüntü dizini bilgileri

  Ardından, Windows’un belirli bir sürümü için orijinal yükleme dosyalarını görüntülediğinizde, sfc_os.dll dosyasını Windows System32 klasör veya Windows SysWOW64 klasör, eksik olan sfc_os.dll dosyasına bağlı olarak. Bunu, bilgisayarınızda DLL dosyasının eksik olduğu ilgili klasöre yapıştırın (System32 veya SysWOW64).

  Windows 10 ISO'da sfc_os DLL dosyası

  Windows sürümünüze karşılık gelen aynı Windows diskini kullandığınızdan emin olun. Örneğin, Windows 7’de bu DLL hatasını görüyorsanız bir Windows 7 diski, Windows 10 sfc_os.dll hatası için bir Windows 10 diski vb. Kullanın. Windows XP kullanıyorsanız, bunun yerine aşağıdaki adımları izleyin ve değiştirin i386 ile komut amd64 o sayfada açıklanan çalışmıyorsa. Bu adımı tamamlamak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Sfc_os.dll dosyasını orijinal kaynaktan almak, eksik sfc_os.dll hatalarını düzeltmenin en iyi yoludur.

 5. Sfc_os.dll dosyasını kullanan programı yeniden yükleyin. Belirli bir programı kullandığınızda sfc_os.dll DLL hatası oluşursa, programı yeniden yüklemek dosyanın yerini almalıdır.

 6. Sfc_os.dll ile ilgili olabilecek donanım aygıtlarının sürücülerini güncelleyin. Örneğin, bir 3B video oyunu oynarken “sfc_os.dll dosyası eksik” hatası alıyorsanız, ekran kartınızın sürücülerini güncellemeyi deneyin. Sfc_os.dll dosyası video kartlarıyla ilgili olabilir veya olmayabilir – bu sadece bir örnektir. Buradaki anahtar, hatanın içeriğine çok dikkat etmek ve buna göre sorun gidermektir.

 7. Belirli bir donanım aygıtının sürücüsünü güncelledikten sonra sfc_os.dll hataları başlarsa, sürücüyü daha önce yüklenmiş bir sürüme geri alın.

 8. Mevcut tüm Windows güncellemelerini yükleyin. Birçok hizmet paketi ve diğer yamalar, bilgisayarınızdaki yüzlerce Microsoft dağıtılmış DLL dosyasının yerini alır veya günceller. Sfc_os.dll dosyası bu güncellemelerden birine eklenebilir.

 9. Belleğinizi test edin ve ardından sabit sürücünüzü test edin. Donanım sorun giderme işlemlerinin çoğunu son adıma bıraktık, ancak bilgisayarınızın belleğini ve sabit sürücüsünü test etmek kolaydır ve bunlar başarısız olurken sfc_os.dll hatalarına neden olabilecek en olası bileşenlerdir. Donanım testlerinizden herhangi birinde başarısız olursa, en kısa sürede belleği değiştirin veya sabit sürücüyü değiştirin.

 10. Windows kurulumunuzu onarın. Yukarıdaki bağımsız sfc_os.dll dosyası sorun giderme önerisi başarısız olursa, bir başlangıç ​​onarımı veya onarım yüklemesi gerçekleştirmek, tüm Windows DLL dosyalarını çalışma sürümlerine geri yüklemelidir.

 11. Kayıt defterindeki sfc_os.dll ile ilgili sorunları onarmak için ücretsiz bir kayıt defteri temizleyicisi kullanın. Ücretsiz bir kayıt defteri temizleme programı, DLL hatasına neden olabilecek geçersiz sfc_os.dll kayıt defteri girdilerini kaldırarak yardımcı olabilir. Kayıt defteri temizleyicilerinin kullanılmasını nadiren tavsiye ederiz, ancak bunlar, bir sonraki yıkıcı adımdan önce “son çare” girişimi olarak buraya dahil edilmiştir.

 12. Temiz bir Windows kurulumu gerçekleştirin. Temiz bir Windows yüklemesi, sabit sürücüdeki her şeyi siler ve yeni bir Windows kopyası yükler. Yukarıdaki adımlardan hiçbiri sfc_os.dll hatasını düzeltmezse, bu bir sonraki hareket tarzınız olmalıdır. Temiz bir kurulum sırasında sabit sürücünüzdeki tüm bilgiler silinecektir. Bundan önce bir sorun giderme adımını kullanarak sfc_os.dll hatasını düzeltmek için mümkün olan en iyi girişimi yaptığınızdan emin olun.

 13. Herhangi bir sfc_os.dll hatası devam ederse bir donanım sorununu giderin. Temiz bir Windows yüklemesinden sonra, DLL sorununuz yalnızca donanımla ilgili olabilir.