Skip to content

SFZ Dosyası Nedir?

17 de Mayıs de 2021

SFZ dosya uzantısına sahip bir dosya, SoundFont Sıkıştırılmış bir dosyadır. Uyumlu bir oynatıcıda kullanıldığında, bir SFZ dosyası, hız, yankı, döngü, ekolayzır, stereo, hassasiyet ve diğer ayarlar gibi örnek ses dosyalarının izlemesi gereken belirli parametreleri ifade eder. SFZ dosyaları, WAV veya FLAC dosyaları gibi, normalde başvurdukları ses dosyalarıyla aynı klasörde bulunan metin dosyalarıdır. Bir SFZ oynatıcının belirli ses dosyalarını yapılandırmak için kullanacağı kodu gösteren temel bir SFZ dosyası örneği.

SFZ Dosyaları.

SFZ Dosyası Nasıl Açılır

SFZ dosyasının kodunu görüntülemek için herhangi bir metin düzenleyici kullanılabilir. Not Defteri Windows’a dahildir veya kullanımı daha kolay olabilecek Notepad ++ gibi farklı bir metin düzenleyicisi indirebilirsiniz. Yine, SFZ dosyaları yalnızca düz metin dosyaları olduğundan, aslında yapmak kendi başına bir şey. Uyumlu bir programda ne yapacağını okumak için dosyayı kesinlikle bir metin düzenleyicide açabilirsiniz, ancak bir SFZ oynatıcı kullanmadığınız sürece hiçbir şey gerçekleşmeyecektir. Dolayısıyla, bir SFZ dosyasını sadece düzenlemek yerine kullanmak için, en iyi bahsiniz Polyphone gibi daha iyi SFZ oynatıcılarından ve editörlerinden biri olduğunu düşündüğümüz ücretsiz bir program kullanmaktır. Bu programda bir SFZ dosyasını düzenlerken, dosyayı SF2, SF3 veya SFZ dosya formatına geri kaydedebilirsiniz. Bu programı, açık bir örnek dosyayı WAV formatında dışa aktarmak için de kullanabilirsiniz. Plogue’nun ücretsiz sforzando yazılımı ayrıca bir SFZ açabilir. SFZ dosyasını programa sürükleyerek Windows ve macOS’ta çalışır. SFZ dosyasında sözdizimi doğru olduğu sürece, hem talimatlar hem de beraberindeki ses dosyaları program tarafından tanınacaktır. Bu programı kullanmayı planlıyorsanız, sforzando yardım sayfalarını okumanızı önemle tavsiye ederiz. SFZ dosyalarını (ve belki SF2 dosyalarını) açıp kullanabilen yukarıdaki ikisine benzer diğer bazı araçlar arasında Rgc: audio sfz, Garritan’ın ARIA Player, Native Instruments’ın Kontakt ve rgc: audio’s SFZ + Professional bulunur. SFZ dosyasını açmak için Kontakt kullanıyorsanız, yabancı formatları göster seçeneği etkinleştirildi. Bunu şurada bul Dosyalar içindeki menü Görünüm Aşağıya doğru açılan menü.

SFZ Dosyası Nasıl Dönüştürülür

Bir SFZ dosyası yalnızca bir metin dosyası olduğundan, .SFZ dosyasının kendisini WAV, MP3 veya başka herhangi bir ses dosyası gibi bir ses biçimine dönüştüremezsiniz. Bununla birlikte, dönüştürebilirsiniz ses dosyaları SFZ dosyasının ücretsiz bir ses / müzik dönüştürücü kullanarak işaret ettiği. Unutmayın, dönüştürmek istediğiniz ses dosyası muhtemelen SFZ dosyasıyla aynı klasördedir. Yukarıda bahsettiğimiz ücretsiz Polyphone aracı, gerçek SFZ dosyasını .SF2 veya .SF3 dosya uzantısına sahip bir Soundfont dosyasına dönüştürmek için kullanılabilir. Dosya > Ses yazı tipini dışa aktar. Bu program SFZ dosyalarını açabileceğinden, Kontakt’ta kullanmak için SFZ’yi NKI’ye (Kontakt Enstrüman dosyası) dönüştürmeniz gerekmez. Elbette, SFZ dosyanızın TXT veya HTML gibi başka bir metin tabanlı formatta olmasına ihtiyacınız varsa, metni metin düzenleyicide açmak ve ardından yeni bir dosyaya kaydetmek kadar kolaydır.

Hala Açamıyor musunuz?

SFZ dosyanızın yukarıda bağlantılı programlarla açılmamasının en olası nedeni, aslında bir SFZ dosyanızın olmamasıdır. Son ekin “.SFZ” yazdığını ve sadece benzer bir şey olmadığını iki kez kontrol edin. Dosya uzantısını kontrol etmenizin nedeni, çok sayıda dosyanın aynı programlarla açılmasalar veya aynı amaçlarla kullanılsalar bile aynı dosya uzantısı harflerinden bazılarını paylaşmasıdır. Yukarıdaki programlarda ilgisiz bir dosyayı açmak, dosyanızı açamamanın nedeni olabilir. Örneğin, gerçekten .SFX ile biten bir Windows Kendiliğinden Ayıklanan Arşiv dosyanız olabilir. görünüyor SFZ dosyası gibi. Bir SFZ açıcı veya düzenleyicide bir SFX dosyasını açmaya çalışırsanız büyük olasılıkla bir hata alırsınız. Aynısı SFV, SFC, SFPACK, SFK, FZZ, SSF veya SFF dosyası gibi diğerleri için de geçerlidir. Buradaki fikir, dosya uzantısını kontrol etmek ve ardından dosyayı nasıl açacağınızı veya yeni bir dosya biçimine nasıl dönüştüreceğinizi bulmak için uğraştığınız dosyayı araştırmaktır.