Skip to content

‘SGTM’ Nedir? SGTM Ne Anlama Geliyor?

22 de Haziran de 2021

SGTM, “Bana iyi geliyor” ifadesinin internet kısaltmasıdır. SGTM, arkadaşlar arasındaki çevrimiçi konuşmalarda nispeten yaygın olan bir anlaşma ifadesi veya bir onay biçimidir. SGTM, tamamı büyük harfle veya tamamı küçük harf, sgtm ile yazılabilir. Her iki versiyon da aynı şeyi ifade ettiğinden, seçim kişisel tercih meselesidir. Kaba bağırmak olarak kabul edildiğinden, tüm cümleleri büyük harfle yazmamaya dikkat edin.

SGTM Kullanım Örnekleri

İnternetin birçok kültürel merakı gibi SGTM ifadesi de modern İngilizce iletişiminin bir parçasıdır.

örnek 1

kullanıcı 1: 16:15’te binanızın önünde olabilirim Benimle dışarıda kuzey girişinde buluşur musunuz?

kullanıcı 2: SGTM. o zaman CU

Örnek 2

kullanıcı 1: İşten sonra eve arabayla gitmek ve sonra güneye geri dönmek yerine, neden sadece gece kıyafetlerini getirip işten doğrudan buraya gelmiyorsun. Bu bize daha fazla zaman ve daha az stres verecek.

kullanıcı 2: Hmmm, SGTM. Belki de barbeküye gitmeden önce 30 dakika spor salonuna gidebiliriz.

Örnek 3

kullanıcı 1: Tamam, Caleigh’i mağazaya götürmek ve geri dönmek için bir saatliğine ortadan kaybolmama ne dersin? O zaman bu görevi birlikte tamamlamaya çalışabiliriz, belki akşam 7:30’dan sonra?

kullanıcı 2: SGTM. 19:30’da tekrar giriş yapacağım

Web ve Kısa Mesaj Kısaltmalarını Büyük Harf Yapın ve Noktalama Noktalarını Yazın

Büyük harf kullanımı bir endişe değil kısa mesaj kısaltmaları ve sohbet jargonu kullanırken. Tamamı büyük harf (örneğin, ROFL) veya tamamı küçük harf (örneğin, rofl) kullanabilirsiniz ve anlam aynıdır. Tüm cümleleri büyük harfle yazmaktan kaçının, çünkü bu çevrimiçi konuşmada bağırmak anlamına gelir. Doğru noktalama, çoğu kısa mesaj kısaltmasında da sorun değildir. Örneğin, ‘Çok Uzun, Okumadı’ kısaltması TL;DR veya TLDR olarak kısaltılabilir. Her ikisi de noktalama işaretli veya noktalamasız kabul edilebilir bir biçimdir. Jargon harfleri arasında asla nokta (nokta) kullanmayın. Başparmak yazmayı hızlandırma amacını ortadan kaldırırdı. Örneğin, ROFL asla ROFL olarak yazılmaz ve TTYL asla TTYL olarak yazılmaz

Web ve Mesajlaşma Jargonu Kullanmak İçin Önerilen Görgü Kuralları

Mesajınızda jargonu ne zaman kullanacağınızı bilmek, hedef kitlenizin kim olduğunu bilmekle ilgilidir. İçeriğin gayri resmi mi yoksa profesyonel mi olduğunu belirlemek ve sağduyu kullanmak önemlidir. İnsanları iyi tanıyorsanız ve bu kişisel ve gayri resmi bir iletişimse, kısaltma jargonu kullanın. Diğer taraftan, yakın zamanda diğer kişiyle bir arkadaşlık veya profesyonel ilişkiye başladıysanız, bir ilişki uyumu geliştirene kadar kısaltmalardan kaçının. Mesaj, işteki biriyle veya şirketinizin dışındaki bir müşteri veya satıcıyla profesyonel bir bağlamdaysa, kısaltmalardan tamamen kaçının. Tam sözcük yazımlarını kullanmak, profesyonellik ve nezaket gösterir. Çok profesyonel olmanın yanında hata yapmak ve ardından iletişiminizi zaman içinde gevşetmek, tersini yapmaktan çok daha kolaydır.