Skip to content

Shareware Nedir?

26 de Nisan de 2021

Shareware, ücretsiz olarak sunulan ve programı tanıtmak için başkalarıyla paylaşılması amaçlanan bir yazılımdır, ancak ücretsiz yazılımın aksine, bir şekilde sınırlıdır.

Shareware vs SORULAR

Sonsuza kadar ücretsiz olması amaçlanan ve birçok farklı senaryoda ücretsiz olarak kullanılmasına izin verilen ücretsiz yazılımla çelişkili durumlarda, paylaşılan yazılımlar maliyetsizdir, ancak genellikle bir veya daha fazla şekilde ciddi şekilde sınırlıdır ve yalnızca bir ücretli paylaşılan yazılım lisansı. Paylaşımlı yazılım ücretsiz olarak indirilebilir ve çoğu zaman şirketlerin kullanıcılara uygulamalarının ücretsiz, sınırlı bir sürümünü sağlama şekli olsa da, program kullanıcıyı tam sürümü satın alması veya belirli bir süre sonra tüm işlevleri engellemesi için rahatsız edebilir.

Neden Shareware Kullanılmalı?

Pek çok şirket, ücretli programlarını sınırlamalarla ücretsiz olarak sunmaktadır. Bu, aşağıda göreceğiniz gibi, paylaşılan yazılım olarak kabul edilir. Bu tür bir yazılım dağıtımı, bir programı satın almadan önce denemek isteyen herkes için harikadır. Bazı geliştiriciler, ürün anahtarı veya lisans dosyası gibi bir lisansın kullanımıyla kendi paylaşımlı yazılımlarının ücretli bir sürüme yükseltilmesine izin verir. Diğerleri, program içinde geçerli kayıt bilgilerini içeren bir kullanıcı hesabına erişmek için kullanılan bir oturum açma ekranını kullanabilir. Bir anahtar oluşturucunun (keygen programı) kullanımı, bir programı kaydetmek için ne güvenli ne de yasal bir yöntemdir. Tam yazılımı geliştiriciden veya geçerli bir dağıtıcıdan satın almak her zaman en iyisidir.

Shareware Türleri

Birkaç tür shareware vardır ve nasıl çalıştığına bağlı olarak bir program birden fazla olarak düşünülebilir.

Freemium veya Liteware

Bazen liteware olarak adlandırılan Freemium, birçok farklı programa uygulanabilen geniş bir terimdir. Freemium, çoğunlukla ücretsiz olan ancak yalnızca premium olmayan özellikler için paylaşılan yazılımları ifade eder. Bir ücret karşılığında sunulan profesyonel, daha kapsamlı, premium özellikleri istiyorsanız, bunları program sürümünüze dahil etmek için ödeme yapabilirsiniz. Freemium ayrıca, öğrenci, kişisel veya yalnızca işletmelere yönelik ürünler gibi, kullanım süresini sınırlayan veya yazılımı kimlerin kullanabileceği konusunda bir kısıtlama getiren herhangi bir programa verilen addır. CCleaner, standart özellikler için yüzde 100 ücretsiz olduğu için ücretsiz bir program örneğidir ancak premium destek, programlı temizlik, otomatik güncellemeler vb. İçin ödeme yapmanız gerekir.

CCleaner Pro, ücretsiz sürümde açılır ekrana sahiptir

Reklam Yazılımı ve Kötü Amaçlı Yazılım

Reklam yazılımı “reklam destekli yazılımdır” ve geliştirici için gelir elde etmek amacıyla reklamlar içeren herhangi bir programı ifade eder. Program daha yüklenmeden önce yükleyici dosyasında reklamlar varsa ve programın çalışması sırasında, öncesinde veya sonrasında çalışan program içi reklamlar veya açılır reklamlar içeren herhangi bir uygulamanın yanı sıra bir program reklam yazılımı olarak kabul edilebilir. Bazı reklam yazılımı yükleyicileri, kurulum sırasında diğer, genellikle ilgisiz programları yükleme seçeneğini içerdiğinden, bunlar genellikle bloatware taşıyıcılarıdır (genellikle kazara yüklenen ve kullanıcının asla kullanmadığı programlar). Reklam yazılımı genellikle bazı kötü amaçlı yazılım temizleyicileri tarafından kullanıcının kaldırması gereken potansiyel olarak istenmeyen bir program (PuP) olarak kabul edilir, ancak bu genellikle yalnızca bir öneridir ve yazılımın kötü amaçlı bir şey içerdiği anlamına gelmez.

BitComet reklam yazılımının ekran görüntüsü

BitComet.

Nagware veya Begware

Bazı paylaşılan yazılımlar nagware’dir, çünkü terim, ister yeni özellikler olsun, ister sadece ödeme iletişim kutusunu kaldırmak olsun, sizi bir şey için ödeme yapmaya zorlayan yazılım tarafından tanımlanır. Nagware olarak kabul edilen bir program, zaman zaman size tüm özellikler ücretsiz olsa bile onu kullanmak için para ödemenizi istediklerini hatırlatabilir veya yeni özelliklerin veya başka sınırlamaların kilidini açmak için paralı bir sürüme yükseltme yapmanızı önerebilirler. Nagware ekranı, programı açtığınızda veya kapattığınızda bir açılır pencere şeklinde veya yazılımı kullanırken bile her zaman açık bir reklam şeklinde gelebilir. Nagware ayrıca begware, sinir bozucu yazılım ve nagscreen olarak da adlandırılır. Bazı nagware örnekleri arasında WinZip, AVG, WinRAR, Spotify, Avira Free Edition ve mIRC bulunur.

WinZip nagscreen programının ekran görüntüsü

WinZip.

Demoware veya Deneme Yazılımı

Demoware, “gösteri yazılımı” anlamına gelir ve yazılımı ücretsiz olarak ancak büyük bir sınırlama ile kullanmanıza izin veren herhangi bir paylaşılan yazılımı ifade eder. İki tür vardır… Deneme yazılımı, yalnızca belirli bir zaman diliminde ücretsiz olarak sağlanan demoware’dir. Program bazı yönlerden tamamen işlevsel veya sınırlı olabilir, ancak deneme yazılımı her zaman önceden tanımlanmış bir süre sonunda sona erer ve sonrasında satın alma gerekir. Bu, programın, genellikle kurulumdan bir hafta veya bir ay sonra belirlenen süreden sonra çalışmayı durdurduğu ve bazıları programı ücretsiz olarak kullanmak için daha fazla veya daha az zaman sağladığı anlamına gelir. Deneme yazılımı ayrıca şu şekilde anılır: ücretsiz deneme yazılımı, denemesi ücretsiz, ve satın almadan önce ücretsiz. Crippleware diğer türdür ve kullanımı ücretsiz olan ancak yazılımın parasını ödeyene kadar sakat olduğu düşünülen birincil işlevlerin çoğunu kısıtlayan herhangi bir programa atıfta bulunur. Bazıları yazdırmayı veya kaydetmeyi kısıtlar veya sonuca bir filigran ekler (bazı görüntü ve belge dosyası dönüştürücülerdeki gibi). Her iki demo programı da aynı nedenle kullanışlıdır: bir satın alma işlemini düşünmeden önce programı test etmek. Adobe ve Microsoft, birçok çevrimiçi yedekleme hizmetinde olduğu gibi demoware sunan iki büyük yazılım ismidir.

PDFelement demoware ekran görüntüsü

PDFelement.

Kısıtlamalı ve Kısıtlamasız Bağış Yazılımı

Aşağıda açıklanan nedenlerden ötürü, paylaşılan yazılımı bağış yazılımı olarak tanımlamak zordur, ancak ikisi önemli bir şekilde aynıdır: Programın tamamen işlevsel olması için bir bağış gereklidir veya isteğe bağlıdır. Örneğin, program, tüm özelliklerin kilidini açmak için kullanıcıyı sürekli olarak bağışta bulunmaya itebilir. Ya da belki program zaten tamamen kullanılabilir durumdadır, ancak program kullanıcıya sürekli olarak bağış ekranından kurtulmak ve projeyi desteklemek için bağış yapma fırsatları sunacaktır. Bazı bağış yazılımları nagware değildir ve yalnızca bazı premium özelliklerin kilidini açmak için istediğiniz miktarda para bağışlamanıza izin verir. Diğer bağış yazılımları, kullanımı yüzde 100 ücretsiz olduğu için ücretsiz olarak kabul edilebilir, ancak yalnızca küçük bir şekilde kısıtlanabilir veya hiç kısıtlanmayabilir, ancak yine de bağış yapma önerisi vardır.

MyKeyFinder bağış yazılımının ekran görüntüsü

MyKeyFinder.