Skip to content

Siber kilitleyici nedir?

3 de Haziran de 2021

Yetkililer Ocak 2012’de MegaUpload.com’u kapatmaya zorladığında, siber kilit hizmetleri çok kötü bir kamuoyu ışığına maruz kaldı. Dropbox, HotFile, MediaFire, MegaVideo: bunlar işinizi bugün elde etmek isteyen diğer siber kilitleyici hizmetlerinden sadece birkaçıdır ve üzerlerinde tartışmalı bir bulut asılıdır. Siber kilitleyiciler tam olarak ne yapar? Ve siber kilitleyiciler neden müzik ve film telif hakları için bir tehdit oluşturuyor? Siber kilitleyiciler, üçüncü taraf dosya paylaşım hizmetleridir. Siber kilitleyiciler ayrıca ‘dosya barındırma’ hizmetleri olarak da bilinir. Reklamlar ve abonelikler tarafından yönlendirilen bu siber kilitleyiciler, çevrimiçi olarak parola korumalı sabit disk alanı sağlar. Siber kilitleyici parola bilgilerini, bu klasörlere koyduğunuz içerikleri özel olarak indirebilecek arkadaşlarınızla paylaşma seçeneğiniz vardır. Siber kilitleyicilerin boyutu birkaç yüz megabayttan 2 veya daha fazla gigabayta kadar değişir ve ücretli abonelikleri için daha fazla seçenek sunar. Önümüzdeki aylarda donanım ucuzladıkça ve bant genişliği daha verimli hale geldikçe bu depolama boyutları artacaktır.

İş ve Kişisel Yaşam İçin Araçlar

Dosya eklerini göndermekten çok daha kullanışlı olan bu siber kilitleyiciler, arkadaşlar arasında belge ve fotoğraf aktarmak için çok kullanışlıdır. Belki bir düğün için bir PowerPoint şovunda işbirliği yapıyorsunuz veya kuzenlerinize Yeni Zelanda’dan tatil fotoğraflarınızı göstermek istiyorsunuz. Gmail üzerinden 46 fotoğraf göndermenin can sıkıcı e-posta kar fırtınası yerine, bunları tarayıcınız aracılığıyla siber kilit pencerenize bırakabilirsiniz. Arkadaşlarınız, gelen kutusu tıkanma endişesi duymadan içeriğe erişecek ve sizinle dosya paylaşarak bu iyiliğe geri dönebilecekler.

Müzik Korsanlığı için Araçlar

Telif hakkı yetkilileri için endişe kaynağı budur — siber kilitleyiciler büyük film ve müzik dosyalarını barındıracak kadar kullanışlı ve gelişmiş olduğundan, insanların .avi filmlerinin ve .mp3 şarkılarının kopyalarını siber kilitleyicileri aracılığıyla paylaşmaları yaygın bir uygulamadır. İzlenebilir BitTorrent dosya paylaşımının aksine, siber kilitleyicilerin izlenmesi çok zordur, çünkü esasen gözetleme araçları tarafından görülmeyen bire bir bağlantı kullanırlar. Bu kolaylık ve anonimlik nedeniyle, siber kilitleyiciler, korsan film ve müzik dosyalarının ticareti için ideal bir araçtır.

İyi Cyberlocker Hizmetleri Nelerdir?

Birkaç siber kilitleyici hizmeti vardır. Her biri ücretsiz abonelikler (yani yanıp sönen reklamlar) veya ücretli abonelikler (daha büyük boyut sınırları, reklam yok) için değişen boyut sınırları sunar. Daha popüler siber kilitleyici hizmetlerinden bazıları şunlardır:

  • DropBox
  • MedyaFire