Skip to content

Sıcak Bir Dizüstü Bilgisayar Soğutucusu Yapmak İçin 5 İpucu

21 de Nisan de 2021

Dizüstü bilgisayarlar, şekilleri ve boyutları nedeniyle doğal olarak ısınır. Bununla birlikte, uzun süre sıcak kalırlarsa aşırı ısınabilir, yavaşlayabilir veya kalıcı olarak hasar görebilirler. Aşırı ısınmış bir dizüstü bilgisayarın uyarı işaretlerini ve tehlikelerini yaşasanız da yaşamasanız da, bilgisayarınızı serin ve çalışır durumda tutmak için aşağıdaki basit ve ucuz önlemleri almalısınız.

Dizüstü Bilgisayarınızı Serin Tutma

Aşağıdaki adımların eski ve tehlikeli derecede sıcak bir dizüstü bilgisayarın iç sıcaklığını 181 ° Fahrenheit’ten (83 ° Celsius) 106 ° F’ye (41 ° C) düşürebileceğini tespit ettik. aktif dizüstü bilgisayar soğutma pedi ve oda sıcaklığını 68 dereceye düşürme. Bu yaklaşımların ötesinde, çevresel bir sorunun göstergesi olmayan ancak yine de dizüstü bilgisayarınızı olumsuz etkileyebilecek anlık sorunlara dikkat edin. Belki de geçici aşırı ısınmaya en önemli katkı, bilgisayarı hem ısıyı hapseden hem de fanları bloke eden battaniyeler gibi yalıtkanlarla tamponlanmış kucağınıza koymaktır.

Güç ayarları

Dizüstü bilgisayarınızın güç ayarlarını Yüksek Performanstan Dengeli veya Güç Tasarrufu planına değiştirin. Bu ince ayar, sisteme her zaman maksimum işlemci hızını kullanmak yerine yalnızca uygulamalarınızı çalıştırmak için gereken gücü kullanmasını söyleyecektir. Oyun oynamanız veya başka bir yoğun çalışma yapmanız gerekiyorsa, gerektiğinde yüksek performans planına geri dönebilirsiniz.

Sıkıştırılmış hava

Dizüstü bilgisayarın havalandırma deliklerini temizlemek için toz giderici sprey kullanın. Toz, dizüstü bilgisayarın fan deliklerinde birikir. Bu sorun, genellikle 10 dolardan daha düşük bir basınçlı hava kutusuyla çabucak çözülür. Bilgisayarınızı kapatın ve tozu temizlemek için havalandırma deliğine püskürtün.

Dizüstü Bilgisayar Soğutma Pedi

Fanları olan bir dizüstü bilgisayar soğutma pedi kullanın. Dizüstü bilgisayar pedlerinde, dizüstü bilgisayarınızın etrafındaki hava akışını artırabilecek havalandırma delikleri bulunur, ancak daha önemli soğutma ihtiyaçları için en iyi yol fan kullanmaktır. Belkin F5L055 30 $ ‘dan daha düşük bir fiyata bulunabilir ve güvenilir bir çözümdür, ancak başka birçok seçenek mevcuttur.

Oda sıcaklığı

Çalışma ortamınızı veya bilgisayar odanızı olabildiğince rahat bir şekilde serin tutun. Çoğu insan gibi bilgisayarlar da klimalı ortamlarda çok daha iyi çalışır. Sunucu Hatasına göre, çoğu sunucu odası veya veri merkezi 70 derece Fahrenheit veya daha düşük bir sıcaklıkta çalışıyor ve bu, ev ofisler için de ideal bir sıcaklık önerisi gibi görünüyor.

Gücü kapat

Kullanılmadığında, özellikle evde olmadığınızda bilgisayarınızı kapatın. Eve vardığınızda ihtiyacınız olan son şey, dizüstü bilgisayarınızın yangın tehlikesi olduğunu bulmaktır – dizüstü bilgisayarların aşırı ısınmasının tehlikelerinden biri.