Skip to content

Sık Kullanılanları Mac Apple Haritalar Uygulamasıyla Kullanma

6 de Mayıs de 2021

OS X Mavericks ile sunulan Apple haritalama uygulaması Haritalar, dünyanın hemen her yerinde yolunuzu bulmanın popüler ve kolay bir yoludur. Haritalar uygulamasının iPhone ve iPad sürümlerinde bulunan özelliklerin çoğu, favori konumlarınızı ekleme yeteneği de dahil olmak üzere Mac kullanıcıları tarafından kullanılabilir. Bu makale, aşağıdaki işletim sistemlerindeki Haritalar uygulaması için geçerlidir: macOS Catalina (10.15), macOS Mojave (10.14), macOS High Sierra (10.13), macOS Sierra (10.12), OS X El Capitan (10.11), OS X Yosemite (10.10) ve OS X Mavericks (10.9).

Harita’da Favorileri Kullanma

Sık Kullanılanlar özelliği, dünyanın herhangi bir yerinde bir konumu kaydetmenize ve ona hızlı bir şekilde geri dönmenize olanak sağlar. Haritalar’da favorileri belirlemek, Safari’deki yer imlerini kullanmak gibidir. Kaydedilmiş bir siteyi hızlı bir şekilde ekrana getirmek için sık kullanılan konumları Haritalar Favoriler listenizde saklayabilirsiniz. Ancak, Haritalar Sık Kullanılanları özelliği, Safari yer imlerinden daha fazla çok yönlülük sunar. Favoriler, kaydettiğiniz yerlerin bilgilerine, incelemelerine ve fotoğraflarına hızlı erişim sağlar.

Harita Sık Kullanılanlarına Nasıl Erişilir

Favori sitelerinize erişmek için, büyüteç arama çubuğundaki simgesi. (Haritalar’ın eski sürümlerinde, Yer imleri Haritalar araç çubuğundaki simgesini tıklayın.) Ardından, Favoriler ya da Sık kullanılanlar simgesi (bir kalp) görünen açılır panelde.

Sık Kullanılanlar ekranının sol paneli, Kişiler uygulamanızdaki Sık Kullanılanlar, Son Çağrılar, Tüm Kişiler ve Kişiler grupları için kategoriler içerir. Haritalar, giriş bir adres içeriyorsa, bir kişinin konumunu haritalandırmak isteyebileceğiniz varsayımıyla tüm kişilerinize hızlı erişim sağlar.

Mac Haritalar uygulamasındaki Favoriler açılır ekranı

 • The Favoriler kategorisi, kaydettiğiniz noktaları içerir. Bunlar, restoranlar, işletmeler, arkadaşların evleri, önemli noktalar veya Haritalar uygulamasında bir işaret koyduğunuz yerler olabilir. Sık Kullanılanlar özelliği boş bir listeyle başlar, ancak favori noktalarınızı birkaç yolla ekleyebilirsiniz.
 • The Son çağrılar kategorisi, Haritalar’da son ziyaret edilen yerlerin bir listesini içerir. Arama çubuğuna her adres girdiğinizde, bir favori kullandığınızda veya Haritalar’da bir konuma gitmek için bir kişinin adresini kullandığınızda, bu konum Son Çağrılar listesine eklenir. Son çağrılar, iğnenin bir adı olmasa bile, sabitlenmiş konumları da içerir.
 • The Kişiler kategorisi tüm Kişiler gruplarınızı içerir. Belirli bir kişiyi bulmak için herhangi bir gruba tıklayabilirsiniz. Belirli bir kişiyi bulmak için Sık Kullanılanlar sayfasındaki arama çubuğunu da kullanabilirsiniz. Kullanılabilir bir adres içeren kişiler kalın metinle gösterilirken, adres bilgileri eksik olan kişiler gri metinle görüntülenir. Haritalar’da o konuma gitmek için bir kişideki adres alanına tıklayın.

Haritalar’da Sık Kullanılanlar Ekleme

Haritalar’ı ilk kullanmaya başladığınızda, Favoriler listesi boştur ve ilginizi çeken yerlerle doldurmanız için hazırdır. Ancak, Sık Kullanılanlar listesinde yeni bir sık ​​kullanılan ekleme yöntemi olmadığını fark edebilirsiniz. Favoriler, birkaç yöntemden biri kullanılarak haritadan eklenir.

Arama Çubuğunu Kullanarak Favoriler Ekleyin

Favori bir konum girmek için Haritalar uygulamasının üst kısmındaki arama çubuğunu kullanın.

 1. Haritalar arama çubuğuna bir konum veya yer adı yazın. Birden fazla yer aynı ada sahipse, sol panelde aradığınız yeri seçin. Haritalar sizi o konuma götürür ve haritaya bir raptiye ve adres başlığı bırakır.

  Arama çubuğuna yer girme

 2. Tıkla adres başlığı bilgi penceresini açmak için pinin yanında. Konuma bağlı olarak, çok fazla bilgi içerebilir veya sadece adresi ve sizden uzaktaki mesafeyi verebilir.

  Adres başlığı

 3. Bilgi penceresi açıkken, Sık kullanılanlar simgesi Konumu Sık Kullanılanlara eklemek için ekranın üst kısmına (kalp).

  Sık kullanılanlar simgesi

Pinleri Manuel Olarak Düşürerek Favoriler Ekleme

Bir haritada dolaşırsanız ve daha sonra geri dönmek istediğiniz bir konumla karşılaşırsanız, bir raptiye bırakabilir ve ardından konumu Favorilerinize ekleyebilirsiniz. Bu tür bir ekleme yapmak için, sizi ilgilendiren bir konum bulana kadar haritada ilerleyin. Sonra:

 1. İmleci, hatırlamak istediğiniz konumun üzerine getirin. Ardından, sağ tıklayın ve seçin Bırak Pimi açılır menüden.

  Pin'i menüde bırak

 2. İğnenin başlığında görüntülenen adres, konumla ilgili en iyi tahmindir. Bazen, 201-299 Ana Cadde gibi bir dizi adres görürsünüz. Diğer zamanlarda, Haritalar tam bir adres görüntüler. Uzak bir alana bir iğne eklerseniz, Haritalar yalnızca Wamsutter, WY gibi bölgesel bir ad görüntüleyebilir. Pinin görüntülediği adres bilgileri, Haritalar’ın o konum hakkında içerdiği veri miktarına bağlıdır.

  Mac Haritalar uygulamasında düşürülen raptiyeye eşlik eden banner

 3. Bir raptiye bıraktıktan sonra, iğnenin afişi Bilgi penceresini açmak için.

 4. Konumu kaydetmek istiyorsanız, Kalp Konumu Sık Kullanılanlarınıza eklemek için bilgi penceresindeki simgesine dokunun.

  Mac Haritalar'da bırakılan pin için bilgi ekranı

Haritalar Menüsünü Kullanarak Sık Kullanılanlara Ekle

Sık kullanılan eklemenin başka bir yolu da Haritalar’daki Düzenle menüsünü kullanmaktır. Haritalar’da aynı alana dönmek istiyorsanız, aşağıdakileri yapın:

 1. Favori eklemek istediğiniz alanı Haritalar penceresinde konumlandırın. Favori olarak eklemek istediğiniz konumun kabaca harita görüntüleyicide ortalanması en iyisidir.

 2. Haritalar menü çubuğundan şunu seçin: Düzenle > Bırak Pimi Harita ekranının ortasına bir raptiye bırakmak için.

  Harita menü çubuğundan raptiye bırakma

 3. Bu, adını kullanarak haritanın ortasına bir raptiye ve konum bayrağı ekler İşaretli Konumbazen bölgesel bir gösterge ve bazen bir adres ile. Favorilerinize eriştikten sonra daha kesin bilgiler eklemek için adı düzenleyebilirsiniz.

  Mac Haritalar'da İşaretli Konum bilgisi bayrağı

 4. Tıkla konum bayrağı ve seçin Kalp simgesi İşaretli Konumu Sık Kullanılan olarak kaydetmek için. Daha sonra daha kesin olması için konum bilgilerini düzenleyebilirsiniz.

  Mac Haritalar uygulamasında İşaretli Konum bilgisi ekranı

Favorileri Düzenleme veya Silme

Sık Kullanılanlar ekranında bir sık ​​kullanılanın adını değiştirebilir veya bir sık ​​kullanılan konumu silebilirsiniz. Ancak, burada sık kullanılanların adresini veya konum bilgilerini değiştiremezsiniz.

 1. Bir favori ismine erişmek ve onu daha açıklayıcı hale getirmek için düzenlemek için büyüteç Haritalar arama araç çubuğundaki simgesi, ardından Favoriler açılır menüde ve Favoriler daha önce açıklandığı gibi kenar çubuğunda.

 2. Tıkla Düzenle Sık Kullanılanlar panelinin sağ alt tarafına yakın bir yerdeki düğmesine

  Favorileri Düzenleme

 3. Tüm favori konumlar artık düzenlenebilir. Bir favoriyi silmek için X favori isminin sağında. Ad alanına tıklayıp yeni bir ad yazarak veya mevcut adı düzenleyerek bir favori adını değiştirin. Tıklayın Bitti değişiklikleri kaydetmek için.

  Haritalar uygulamasında bir Sık Kullanılanın adını düzenleme

Favoriler, ziyaret ettiğiniz veya ziyaret etmek istediğiniz yerleri takip etmenin kullanışlı bir yoludur. Favoriler’i henüz Haritalar ile kullanmadıysanız, birkaç konum eklemeyi deneyin. Sık Kullanılanlar olarak eklenebilecek kadar ilginç olduğunu düşündüğünüz tüm yerleri görmek için Haritalar’ı kullanmak eğlencelidir.