Skip to content

Silme – Parçalama – Silme – Silme: Fark Nedir?

21 de Nisan de 2021

Bir dosyayı silmeden silebilir, bir sürücüyü silmeden silebilir, bir dosyayı silmeden parçalayabilir ve zaten silinmiş yüzlerce dosyayı bir kerede silebilirsiniz. Şaşkın? Şaşırmadım! Bu dört terim –silme, parçalamak, sil, ve silmek—Bazen birbirinin yerine kullanılabilir, ancak kullanılmamalıdır. Her kelime, bir dosyaya, klasöre veya hatta alana yapılan farklı bir şeyi ima eder. görünüyor sabit sürücüde, flash sürücüde veya başka bir depolama aygıtında boş.

kara tahta üzerine yazılmış denklemleri silen biri

Jeffrey Coolidge / Görüntü Bankası / Getty Images
İşte bu kavramların nasıl farklılaştığı ve tam olarak nasıl yaptıklarını anlamanız neden önemli:

Sil: “Beni Sakla, Ama Bana Gerçekten İhtiyacın Olursa Burada Olacağım”

Kelime sil çok kullandığımız bir şey. Bir iş arkadaşınız o belgenin tabletinizde hala bulunup bulunmadığını sorar ve siz “Onu sildim” diyorsunuz veya arkadaşınız dün gece partiden o fotoğrafını “silmiş” olup olmadığınızı soruyor. Hatta ortak sözlüğe bile girdi – oğlum bir keresinde sakız ambalajını “sildiğini” söylemişti. Ciddiyim (onu atmıştı). “Kurtulmak” ile eş anlamlıdır ama gerçekte, bu doğru olmaktan başka bir şey değildir. İşte gerçek: bir şeyi sildiğinizde, ister bilgisayarınızda, akıllı telefonunuzda, dijital kameranızda veya başka herhangi bir yerde, onu varoluştan çıkarmazsınız, sadece kendinden sakla. Sildiğiniz şeyi oluşturan gerçek veriler hala oradadır, ancak kapladığı alan artık işletim sisteminin eski dosyaların üzerine yazmak için yeni dosyaları depolamaya başlayabileceği bir alan olarak işaretlenmiştir (yani işletim sistemine, verilerle yapılır ve bu alanı başka şeyler için kullanabilir). Aslında, telefonunuzda veya bilgisayarınızda “çöp kutusu” veya “silinmiş öğeler” klasörüne bir şey gönderdiğinizde gerçek bir silme işlemi daha da azdır. Bu durumlarda, veriler bu anlamda silinmiş olarak işaretlenmez, bunun yerine yalnızca birincil görünümden çıkarılır. Örneğin, Windows’ta Geri Dönüşüm Kutusu’na bir şey gönderdiğinizde, dosyalar siz Geri Dönüşüm Kutusu’nu boşaltarak “kalıcı olarak” silinceye kadar orada süresiz olarak kalır. Çoğu akıllı telefonda benzer bir özellik mevcuttur: görüntüleri ve videoları silmek, onları hala yer kaplayan ve verileri silmeyen özel bir klasöre koyar (çoğu cihaz 30 gün sonra bunları kaldırır).

Windows Geri Dönüşüm Kutusunda Silinen Dosyalar

Windows Geri Dönüşüm Kutusunda Silinen Dosyalar.

Silinen dosyalar, özellikle yakın zamanda silinenler kolay çoğu ücretsiz olarak çevrimiçi olan veri kurtarma yazılımıyla geri dönmek için. Bir hata yaptıysanız bu harika bir haber, ancak bu dosyanın gerçekten, gerçekten gitmesini istiyorsanız büyük bir sorun. Özetle: bir dosyayı sildiğinizde onu silmiyorsunuz, sadece bulmayı zorlaştırıyorsunuz. Verileri gerçekten silmek istiyorsanız, yapmanız gerekenler verileri gerçekten sil.

Silme: “Emin misiniz? Beni Bir Daha Asla Görmeyeceksiniz!”

Dönem silmek muhtemelen kurtulduğumuzda çoğumuzun peşinde olduğumuz şeydir veya Deneyin kurtulmak için, dosyalar. Bir şeyi silmek, en azından teknoloji dünyasında, onun tamamen gittiği anlamına gelir. Verileri silmenin genel olarak kabul edilen üç yolu vardır: silme veya çalı Bunu yapmak için tasarlanmış özel bir program kullanarak, verileri depolayan her şeyin manyetik alanını bozabilir veya cihazı fiziksel olarak yok edebilir. Sabit sürücüyü, hafıza kartını, flash sürücüyü veya başka bir şeyi asla kullanmak istemediğiniz sürece, ilk yöntem – verileri silmek veya temizlemek – yapmak isteyeceğiniz şeydir. Özetle: bir dosyayı sildiğinizde, geri dönmeyi imkansız hale getirirsiniz. Birçok yönden verileri silmek ve verileri temizlemek, verileri silmenin aynı yollarıdır. İkisi arasındaki temel fark, dürbün silme …

Silin: “HER ŞEYİ SİLECEĞİM”

Sen ne zaman silme bir sabit sürücü veya başka bir depolama aygıtı varsa, o anda üzerinde bulunan her şeyi ve daha önce sildiğiniz ve hala var olabilecek her şeyi silersiniz. Tüm sürücüleri silebilen programlar genellikle veri imha yazılım programları olarak adlandırılır. Çeşitli veri temizleme yöntemlerinden biri aracılığıyla kullanılan veya başka bir şekilde sürücünün bölünebilir her parçasının üzerine yazarak çalışırlar.

CCleaner'da sürücü silecek seçeneği

CCleaner’in Sürücü Sileceği Seçeneği.

Özetle: Bir sürücüyü sildiğinizde, üzerindeki her şeyi tamamen ve kalıcı olarak silersiniz. Silme işlemi bir sürücüdeki her şeyi sildiğinden, genellikle bir depolama cihazıyla işiniz bittiğinde veya sıfırdan başlamak istediğinizde yaptığınız bir şeydir. Bilgisayarınızı veya sabit sürücünüzü satmadan veya başkasına vermeden önce yapmanızı tavsiye ettiğim bu işlemin tam bir açıklaması için Sabit Disk Nasıl Silinir eğitimimize bakın.

Shred: “Bunu Sileceğim, Sadece Bunu”

Sen ne zaman parçalamak bir veri parçası, genellikle bir veya daha fazla dosya veya klasör, seçtiğiniz her şeyi ve yalnızca bu öğeleri silersiniz. Tek tek dosyaları parçalamak, tüm sürücüleri silmek gibi, bazı 1’ler ve 0’lar deseniyle alanın üzerine yazarak verileri siler. Bunu yapan programlara dosya parçalayıcı programlar denir ve birçok ücretsiz program mevcuttur.

Windows 10'da Güvenli Dosya Parçalayıcı

Güvenli Dosya Parçalayıcı.

Özetle: dosyaları parçaladığınızda, onları tamamen ve kalıcı olarak silersiniz. Parçalama, istediğiniz zaman yapabileceğiniz bir şey olduğundan, küçük bir dosya koleksiyonunda, dosya parçalayıcı araçları genellikle düzenli olarak kurulur ve kullanılır. Gerçekten mi aksi takdirde sileceğiniz her şeyi silin. Bazen, kullanımlarını kolaylaştırmak için program masaüstünüze oturabilir, böylece içine sürüklediğiniz her şey anında parçalanmaya başlar.

Biçimlendirme Hakkında Ne Yapmalı? Verileri Siler mi, Siler mi?

Daha önce bir sürücüyü biçimlendirdiyseniz, bunun bir sürücüyü gerçekten silmenin bir yolu olduğu izlenimine kapılmış olabilirsiniz. Bu doğru izlenim olabilir veya olmayabilir. Windows’un herhangi bir sürümünde, hızlı biçimlendirme her zaman sürücüdeki dosyaları silmenin – silmenin değil – süslü bir yoludur. Bu kadar hızlı olmasının bir nedeni de bu! Windows XP’de, biçimlendirme işlemi, nasıl yaparsanız yapın, yalnızca bir tam sürücü silme işleminden ibarettir. Normal bir formatın bu kadar uzun sürmesinin nedeni, sürücüyü sorunlar için kontrol etmesidir. Windows 10, Windows 8, Windows 7 ve Windows Vista’da, normal (hızlı olmayan) bir biçim, otomatik olarak tek geçişte, verilerin üzerine yazma-sıfır yazma işlemi yapar; çok basit bir silme ve muhtemelen, NSA. Bu rotaya gitmek istiyorsanız tam bir eğitim için Sabit Disk Nasıl Biçimlendirilir konusuna bakın.