Skip to content

‘SimCity 4’: Eğitim Sistemi

22 de Haziran de 2021

Gerçek hayatta eğitim, başka türlü göremeyeceğiniz fırsat pencereleri açar. Aynı şey SimCity 4 için de geçerli. Vatandaşlarınızın daha iyi işler bulması ve ticari ve yüksek teknoloji endüstrilerini şehrinize getirmesi için eğitime ihtiyacı var.

Eğitime Erken Başlamak

Şehrinizin amacı bir endüstri parkı olmaksa, varsa eğitimi sınırlı tutmak isteyebilirsiniz. Sim’ler eğitimliyse, endüstriyel fırsatların yanı sıra başka iş seçenekleri de isteyeceklerdir. Bununla birlikte, şehrin erken aşamalarında bir ilkokul inşa etmeyi seviyoruz. Bu şekilde şehrin nüfusu er ya da geç entelektüel olarak artmaya başlayacaktır. Her bir eğitim binasını mikro yönetirseniz, büyük bir bütçe ayırmadan eğitim binaları inşa edebilirsiniz. Bir binaya tıklarsanız, kapasite ve otobüsler için bütçeyi değiştirme seçeneğiniz vardır. Bundan yararlanın ve yalnızca birkaç öğrenciniz varken büyük bir kapasite için ödeme yaparak paranızı boşa harcamayın. Harita kapsamı da anahtardır. Büyük çakışmalar olmadan inşa edebilmek için önceden plan yapın. Haritanın kenarlarından uzak durun, yoksa değerli kapsama alanını kaybedersiniz. EQ, eğitim bölümü anlamına gelir. Simler, bir şehrin başlangıcında düşük bir EQ ile başlarlar, ancak okula gittiklerinde kazanırlar. Şehirde doğan yeni simler, ebeveynlerinin EQ’sunun bir kısmı ile başlar ve her yeni nesil Sims’in daha akıllı başlamasını sağlar. Ne kadar akıllı başlarlarsa, yetişkinliğe ulaştıklarında EQ’ları o kadar yüksek olabilir.

Eğitim Binaları

Şehriniz büyüdükçe daha fazla eğitim binası kazanacaksınız. Ödüller arasında büyük bir ilkokul, büyük bir lise, özel okul ve bir üniversite bulunmaktadır. İlk başta normal bir ilkokul ve liseye ihtiyacınız olacak. Genişledikçe, daha fazla okul eklemeniz gerekecek. Büyük kapasiteli binaları olabildiğince erken eklemeye çalışın. Kaç taneye ihtiyacınız büyük ölçüde şehrin türüne ve harita boyutuna bağlıdır. Büyük haritalar 8 veya 9, küçükler ise 3 veya 4 liseye ihtiyaç duyabilir. Kütüphanelerin ve müzelerin hemen eklenmesine gerek yok, sabit bir eğitim sisteminiz olana kadar bekleyin. Eğitim binalarını bir arada tutmayı seviyoruz, bu yüzden lise, ilkokul ve kütüphaneye yer bırakıyoruz. Benzer kapsama sahipler, bu nedenle haritanın kapsanmasını biraz daha kolaylaştırır.