Skip to content

Şimdi 6G Hakkında Konuşmak Neden Önemli?

18 de Nisan de 2021

Temel Çıkarımlar

  • Apple, Google ve diğer önde gelen teknoloji şirketleri zaten 6G’yi araştırıyor.
  • 6G, en azından on yıl daha tüketici seviyesinde mevcut olmayacak.
  • 6G, 5G’nin gelecekteki yinelemelerinin oluşturduğu temeli inşa edecek.
Sutad Watthanakul / Getty Images
Gerçek 5G’nin nihayet daha fazla insana sunulmasıyla, bazıları 6G hakkında konuşmak için çok erken olduğunu düşünebilir, ancak uzmanlar aynı fikirde değil. Apple gibi şirketler, iPhone 12 gibi cihazların piyasaya sürülmesiyle, veri ağının bir sonraki evrimi olan gerçek 5G olarak kabul edilen şeyi zorlamaya başlıyor. AT&T ve T-Mobile gibi bazı telefon şirketlerinin birkaç yıldır 5G’yi zorlamasına rağmen , uzmanların piyasaya çıkan gerçek 5G dediği şeyi ilk kez gördük. Bu haberin yanı sıra, 6G araştırması için bir araya gelen Apple, Google ve diğer büyük teknoloji şirketlerinin raporları su yüzüne çıktı, ancak 5G’nin daha yaygın bir şekilde benimsenmeye başlamasıyla, temelin kesin olarak kurulmamış gibi görünebilir. Ama durum bu değil. Matrixx Software CTO’su ve telekom endüstrisinin 30 yıllık tecrübesi Marc Price, Zoom üzerinden “5G’nin hızlandığını düşünüyorum” dedi. “Bu dönemde dijitalin önemi konusunda bir kabul var, bu yüzden gördüğümüz şey, operatörlerin zaman dilimleri konusunda daha da agresifleştiğini düşünüyorum.”

Güçlü Bir Temel İnşa Etmek

Price’a göre, dünyanın 4G ve 3G için daha önce izlediği standartları yaratan girişim olan 3GPP’nin 5G için belirlediği standartlar, grubun Sürüm 15 olarak adlandırdığı sürümde karşılandı. Bu sürümler temelde sahip olduğu teknolojinin uygulamalarıdır. 1G, 2G, 3G ve 4G üzerindeki çalışmalar devam ettikçe yıllar içinde artmıştır. Price, Apple ve diğer cihaz üreticilerinin yeni cihazlarla hedeflediği 16. Sürüme ulaştığımızı söyledi. Bir sonraki sürüm olan Sürüm 17 hâlâ yapım aşamasında ve tamamlanması iki yıla kadar sürebilir. Fiyat çağrımızda “5G’nin – önceki nesiller gibi bir şeyse – teknolojinin 10 yıllık ömrü olması bekleniyor,” dedi ve 3GPP girişimi tarafından ağ teknolojisine nasıl yaklaşıldığını parçaladı.

Web sitesine göre TeliaSonera, Aralık 2009’da 4G’yi ticari olarak geri iten ve Stockholm, İsveç ve Oslo, Norveç başkentlerinde piyasaya sürülen ilk telekom şirketi oldu. Kısa bir süre sonra diğer ağlar da izledi, ancak bu ilk ağ sürümü ile 3GPP’nin (Apple ve diğer şirketlerin şu anda birlikte çalıştığı 5G sürümü olan Sürüm 16’nın) gelişi arasındaki 10 yıllık zaman aralığı bu zaman ölçeğine denk geldi. Bu, en azından pazarlama dışı bir bakış açısıyla, 6G’nin kendisi hakkında herhangi bir önemli konuşmayı gerçekten görmenin 2030’a kadar sürebileceği anlamına geliyor. 6G’nin 5G’nin iyileştirmelerinden kaynaklanması beklendiğinden, şirketlerin halihazırda onu araştırdığını görmek alışılmadık bir durum değil.

5G, 6G’nin Temelidir

“6G heyecan verici. 5G ile yerine getirilen sözün üzerine inşa edileceğini düşünüyorum.” Zoom çağrımızda belirtilen fiyat. Price’a göre bu vaat, daha fazla bağlantıdan biridir. 3G ve 4G’nin kullanıcılara daha fazla geniş bant veri getirmeye ve veri hızlarını ve bant genişliğini optimize etmeye odaklandığı yerlerde, 5G ve 6G, yoğun trafik veya cihaz yükü nedeniyle tıkanmayan daha bağlantılı bir deneyim sağlamak için tasarlandı. Temel olarak, 5G ve ardından 6G ile, ağ sinyalini ve hızlarını yavaşlatmadan aynı alanlara daha fazla kullanıcı ve cihaz bağlanabilir. Bu da, dünyanın, artırılmış gerçeklik gözlükleri ve hatta ticari ağ sistemleri gibi cihazlarla çalışmanın daha kolay olduğu daha bağlantılı bir geleceği kucaklamasına izin verecektir.

Bununla birlikte, 6G uzun bir yol olsa da, Price dünyanın 5G ile elde edeceği nesil sıçramaları olacağına inanmıyor. “[I expect] 4G’nin 3G’nin ve 2G’nin 1G’nin evrimi olması gibi 6G, 5G’nin bir evrimi olacak. Price, “5G’deki büyük değişikliklerden yararlanacak,” Bu, ağın tek boyutlu optimize baytlardan – 3G ve 4G’nin bununla ilgili olduğu – dağıtılmış bir ağa taşınması gibi. Birçok farklı insan için çok farklı şeyler var. 5G için yeni olan bu tür bir bulut ağı, 6G’nin de temeli olacak. “Price, 6G’nin nesnelerin interneti ile ilgili olacağına ve aynı tür avantajlardan yararlanacağına inanıyor. Daha olgun 5G ağı. Görünüşe göre erken 6G araştırmasını ağ teknolojisinin geleceği için çok önemli kılan şey, 5G ile yapılan ilerlemelere olan güvenidir.