Skip to content

Şimdi Nvidia GeForce Nedir?

13 de Nisan de 2021

GeForce Now, NVIDIA tarafından tasarlanan ve yalnızca bulutta bulunan bir oyun platformudur. Şubat 2020’de piyasaya sürülen abonelik tabanlı hizmet, oyunlar için Netflix’e benzer, ancak oyunları oynamak için hızlı donanıma sahip olmanızı gerektirmez. Bunun yerine, birçok eski PC ve Mac ve hatta akıllı telefonlar ve tabletler, içeriği NVIDIA GeForce Now üzerinden yayınlayarak üst düzey oyunlar oynayabilir. Windows 7 veya üstünü çalıştırabilen herhangi bir PC, Nvidia GeForce Now istemcisini kullanabilir. Mac kullanıcıları için, 2009’dan itibaren her şey onu kullanabilmelidir. Ocak 2017’den beri bir GeForce Now beta mevcuttur ve Şubat 2020’de resmi bir lansmanla ana akım bulut oyunlarının ilk örneklerinden biriydi. Kullanıcılar sahip oldukları oyunlara, sahip oldukları cihaza aktarmadan önce Steam gibi hizmetlerden erişebilirler. . Dizüstü bilgisayarlar, masaüstü bilgisayarlar, Mac’ler, SHIELD TV’nin yanı sıra Android tabletler ve akıllı telefonlar için destek mevcuttur.

NVIDIA GeForce’un Maliyeti Şimdi Ne Kadar?

NVIDIA GeForce Now şu anda iki kademeli üyelik sunmaktadır. Oyun oturumlarını bir saatle sınırlayan ve sunuculara katılmak için sıraya girmenizi gerektiren ücretsiz bir üyelik planı vardır. Hizmeti test etmenin mükemmel yolu. Ayrıca, oturumlarınızı hala sınırlayan, ancak her seferinde daha cömert dört saat olan bir Founders premium katmanı da var. Ayrıca, oyun sunucularına öncelikli erişim elde edersiniz. Şu anda 90 gün boyunca aylık 5 dolara mal oluyor ve bu fiyatın değişmesi bekleniyor.

NVIDIA GeForce Şimdi Nasıl Çalışıyor?

NVIDIA GeForce Now, Google’ın rakip hizmetinden daha uzun süredir mevcut olmasına rağmen Google Stadia gibi çalışıyor. Kuzey Amerika ve Avrupa’daki devasa veri merkezlerinde bulunan bir sunucu ağından oluşur. Bu sunucular, oyunlar için gerekli bilgileri PC’nize, Mac’inize veya tabletinize göndermeden önce GeForce Now oyun kitaplığını barındırır. Esasen, sunucular, oyun verilerini alabilmek için yeterince iyi bir internet bağlantısına sahip olması gereken içeriği sisteminize aktarmadan önce yüksek kalitede bir oyun oynayabilmek için gereken tüm zor işi yapar. NVIDIA, tam 1080 / 60p akış için 50Mbit / s internet bağlantısı önerir, ancak aynı zamanda 720p çözünürlükte daha düşük bir 25Mbit / s bağlantıda ve 10Mbit / s ve üzeri bağlantılar için daha düşük bir kare hızında çalışır. Çoğu durumda, yaklaşık 10 yaşın altındaki herhangi bir PC veya Mac, oyunu size aktaran NVIDIA GeForce Now istemcisini çalıştırmak için doğru donanıma sahiptir. NVIDIA web sitesinde uyumlu oyunların bir listesi mevcuttur.

NVIDIA GeForce’un Avantajları Now

Herhangi bir bulut tabanlı hizmetin birçok avantajı vardır ve NVIDIA GeForce Now farklı değildir. Birincisi, oyun koleksiyonunuzu tabiri caizse nereye giderseniz gidin yanınızda götürebileceğiniz anlamına gelir. Sisteminize büyük oyun dosyaları yükleme konusunda endişelenmenize gerek yok ve büyük indirmelerin tamamlanmasını beklemek için endişelenmenize gerek yok. NVIDIA GeForce Now, içeriği gerektiği zaman ve gerektiği zaman yayınlar, böylece anında olur.

Nvidia GeForce Now, listelenen birçok oyunla reklam veriyor

PC’nizi veya Mac’inizi düşürürseniz, yalnızca Steam, Epic veya UPlay hesabınızı bağlayıp yayınlayarak zaten sahip olduğunuz oyunları oynayabilmelisiniz. Bu şekilde, bir oyuna sahipseniz, sınırlı kütüphaneleri olan diğer abonelik hizmetlerinin aksine, teknik olarak bir oyuna sahip olmanızı asla bırakmazsınız.

NVIDIA GeForce’un Şimdi Dezavantajları

NVIDIA GeForce Now mükemmel değil. Piyasaya sürüldüğünden bu yana, bazı şirketler tüm oyunlarını hizmetten kaldırdılar, bu da onları GeForce Now üzerinden izleyemeyeceğiniz anlamına geliyor. Bunlar arasında Activision Blizzard’ın (Call of Duty serisi ve World of Warcraft’ın beğenisine sahip olan) ve Bethesda’nın (en iyi The Elder Scrolls serisi ve Fallout serisiyle bilinir) ve 2K Games’in (Borderlands ve BioShock ile bilinir) başlıkları vardır. ). Bununla birlikte, hizmette hala birçok popüler oyun var. NVIDIA GeForce Now ayrıca cömert bant genişliği sınırlarına sahip hızlı bir internet bağlantısına da güveniyor. Oyun verilerinin akışı çok fazla bant genişliği gerektirir ve çok fazla kullanırsanız ISS’niz hızınızı sınırlayarak hizmetin kalitesini düşürebilir. Ayrıca NVIDIA GeForce Now üzerinden internet bağlantınızın olmadığı bir yerde oyun oynayamayacağınız anlamına da gelir.

NVIDIA GeForce için Şimdi Sırada Ne Var?

Şu anda çoğu bulut oyun hizmeti gibi, NVIDIA GeForce Now çok umut verici. Sahada Google Stadia ve Microsoft’un yaklaşan Project xCloud’uyla rekabet var, ancak NVIDIA, Google Stadia gibi sınırlı oyun kitaplığı yerine zaten sahip olduğunuz oyunlara güvenerek doğru fikre sahip görünüyor. OnLive gibi oyun akışında geçmişteki girişimler başarısız oldu, ancak veri merkezlerinin daha hızlı ve daha güvenilir hale gelmesiyle NVIDIA için kesinlikle bir şans var. Çoğunlukla desteğin devam edip etmediğine ve fiyatın tüketiciler için cazip kalmasına bağlıdır.