Skip to content

Siri’ye 14 Deyince Ne Olur?

10 de Aralık de 2022

“14” sayısını söylerseniz ne olacağını görmek için iPhone’unuzda Siri’yi çağırmak istiyorsanız, iki kez düşünmek isteyebilirsiniz. Acil servislere ihtiyacınız olmadığı sürece.

Belirli Sayılarla Anlaşma Nedir?

Amerika dışındaki yerler, acil bir durumda polis, itfaiye ve ambulans hizmetleriyle iletişime geçmek için 14 numarayı ve diğerlerini kullanır. Her ülke veya bölge 911’i kullanmaz. 14 rakamının yanı sıra 15, 17, 18 ve 19 numaraları da Arnavutluk, Çad, Mali, Martinik, Fas, Tahiti vb. ülke ve bölgelerde acil servislerle iletişim kurmak için kullanılır. 01, 02 ve 03 gibi diğer numaralar Ukrayna, Letonya ve Beyaz Rusya’da acil servisleri için kullanılmaktadır. Bunun gibi acil servis numaralarının ve kodlarının tam listesi için, yurtdışında 911’i kullanmak için ABD Dışişleri Bakanlığı – Konsolosluk İşleri Bürosu tablosuna bakın.

14 Deyince Siri Ne Yapar?

iPhone’unuzdan Siri’ye erişir ve yukarıda belirtilen numaralardan herhangi birini söylerseniz, bu, bölgenizdeki polisi, itfaiyeyi veya ambulans servisini hemen aramamalıdır. Örneğin, iOS 14.5 çalıştıran bir iPhone 12’de, 14 ve 03 numaralarının Siri’ye söylenmesi, otomatik olarak aranan bir acil arama yerine bir yanıt ister. Siri, numaranın bazı konumlarda acil servislerle iletişim kurmak için kullanıldığını açıklayan bir mesaj görüntüler. Siri daha sonra 14’ü, 03’ü veya gerçekten de Acil Servisleri çevirmesi gerekip gerekmediğini onaylamaya devam ediyor.

Lütfen unutmayın; ancak bu, her Apple aygıtında ve işletim sistemi sürümünde bu şekilde çalışacağının garantisi değildir. Siri acil durum araması yaparsa, simgesine dokunmak için üç saniyeniz olmalıdır. İptal geçmeden önce. Ve yukarıdaki ekran görüntülerindeki mesajları alırsanız, herhangi bir işlem yapmadan arama yapmak veya iptal etmek için dokunarak uzaklaşabilir veya Siri’den başka bir şey isteyebilirsiniz.

Siri’nin 911’i Aramasını Sağlayabilir misiniz?

Şimdi, talimat verilirse Siri’nin sizin için 911’i arayıp aramayacağını merak ediyorsanız, cevap şu: evet. “Hey Siri, 9-1-1’i çevir” basit komutu tam olarak bunu yapacaktır. Ve düğmeye basmak için üç saniyen var. İptal Arama yapılmadan önce düğmesine basın.

Siri'nin iPhone'daki 911 numarasına yanıtı

Siri, Mac’te Bu Sayılarla Ne Yapar?

Mac kullanıcıları ayrıca Siri’nin yardımından yararlanabilir. Ancak, 14 veya 03 gibi yukarıdaki numaraların aynısını söylerseniz, Siri, acil durum servisleriyle iletişime geçmek için telefonunuzu kullanmanız gerekeceğini size bildirir. Mac’inizde Siri’ye bir “9-1-1” komutu verirseniz aynı şeyin geçerli olduğunu unutmamak önemlidir.

Mac'te 14 ve 911 sayılarına Siri'nin yanıtı

Bu Rakamlarla Oynamayın

Bu sayılara ne olduğunu görmek için Siri ile uğraşmaya değmez. Yanlışlıkla yerel acil durum servislerinizle iletişim kurması her zaman mümkündür. Bu uyarıyı dikkate alın ve bu numaraları yalnızca acil bir durumunuz olduğunda iPhone’unuzdaki Siri ile kullanın. Bir başka yararlı Siri kısayolu da “Hey Siri; kenara çekiliyorum.”

SSS

  • Siri’yi iOS 14’te nasıl kullanırım?

    Siri’nin etkinleştirildiğinden emin olun Ayarlar > Siri ve Arama. Kullanmak için “Hey Siri” deyin veya sağ taraftaki düğmeye uzun basın.

  • Mac’te Siri’yi nasıl etkinleştiririm?

    Mac’inizi ilk kurduğunuzda Siri’yi etkinleştirmeyi seçmediyseniz, daha sonra yine etkinleştirebilirsiniz. macOS’in en son sürümünde, Elma simge > Sistem Tercihleri > siri > Siri’ye Sor’u etkinleştir.