Skip to content

Sıvı Kristal Ekran (LCD) Nedir?

16 de Mayıs de 2021

Kısaltılmış LCD, sıvı kristal ekran, eski CRT ekranın yerini alan düz, ince bir görüntüleme cihazıdır. LCD, daha büyük çözünürlükler için daha iyi resim kalitesi ve destek sağlar. Genel olarak LCD, LCD teknolojisini kullanan bir monitör tipini, aynı zamanda dizüstü bilgisayarlar, hesap makineleri, dijital kameralar, dijital saatler ve diğer benzer cihazlardakiler gibi düz ekranları ifade eder.

Amazon’dan fotoğraf
Ayrıca ‘LCD’ harflerini kullanan bir FTP komutu da var. Peşinde olduğunuz şey buysa, Microsoft’un web sitesinde bunun hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz, ancak bunun bilgisayarlar veya TV ekranlarıyla ilgisi yoktur.

LCD Ekranlar Nasıl Çalışır?

Gibi sıvı kristal ekran LCD ekranların belirli bir rengi ortaya çıkarmak için pikselleri açıp kapatmak için sıvı kristaller kullandığını gösterir. Sıvı kristaller, belirli bir reaksiyonun meydana gelmesi için durumlarını değiştirmek için bir elektrik akımının uygulanabileceği bir katı ve bir sıvı arasındaki bir karışım gibidir. Bu sıvı kristaller bir panjur gibi düşünülebilir. Panjur açıkken ışık kolayca odaya geçebilir. LCD ekranlar sayesinde kristaller özel bir şekilde hizalandığında ışığın geçmesine izin vermezler. Ekranda ışık geçirmekten sorumlu olan bir LCD ekranın arkasıdır. Işığın önünde kırmızı, mavi veya yeşil renkli piksellerden oluşan bir ekran var. Sıvı kristaller, belirli bir rengi ortaya çıkarmak veya o pikseli siyah tutmak için bir filtreyi elektronik olarak açmak veya kapatmaktan sorumludur. Bu, LCD ekranların CRT ekranların çalıştığı gibi ışığı kendileri oluşturmak yerine ekranın arkasından yayılan ışığı engelleyerek çalıştığı anlamına gelir. Bu, LCD monitörlerin ve TV’lerin CRT’lerden çok daha az güç kullanmasını sağlar.

LCD vs LED: Fark Nedir?

LED, ışık yayan diyot anlamına gelir. Şundan farklı bir adı olmasına rağmen sıvı kristal ekrany, bu tamamen farklı bir şey değil, gerçekten sadece farklı tip LCD ekran. LCD ve LED ekranlar arasındaki en büyük fark, arkadan aydınlatmayı sağlama şeklidir. Arkadan aydınlatma, ekranın ışığı nasıl açıp kapattığını ifade eder; bu, özellikle ekranın siyah ve renkli kısımları arasında harika bir resim sağlamak için çok önemli bir şeydir. Normal bir LCD ekran, arka aydınlatma amacıyla soğuk katotlu floresan lamba (CCFL) kullanırken, LED ekranlar daha verimli ve daha küçük ışık yayan diyotlar (LED’ler) kullanır. İkisi arasındaki fark, CCFL arkadan aydınlatmalı LCD’lerin her zaman engelleyememesidir. herşey siyah renkler, bu durumda bir filmdeki beyaz üzerine siyah sahnesi gibi bir şey o kadar siyah görünmeyebilir, LED arkadan aydınlatmalı LCD’ler ise daha derin bir kontrast için siyahlığı yerelleştirebilir. Bunu anlamakta güçlük çekiyorsanız, örnek olarak karanlık bir film sahnesini düşünün. Sahnede, alt çatlaktan biraz ışığa izin veren kapalı bir kapısı olan gerçekten karanlık, siyah bir oda var. LED arkadan aydınlatmalı bir LCD ekran, onu CCFL arkadan aydınlatmalı ekranlardan daha iyi çekebilir, çünkü eski ekran sadece kapının etrafındaki kısım için rengi açarak ekranın geri kalanının tamamen siyah kalmasını sağlar. Her LED ekran, okuduğunuz gibi yerel olarak ekranı karartamaz. Yerel karartmayı destekleyen, genellikle tam dizili TV’lerdir (kenar aydınlatmalı TV’lere kıyasla).

LCD ile ilgili Ek Bilgiler

İster TV, ister akıllı telefon, bilgisayar monitörü vb. Olsun, LCD ekranları temizlerken özel dikkat göstermek önemlidir. CRT monitörler ve TV’lerin aksine, LCD ekranların yenileme hızı yoktur. Göz yorgunluğu bir sorunsa CRT ekranınızda monitörün yenileme hızı ayarını değiştirmeniz gerekebilir, ancak yeni LCD ekranlarda buna gerek yoktur. Çoğu LCD bilgisayar monitörünün HDMI ve DVI kabloları için bir bağlantısı vardır. Bazıları hala VGA kablolarını destekliyor ancak bu çok daha az yaygın. Bilgisayarınızın video kartı yalnızca eski VGA bağlantısını destekliyorsa, LCD monitörün bunun için bir bağlantısı olup olmadığını iki kez kontrol ettiğinizden emin olun. Her cihazda her iki ucun da kullanılabilmesi için VGA – HDMI veya VGA – DVI adaptörü satın almanız gerekebilir. Bilgisayar monitörünüzde görünen herhangi bir şey yoksa, nedenini öğrenmek için Çalışmayan Bir Bilgisayar Monitörünü Test Etme sorun giderme kılavuzumuzdaki adımları uygulayabilirsiniz.