Skip to content

Sıvı Soğutma Nedir?

17 de Haziran de 2021

Yıllar geçtikçe, CPU ve grafik kartı hızları çarpıcı bir oranda arttı. Yeni hızları oluşturmak için CPU’lar daha fazla transistör sunar, daha fazla güç çeker ve daha yüksek saat hızlarında çalışır. Bu ekstra güç, bilgisayarda daha fazla ısı üretilmesine neden olur. Tüm modern PC işlemcilerine eklenen ısı emiciler, ısıyı ortamın çevresindeki havaya hareket ettirerek ısının bir kısmını hafifletir.

Swiftech
Sıvı soğutma, esasen bilgisayarın içindeki işlemciler için bir radyatördür. Tıpkı bir araba radyatörü gibi, sıvı soğutma sistemi de sıvıyı işlemciye bağlı bir ısı emici aracılığıyla dolaştırır. Sıvı ısı emiciden geçerken, ısı, sıcak işlemciden daha soğuk sıvıya aktarılır. Sıcak sıvı daha sonra kasanın arkasındaki radyatöre gider ve ısıyı kasanın dışındaki ortam havasına aktarır. Soğutulan sıvı daha sonra sürece devam etmek için sistemden bileşenlere geri döner.

Bu, Bir Sistemi Soğutmaya Ne Avantaj Sağlar?

Isı, özellikle sirkülasyon yoluyla ısıyı dağıtmanın etkili bir yöntemiyle, sıvı içinde havadan çok daha verimli bir şekilde dağılır. Sıvı soğutma, ısıyı işlemciden ve sistemin dışından çekmede çok daha verimli bir sistemdir. Bu teknoloji, işlemcide daha yüksek hızlara izin verir çünkü CPU veya grafik çekirdeğinin ortam sıcaklıkları hala üreticinin spesifikasyonları dahilindedir. Bu verimlilik, aşırı hız aşırtmacıların sıvı soğutma çözümlerini tercih etme eğiliminin ana nedenidir. Bazı insanlar, çok karmaşık sıvı soğutma çözümleri kullanarak işlemci hızını neredeyse iki katına çıkarmayı başardılar. Sıvı soğutmanın diğer bir faydası da bilgisayardaki gürültünün azalmasıdır. Mevcut soğutucu ve fan kombinasyonlarının çoğu, fanların işlemciler ve sistem üzerinden büyük miktarda hava sirkülasyonu yapması gerektiğinden çok fazla gürültü üretme eğilimindedir. Birçok yüksek performanslı CPU, duyulabilir gürültü üreten 5000 rpm’yi aşan fan hızları gerektirir. Bir CPU’ya hız aşırtmak, CPU üzerinde daha fazla hava akışı gerektirir, ancak sıvı soğutma çözümü ile soğutma sisteminin “motor gürültüsü” azalır. Genel olarak, bir sıvı soğutma sisteminde iki hareketli parça vardır. Birincisi, sıvıyı sistemde dolaştırmak için sıvıya daldırılmış bir fan olan çarktır. Sıvı bir ses yalıtkanı görevi gördüğü için çarklar oldukça düşük gürültü üretir. İkincisi, radyatörün soğutma borularının üzerinden havanın çekilmesine yardımcı olmak için kasanın dışındaki bir fandır. Bunların her ikisinin de çok yüksek hızlarda çalışmasına gerek yoktur, bu da sistem tarafından gürültü miktarını azaltır.

Sıvı Soğutma Sistemi Kullanmanın Ne Gibi Dezavantajları Vardır?

Sıvı soğutma kitleri, etkin bir şekilde çalışmak için bilgisayar kasası içinde yeterli miktarda alan gerektirir. Çark, sıvı deposu, boru tesisatı, fan ve güç kaynakları gibi öğeler için yer olmalıdır. Bu alan gereksinimi, tüm bu parçaların bilgisayar kasasının içine sığması için daha büyük masaüstü sistem kasalarını gerektirir. Sistemin çoğunun kasanın dışında olması mümkündür, ancak o zaman masaüstünde veya çevresinde yer kaplar. Daha yeni kapalı döngü teknolojileri, genel ayak izini azaltarak alan gereksinimlerini iyileştirdi. Bir masaüstü bilgisayar kasasına sığmaları için hala belirli boyut gereksinimleri vardır. Spesifik olarak, radyatörün dahili kasa fanlarından birini değiştirmesi için yeterli boşluğa ihtiyaçları vardır. İkincisi, soğutma boruları, soğutulması gereken bileşenden radyatöre ulaşmalıdır. Kapalı devre bir sıvı soğutma çözümü satın almadan önce kasanızda boşluk olup olmadığını kontrol edin. Son olarak, kapalı devre bir sistem yalnızca tek bir bileşeni soğutacaktır, yani bir CPU’yu ve bir video kartını sıvı soğutmak istiyorsanız, iki sistem için alana ihtiyacınız vardır. Özel yapım sıvı soğutma, kurulum için hala önemli düzeyde teknik bilgi gerektirir. Dışarıdaki bazı soğutma üreticilerinden satın alınabilecek kitler olsa da, yine de PC kasasına özel olarak kurulmaları gerekiyor. Her kasanın farklı bir düzeni vardır, bu nedenle sistem içindeki odadan yararlanmak için tüpler özel olarak kesilmeli ve yönlendirilmelidir. Ayrıca sistem düzgün kurulmazsa, sızıntılar sistemin içindeki bileşenlerde ciddi hasara neden olabilir. Ayrıca, düzgün takılmadıkları takdirde sistemin belirli parçalarına zarar verme olasılığı da vardır. Soğutma sistemindeki sızıntılar, dahili bileşenlere zarar verecek ve yangına neden olabilecek kısa devrelere neden olacaktır.

Sıvı Soğutma Soruna Değer mi?

Bakım gerektirmeyen kapalı devre sıvı soğutma sistemlerinin kullanıma sunulmasıyla, bir masaüstü bilgisayar sistemine bir tane kurmak kolaydır. Kapalı devre sistemler, daha büyük sıvı rezervleri ve daha büyük radyatörler ile özel olarak oluşturulmuş bir sistem olarak performansı sunmayabilir, ancak neredeyse hiç risk yoktur. Kapalı devre sistemler, daha büyük yatay kule soğutucuları da dahil olmak üzere, hava soğutmalı CPU soğutucularına göre hala bazı performans avantajları sunar, ancak yine de daha küçük kasalara sığabilir. Hava soğutma, uygulama kolaylığı ve maliyeti nedeniyle hala en belirgin soğutma şeklidir. Sistemler küçülmeye devam ettikçe ve yüksek performanslı sistemlere olan talepler arttıkça, masaüstü bilgisayar sistemlerinde sıvı soğutma çözümleri daha yaygın hale gelecektir. Bazı şirketler, bazı yüksek performanslı dizüstü bilgisayar sistemleri için sıvı soğutma seçenekleri kullanma olasılığını bile araştırıyor. Yine de, sıvı soğutma yalnızca en uç performans sistemlerinde ve kullanıcılar veya üst düzey bilgisayar üreticileri tarafından özel olarak oluşturulmuş sistemlerde bulunacaktır.