Skip to content

Siz ve EV’niz Buzlu Havalar İçin Daha Güvenli Lastikleri Hak Ediyorsunuz

11 de Nisan de 2022

Daha önce Acura NSX’in direksiyonunda bulundum. Olağanüstü bir şekilde idare eden harika bir hibrit süper otomobil. Ancak, ilk kez dört inçlik buz üzerinde sürüyorum. Geçen hafta, Bridgestone’un en yeni kış ve dört mevsim lastiklerini Colorado, Steamboat Springs yakınlarındaki Kış Sürüş Deneyiminde test etme fırsatım oldu. Arkadaşlarıma ve aileme bir çift iyi kış lastiğinin dört tekerlekten çekişten çok daha iyi olduğunu bildirmek için yıllarımı harcamış olsam da, bu sadece bunu çalışırken görmek için değil, aynı zamanda lastik teknolojisinin ne kadar ilerlediğini hissetmek için bir fırsattı.

HBO’nun TV dizisinden ejderhalar, kafa kesmeler ve ensest hakkında bir şeyler öğrendiysek, şimdi bahar çok yakın olsa da, kış geliyor.

Buz üzerinde süper araba

Kullanmakta olduğum NSX kış lastiklerinde değildi; her mevsimde yuvarlanıyordu – her türden bir kriko olan bir lastik. Kuru havalarda iyi yol tutuşu sunar, ancak sürücü koşulları anladığı sürece yağmur, kar ve buz üzerinde de kısa çalışma yapabilir. Süper arabada, bir koniyi çıkarmış olmama rağmen, esasen bir otokros parkuru olan şeyi, direksiyonun arkasında benimle dolaşmayı başardım. Çok geç fren yaptım ve çok hızlı döndüm. Ama asla çılgınca kontrolden çıkmadım, belki 10 yıl önce her mevsimde muhtemelen böyle olurdu. Dört tekerlekten çekişli WRX’imle dört mevsim karda Tahoe Gölü’ne kadar araba sürerek yıllarımı geçirdim. Çok iyi çalıştılar ama dikkatli olmam gerektiğini biliyordum. O araba hala bende olsaydı (bir gün patlayan RIP boxer motoru) ve dört mevsimin en son partisinde yuvarlanıyor olsaydı, kendimi çok daha güvende hissederdim.

EV Lastikleri

Bu da bizi EV’lere getiriyor. Çoğu, yüksek verimli lastiklerle donatılmıştır. Düşük yuvarlanma direncine sahipler ve genellikle otomobil üreticilerinin EPA testi yoluyla güvence altına aldığı aralık numaralarından yararlanıyorlar. Bununla birlikte, ticaret, tam olarak kar ve buzla mücadele etmek için inşa edilmedikleridir.

Bridgestone lastik yürüyüşünün yakından görünümü.

Hızlanma sırasında hafif kaygan yollarda bile tekerlekleri döndürmek için birkaç EV’den (Kona Electric’im dahil) daha fazlasını aldım. Tabii ki bu biraz eğlenceli, ama aynı zamanda, eğer kar yağıyorsa, hedefime ulaşmak için gerçekten gaza, frene ve direksiyona bakmam gerektiğini hatırlatıyor. Birçok EV, olağanüstü tork vektörlemenin ek avantajına sahiptir. Bu, maksimum çekiş miktarını sağlamak için her bir lastiğin dönüşünün araç tarafından yönetildiği zamandır. Bir lastik kayarsa, kamyonet, kamyon veya SUV o tekerleğe giden gücü azaltabilir ve daha iyi kavrama ile başka bir tekerleğe giden gücü artırabilir. Bu harika, ancak lastiklerin hiçbiri düzgün bir tutuş sağlayamıyorsa, bir sorununuz var demektir.

Geri Sürüş

Aylarca kaygan ve karlı yollarla uğraşanlar için kış lastikleri en iyi seçenek olabilir ve size söyleyebilirim ki, bunlar hatırladığımdan çok daha iyi. Bridgestone, Acura MDX SUV’ları Blizzak (gerçek adı) kış lastikleriyle ve her iki kurulumu da aynı araç tipinde test etme fırsatı olarak dört mevsim donattı. NSX gibi, dört mevsime sahip MDX de şaşırtıcı derecede iyi performans gösterdi. Ama sonra aracı Blizzak’larla sürdüm. Bir noktada, donmuş bir tepeden aşağı saatte 30 mil gitmem, sonra frene basmam, frenleri bırakmam, sonra hızlıca sağa, hızlıca sola dönmem ve sonra tekrar frene basmam söylendi. Karda araba sürerek büyümek ve hafta sonları beynimde Tahoe’nin yollarıyla uğraşmakla birkaç yıl geçirmek, bunların hepsi bir felaket reçetesi. Ama yaptım ve iyi oldu. Bekle, iyiden daha iyiydi. İnanılmaz etkileyiciydi. Eğitmenler gün boyunca, Blizaks ile donatılmış Acura MDX’te beni kar yığınına sürükleyeceğinden emin olduğum şeyler yaptırdılar.

Lastik çekişini test etmek için karlı bir parkurda giden sarı bir Bridgestone test arabası.

Sonra dört tekerlekten çekiş hakkında sordum -hem MDX hem de NSX, Acura’nın SH-AWD (süper yol tutuşlu dört tekerlekten çekiş) sistemiyle donatılmıştır- aynı şeyi eğitmenlerden ve Bridgestone’un Kıdemli Ürün Müdürü Brad Robinson’dan duydum. Dört tekerlekten çekiş hızlanma için mükemmeldir ancak viraj alma ve frenlemede arkadan çekişli ve önden çekişli araçlara göre avantajları vardır. Bir eğitmen bana önden çekişli araçların, her ikisinde de kış lastikleri takılıyken buz pistinde dört tekerlekten çekişli araçlardan daha iyi performans gösterdiği bir olaydan bahsetti. Başka bir deyişle, lastikler kaygan ve buzlu koşullarda önemlidir. Çoğu insanın fark edebileceğinden çok daha fazlası ve nasıl çalıştıklarının arkasındaki teknoloji merak uyandırıyor.

Bileşikler ve Snipes

Dört mevsim ve kış lastiklerini diğer lastik türlerinden ayıran şey, bileşimi ve diş yapısıdır. Sırt farklılıkları önemsiz gibi görünüyor. Ancak bu, kauçuğa bir avuç su çulluğu (diğer bir deyişle oluklar ve basamaklar) atmaktan ve buna bir gün demekten daha karmaşıktır. Robinson, şirketin başlangıçta sanal modelleme kullandığını, ardından lastikleri buz pistine götürerek yol tutuşu ve ısırması için test ettiğini ve sürücülerin keyifli, konforlu bir sürüş deneyimi yaşamalarını sağladığını söyledi. Robinson, “Evrim, yalnızca size güvenli kış çekişi sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda lastiğin daha çok normal bir lastik gibi hareket etmesini sağlıyor.” dedi. Yola çıkan lastik, çoğu sürücünün düşündüğünden çok daha karmaşıktır. Bileşiğin aşırı soğuk havalarda yola tutunabilmesi için yumuşak ve uyumlu kalması gerekir. Bridgestone, yolla temas ettiğinde lastiğin yüzeyindeki suyu temizleyen ve iten tescilli çok hücreli bileşimini kullanır. En kaygan koşulların 32 derece Fahrenheit’in birkaç derece üstünde ve altında olduğu ortaya çıktı. Suyun donduğu sıcaklık. Bunun nedeni, karışımdaki donmamış suyun, lastiklerin buzun üzerinde daha fazla kaymasına neden olmasıdır.

İki sürücü, karlı bir yolda Bridgestone lastiklerini SUV'larda test ediyor.

Kışın EV’ler

Elektronlarla yuvarlananlar için, piyasada hem dört mevsim hem de kış için çoğu EV’ye uyacak lastikler var. Hangi lastikleri alacağınızdan emin değilseniz, araç sürücü kapısının pervazında lastik boyutu ve gerekli ağırlık derecesine sahip metal damgalı bir plaka bulunur. Ayrıca yerel güvenilir lastik dükkanınızla da konuşabilirsiniz. Robinson, EV’ler için kış lastikleri yaratmanın ek zorlukları olduğunu kabul ediyor. “Yuvarlanma direnci kesinlikle dikkate alınıyor. Elektrikli araçlara geçtiğimizde bunun daha önemli hale gelebileceğini düşünüyorum çünkü menzilin insanlarla biraz daha alakalı olduğunu düşünüyorum” dedi. Bridgestone, EV’ler için lastikler üzerinde OEM’lerle birlikte çalışıyor, bu nedenle araçların yolla nasıl etkileşime girdiğine ve otomobil üreticilerinin sürücülerin direksiyon başında neler deneyimlemesini beklediğine dair içgörülere sahip. Ağırlık, rejeneratif frenleme ve tork ile ilgili hususlar da vardır. Neyse ki, yoldaki birçok araç kaygan durumlar için çekiş kontrolü ayarlarıyla sevk ediliyor. Bunu iyi bir kış veya dört mevsim lastiği seti ile birleştirirsiniz ve EV’ler, elementlerin onlara atabileceği hemen hemen her şeye hazırdır. Dört inçlik buz üzerine inşa edilmiş rüzgarlı, engebeli bir pistte sürüş bile.

EV’ler hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Elektrikli araçlara ayrılmış koca bir bölümümüz var!