Skip to content

Skype HD Görüntülü Görüşme için Gerekli Bant Genişliği

7 de Mayıs de 2021

Skype HD (yüksek tanımlı) görüntülü aramalar yapmak istiyorsanız, iyi bir HD web kamerasına, yeterince güçlü bir bilgisayara ve yeterli bant genişliğine ihtiyacınız vardır – bu, video karelerinin çoğunu yüksek kalitede taşımak için yeterince hızlı bir internet bağlantısı anlamına gelir. Bu kılavuzda, ne kadar bant genişliğine ihtiyacınız olduğunu ve en iyi çağrı kalitesini nasıl elde edeceğinizi ele alacağız.

David Malan / Görüntü Bankası / Getty Images

Bant Genişliği Neden Önemlidir?

Yüksek Çözünürlüklü video, büyük miktarda veri tüketir. Video, saniyede en az 30 görüntü (teknik olarak kare olarak adlandırılır) hızında ekrandaki gözlerinizi geride bırakan yüksek kaliteli bir görüntü akışıdır. Normalde veri tüketimini azaltan ve gecikmeyi önleyen bir miktar (veya çok fazla) sıkıştırma gerçekleşir, ancak yüksek tanımlı video istiyorsanız, sıkıştırma geri çekilir. Skype, yüksek video kalitesine sahip VoIP uygulamalarından biridir. Skype, net görüntüler ve yüksek kaliteli videolar sunmak için özel kodekleri ve diğer teknolojileri kullanır, ancak bunun bir bedeli vardır. Skype’ta oturum açtıysanız ancak arama yapmıyorsanız, uygulama ortalama olarak 0 ila 4 kbps (saniyede kilobit) kullanır. Bir arama yaptığınızda, Skype ortalama olarak 24 ile 128 kbps arasında kullanır. Bu nedenle, Skype ile HD görüntülü arama için gerekli tüm donanıma sahip olsanız, ancak yeterli bant genişliğine sahip olmasanız bile, hiçbir zaman net, canlı ve parlak HD video kalitesi elde edemezsiniz. Hatta düzgün bir konuşma yapmakta başarısız olabilirsiniz. Çerçeveler kaybolur ve bir konuşmadaki görsellerden daha önemli olan ses de zarar görebilir. Bazı insanlar web kameralarını devre dışı bırakmayı ve temiz bir sohbet uğruna videoyu feda etmeyi seçiyor.

Ne Kadar Bant Genişliği Yeterli?

Peki, ne kadar bant genişliği yeterlidir? Basit görüntülü görüşme için Skype, 300 kbps (saniyede kilobit) önerir. Bu aramayı yüksek kalitede istiyorsanız 500 kbps’ye ihtiyacınız olduğunu söylüyor. HD video için en az 1,2 Mbps (saniyede Megabit) gerekir. 1,5 Mbps ile iyi kaliteye sahip olacağınızdan emin olabilirsiniz. Bu bire bir sohbet için. Daha fazla katılımcı varsa, rahat video konferans için kişi başına 1 Mbps daha ekleyin. Örneğin, 7 veya 8 kişilik bir grup video görüşmesi için, HD video kalitesi için 8 Mbps yeterli olmalıdır.

Daha İyi Skype HD Görüntülü Görüşmeleri İçin İpuçları

Skype HD görüntülü aramalar yapmakta sorun yaşıyorsanız Skype, interneti kullanan diğer uygulamaları, özellikle de Netflix ve Spotify gibi video ve müzik akışı hizmetlerini kapatmanızı önerir. Ayrıca, devam eden dosya aktarımlarını duraklatın veya iptal edin. Ayrıca, ödediğiniz bant genişliğini aldığınızdan emin olmak için internet hızınızı test edebilirsiniz; değilseniz, internet servis sağlayıcınızla iletişime geçin.