Skip to content

Snow Leopard OS X 10.6’nın Temiz Kurulumu Nasıl Gerçekleştirilir

18 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

 • Snow Leopard kurulum DVD’sini yerleştirin. Çift tıklama İşletim Sistemini Yükle X > Araçlar. İstendiğinde, Mac’i yeniden başlatın ve DVD’den önyükleyin.
 • Yeniden başlattıktan sonra: Dili seçin ve Araçlar. Apple menü çubuğunda Araçlar > Disk Yardımcı Programları > Biçim. Bitirdiğinizde seçin Çık.
 • Kurulumu tamamlamak için Snow Leopard temel kurulum talimatlarını izleyin.

Bu makale, bir Mac’e Snow Leopard OS X 10.6’nın temiz kurulumunun nasıl gerçekleştirileceğini açıklar. Mac’in Snow Leopard lnstall DVD’sinden başlatılması, Mac’teki sabit sürücünün silinmesi ve silinen sürücüye Snow Leopard’ın yüklenmesi hakkında bilgiler içerir.

Kar Leoparının Temiz Kurulumu Nasıl Gerçekleştirilir

Snow Leopard OS X 10.6, Mac App Store’a erişime izin veren en eski sürümdü. Eski bir Mac’i olan herkesin daha yeni Mac işletim sistemlerine geçmesinin tek yolu buydu. Bu süreç üç adımdan oluşur:

 • Snow Leopard Kurulum DVD’sinden önyükleme yapın.
 • Sabit sürücüyü silin.
 • Silinen sabit diske Snow Leopard’ı yükleyin.

Snow Leopard Kurulum DVD’sinden Önyükleme

Snow Leopard kurulum DVD’sinden şu şekilde önyükleme yapılır:

 1. Snow Leopard Kurulum DVD’sini Mac’in optik sürücüsüne yerleştirin.

 2. Snow Leopard DVD’si masaüstüne takıldığında, Mac OS X Kurulum DVD’si penceresi açılır. Başlamazsa, DVD Masaüstündeki simgesi.

 3. İçinde Mac OS X Kurulum DVD’si penceresini çift tıklayın. Mac OS X’i yükleyin simgesi.

 4. Mac OS X’i yükleyin penceresi açılır ve size iki seçenek sunar. Standart bir yükseltme kurulumuna devam edebilir veya kurulum DVD’sinde bulunan yardımcı programları kullanabilirsiniz. Tıkla Araçlar buton.

 5. Snow Leopard yükleyici, verilen yardımcı programları kullanmak için Mac’i yeniden başlatmanız ve DVD’den önyükleme yapmanız gerektiğini size bildirir. Tıklayın Tekrar başlat.

Sabit Sürücüyü Silin

Bu adım için, Snow Leopard yükleyicisinden Disk Yardımcı Programını kullanacaksınız. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Mac’i yeniden başlattıktan sonra, Snow Leopard yükleyici hangi dili ana dil olarak kullanmak istediğinizi sorar. Seçiminizi yapın ve sağ ok tuşuna tıklayın.

 2. Mac OS X’i yükleyin ekran görüntülenir. Tıkla Araçlar buton.

 3. Apple menü çubuğunda Yardımcılar > Disk Yardımcı Programları.

 4. Disk Utilities başlatılır. Bir sabit sürücüyü biçimlendir’i seçin. Önce tüm verilerinizi yedeklediğinizden emin olun.

 5. Disk İzlencesi’ni kullanmayı bitirdiğinizde, Çık Disk İzlencesi menüsünden. Kuruluma devam etmek için Snow Leopard Installer’a geri döndünüz.

Kar Leoparı Kurulumunu Tamamlayın

Kurulumu tamamlamak için Snow Leopard temel kurulum talimatlarını izleyin. Artık temiz bir Snow Leopard kurulumunuz var. Sil ve Yükle seçeneği OS X’in önceki sürümlerinde mevcuttur.

Mac App Store’a erişin

Mac App mağazası, Snow Leopard’ın orijinal sürümünün bir parçası değildi, ancak OS X 10.6.6’ya eklenmişti. Mağazaya erişmek için sistem yazılımınızı güncellemeniz gerekebilir. Seçiniz Yazılım güncellemesi Apple menüsünden. Apple, 2014 yılında Snow Leopard OS X 10.6 desteğini durdurdu ve o zamandan beri OS X ve ardından macOS’un on yeni sürümünü yayınladı. Bu makale gelecek nesiller için burada arşivlenmiştir.