Skip to content

Sonos Play:1 Frekans Ölçümleri

5 de Haziran de 2021

Sonos Play:1, neredeyse her odayı doldurabilen zengin bir sese sahip küçük ama güçlü bir kablosuz hoparlördür. Wi-Fi üzerinden müzik akışı sağlar, neme dayanıklıdır ve duvara veya standa monte edilebilir. Daha büyük stereo ses için her hoparlörü ayrı sol ve sağ kanallara dönüştürmek için başka bir Oynatma:1 ile eşleştirilebilir. Ses kontrolü için bir Amazon Echo veya Dot’a bağlanır. Tüm bunlar, 6,36 x 4,69 x 4,69 inç boyutlarında ve 4 poundun biraz üzerinde bir hoparlörde mevcuttur. Ama kulağa nasıl geliyor? Genel olarak, kablosuz hoparlörler için performans ölçümleri – veya herhangi bir küçük hoparlörler, gerçekten – nadiren bundan daha iyi olurlar.

Performans Ölçümleri

Oynat:1 eksen üzerinde, tweeter’ın 1 metre önünde frekans yanıtı, ekteki grafiğin mavi izinde gösterilir. ±30 derecelik yatay dinleme penceresi boyunca ortalama yanıt yeşil izde gösterilir. Bir hoparlör frekans tepkisi ölçümü ile, genellikle mavi (eksen üzerinde) çizginin mümkün olduğunca düz olmasını ve yeşil (ortalama) tepkinin düze yakın olmasını, belki de tiz tepkisinde hafif bir azalma olmasını istersiniz. Bu performans, çift başına 3.000 dolarlık bir konuşmacının tasarımcısının gurur duyabileceği bir performanstır. Eksen üzerinde, ±2.7 desibel ölçer. Dinleme penceresinin ortalaması alındığında ±2.8 dB’dir. Bu, eksen içi ve eksen dışı performansın hem mükemmel olduğu hem de Play:1’in odanın neresine yerleştirirseniz yerleştirin oldukça iyi ses çıkarması gerektiği anlamına gelir.

Tasarım Hususları

Soldaki düşük frekanslardan sağdaki yüksek frekanslara doğru aşağı doğru bir eğim vardır. Sonos mühendisleri muhtemelen bunu ünitenin sesini dolu tutmak için yaptılar. Çok fazla bas üretmeyen bir üründe tizleri biraz azaltmanın daha doğal algılanan bir ton dengesi sağladığı iyi bilinen bir ilkedir. Aşağıya doğru eğim, küçük boyutu nedeniyle geniş bir dağılıma sahip olan 3,5 inç orta aralıklı bir woofer kullanmanın, iki sürücü arasındaki paraziti en aza indirmek için tweeter’ı orta woofer’a yakın yerleştirmenin ve kullanarak cömert miktarlarda eşitleme uygulamasının bir sonucudur. dahili dijital sinyal işlemci çipi. Pratikte böyle bir ürünün nasıl tasarlanması gerektiğine dair bir vaka çalışması.

Bas Hakkında

Play:1’in -3 dB bas tepkisi 88 hertz’dir; bu, bu kadar küçük bir hoparlör için mükemmeldir ve 4,5 inç woofer’lı hoparlörlerle karşılaştırılabilir. Sonos, muhtemelen daha fazla hava itmesine ve daha fazla bas yapmasına izin veren cömert bir önden arkaya hareket aralığı kullanarak, 3,5 inçlik küçük woofer’ın süper derin çalmasını sağlamak için çok uğraşmış gibi görünüyor. Play:1’in ses seviyesiyle ilgili bir sorunu yok. Neredeyse her ev ofisini veya yatak odasını sesle dolduracak kadar yüksek sesle çalıyor.

Sonos Play:1’e karşı Sonos One

Sonos Play:1 ve Sonos One iki farklı ama benzer hoparlördür. Oldukça benzer bir tasarıma sahipler ve aynı ağırlık ve boydalar. Play:1’de herhangi bir yerleşik ses kontrolü yoktur, ancak onu bir Amazon Echo veya Echo Dot cihazıyla kontrol edebilirsiniz. Sonos One, entegre ses kontrolüne sahiptir. Alexa’nın hoparlör aracılığıyla yapabileceği hemen hemen her şeyi yapmanızı sağlayan Amazon Alexa kişisel asistanını kullanır. Sonos One daha yeni bir sürüm ve hala popüler bir satıcı olan Play:1’den biraz daha yüksek fiyatlı.