Skip to content

Sony PlayStation 4’ten Akış Nasıl Twitch Yapılır

20 de Nisan de 2021

Video oyunu oyunlarını başkalarının gerçek zamanlı olarak izlemesi için Twitch yayın hizmetine yayınlamak, Sony’nin PlayStation 4 konsolunda zaman geçirmenin popüler bir yoludur. Birçok profesyonel yayıncı pahalı video yakalama kartlarına, bilgisayarlara, yeşil ekranlara, kameralara ve mikrofonlara yatırım yaparken, PS4 oyununu zaten sahip olduklarınızı kullanarak Twitch’e aktarmak mümkündür. Nasıl başlayacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Miguel Sanz / Getty Images

PlayStation 4’te Yayınlamanız Gerekenler

Bir PlayStation 4 konsolundan temel bir Twitch akışı için, bu gereksinimlerin ötesinde çok fazlasına ihtiyacınız olmayacak.

 • Video oyunlarınızı oynatmak ve video yakalama ve akışını işlemek için bir PlayStation 4. Ya bir PlayStation 4 Pro ya da normal bir PlayStation 4 konsolu uygundur.
 • Oyununuzu izlemek ve videolarınızı yayınlamak için bir televizyon seti.
 • Seçtiğiniz video oyununu oynatmak için en az bir PlayStation kontrol cihazı.
 • Resmi PlayStation 4 Twitch uygulaması.

Yayınları sırasında kendi görüntülerini veya bir sesli anlatımı dahil etmek isteyen yayıncılar, bu isteğe bağlı aksesuarları satın almalıdır.

 • Bir PlayStation Kamera – Bu birinci taraf aksesuarı hem bir kamera hem de yerleşik bir mikrofon içerir. PlayStation VR oyunlarını geliştirmeye ve konsolda sesli komutları etkinleştirmeye ek olarak, PlayStation Camera Twitch akışları için oynatıcının video görüntülerini yakalamak ve seslerini kaydetmek için de gereklidir.
 • Ekstra mikrofon – PlayStation Camera, oynatıcıdan sesli diyaloğu kaydedebilirken, aynı zamanda akışın kalitesini düşürebilecek yankıları ve arka plan gürültüsünü de yakalayabilir. Ses kaydı için bir alternatif, ayrı bir kulaklık veya yerleşik mikrofonlu bazı kulaklıklardır. Modern akıllı telefonlarla birlikte gelen temel ücretsiz kulaklıklar genellikle işe yarar ve doğrudan PlayStation kontrol cihazına takılabilir.

Twitch PS4 Uygulaması Nasıl İndirilir

Bilgisayarlar ve mobil cihazlar için oluşturulan Twitch uygulamalarından ayrı olan PlayStation 4 için resmi Twitch uygulaması, iki yöntemden biriyle yüklenebilir.

 • PlayStation Store web sitesini ziyaret edin, PlayStation hesabınızla oturum açın ve ücretsiz uygulamayı satın alın. Bu, onu otomatik olarak PlayStation 4’ünüze ekler ve bir sonraki açışınızda uygulama konsola indirilmeye başlar.
 • PlayStation 4’ünüzde Mağaza’yı açın, Twitch uygulamasını arayın ve doğrudan ürün listesinden yükleyin.

Aynı uygulama hem Twitch’e akış yapmak hem de Twitch yayınlarını izlemek için kullanılır. Akışları görüntülemek için Twitch uygulamasını zaten yüklediyseniz, tekrar indirmenize gerek yoktur.

Twitch ve PlayStation Hesaplarınızı Bağlama

Video oyun yayınınızın PlayStation 4’ünüzden doğru Twitch hesabına gönderildiğinden emin olmak için önce PlayStation ve Twitch hesaplarınızı bağlamanız gerekir. İlk bağlantı yapıldıktan sonra, hesapları veya konsolları değiştirmediğiniz sürece bunu tekrar yapmanız gerekmeyecektir. İşte nasıl yapılacağı.

 1. Basın Paylaş PlayStation denetleyicinizdeki düğmesine basın. Kontrol cihazının sol üst tarafında üzerinde “Paylaş” kelimesi bulunan ayrı bir düğme olacaktır.

 2. Seçiniz Yayın Oynanışı ve Seç Seğirme.

 3. Seçiniz Oturum aç. PlayStation 4 konsolunuz şimdi size benzersiz bir numara serisi verecek.

 4. Bilgisayarınızda, web tarayıcınızda bu özel Twitch sayfasını ziyaret edin ve numarayı girin.

 5. PlayStation 4’ünüze geri döndüğünüzde, yeni bir seçenek görünmelidir. Basın TAMAM MI. PlayStation 4 ve Twitch hesabınız artık bağlanacak.

İlk Twitch Akışınızı Başlatma ve Test Etme

PlayStation 4’ünüzde ilk Twitch yayınınıza başlamadan önce, her şeyin istediğiniz gibi göründüğünden emin olmak için önce birkaç ayar yapmanız gerekir. Bu ayarlar kaydedilecek, böylece gelecekteki akışlardan önce bunları değiştirmeniz gerekmeyecek.

 1. Basın Paylaş PlayStation 4 denetleyicinizdeki düğmesine basın.

 2. Seçiniz Seğirme görünen menüden.

 3. Yazan bir düğmeyle yeni bir ekran görünecektir. Yayına Başlayın, yayınınızın bir önizlemesi ve çeşitli seçenekler. Henüz Yayını Başlat’a basmayın.

 4. Konsolunuza bağlı bir PlayStation Kameranız varsa ve bunu kendi videonuzu kaydetmek için kullanmak istiyorsanız, üst kutuyu işaretleyin.

 5. Kendi sesini PlayStation Camera veya ayrı bir mikrofon aracılığıyla kullanmak isterseniz, ikinci kutuyu işaretleyin.

 6. Akış sırasında yayınınızı izleyen kişilerden gelen mesajları görüntülemek istiyorsanız üçüncü kutuyu işaretleyin.

 7. İçinde Başlık alanına bu ayrı akışın adını girin. Her akış, hangi oyunu oynayacağınızı veya oyunda ne yapacağınızı açıklayan kendi benzersiz başlığına sahip olmalıdır.

 8. İçinde Kalite alanında, videonuzun olmasını istediğiniz görüntü çözünürlüğünü seçin. 720p seçeneği çoğu kullanıcı için önerilir ve akış sırasında iyi bir görüntü ve ses kalitesi sağlar. Çözünürlük ne kadar yüksek olursa, kalite o kadar iyi olur, ancak düzgün çalışması için daha yüksek bir internet hızı gerekecektir.

  Düşük hızlı internet bağlantısındayken yüksek kaliteli bir seçenek seçmek, akışın donmasına ve hatta ses ve videonun senkronizasyonunun bozulmasına neden olabilir. Size ve internet bağlantınıza en uygun ayarı bulmak için farklı çözünürlüklerde birkaç test akışı yapmanız gerekebilir.

 9. Tüm ayarlarınız kilitlendiğinde, Yayına Başlayın seçeneği. Twitch yayınınızı sonlandırmak için Paylaş PlayStation denetleyicinizdeki düğmesine basın.