Skip to content

Sony PSP (Playstation Portable) Kılavuzu

13 de Mayıs de 2021

PlayStation Portable’ın kısaltması olan Sony PSP, bir avuç içi oyun ve multimedya eğlence konsoluydu. 2004’te Japonya’da ve Mart 2005’te ABD’de piyasaya sürüldü. 480 x 272 çözünürlüklü 4,3 inç TFT LCD ekran, yerleşik hoparlörler ve kontroller, Wi-Fi bağlantısı ve etkileyici grafik işleme gücüne sahipti. Bu alanda rakibi Nintendo DS’yi geride bırakan zamanın elde taşınan bir cihazı.

Sony
PSP, tam boyutlu konsol kuzenleri, PlayStation 2 veya PlayStation 3 kadar güçlü değildi. Yine de, bilgi işlem gücünde orijinal Sony PlayStation’ı geride bıraktı.

PSP’nin Evrimi

PSP, 10 yıllık çalışması boyunca birkaç nesilden geçti. Sonraki modeller kapladığı alanı azalttı, daha ince ve daha hafif hale geldi, ekranı iyileştirdi ve bir mikrofon ekledi. 2009’da PSPgo ile daha büyük bir yeniden tasarım geldi ve bütçe bilincine sahip PSP-E1000, 2011’de daha düşük bir fiyat noktasıyla piyasaya sürüldü.

PSP Go

Sony
PSP’nin sevkiyatları 2014 yılında sona erdi ve yerini Sony PlayStation Vita aldı.

PSP Oyun

Bir UMD disk oynatıcı içermeyen PSP Go dışındaki tüm PSP modelleri, UMD disklerinden oyunlar oynayabilir. Oyunlar ayrıca çevrimiçi olarak satın alınabilir ve Sony’nin çevrimiçi PlayStation Store’undan PSP’ye indirilebilir. Mağaza, PSP Go’da yeni oyunlar satın almanın birincil yöntemiydi.

Dads and Grads PSP Limited Edition Eğlence Paketi

Sony
Bazı eski PlayStation oyunları, PSP için yeniden yayınlandı ve PlayStation Store’da mevcuttu. Orijinal PSP, aşağıdaki gibi 25 oyun başlığıyla piyasaya sürüldü: Untold Legends: Brotherhood of the Blade, FIFA Futbol 2005, ve Metal Dişli Asit. Bunlar, spordan yarışa, maceraya ve rol oynamaya kadar bir dizi oyun türünü temsil ediyordu.

Multimedya Eğlence Cihazı olarak PSP

Tam boyutlu PlayStation konsollarında olduğu gibi, PSP video oyunları çalıştırmaktan daha fazlasını yapabilir. PS2, PS3 ve PS4, DVD’ler ve ses CD’leri gibi diskleri oynatabilir. Sonunda, PS4 Blu-ray diskleriyle, PSP, bazı filmler ve diğer içerikler için de kullanılan Universal Media Disc (UMD) formatındaki diskleri oynattı.

PSP Mini Dişli Kılıfı

WaterField
PSP ayrıca Sony Memory Stick Duo ve Memory Stick Pro Duo ortamı için bir bağlantı noktasına sahipti ve bunlardan ses, video ve hareketsiz görüntü içeriğini oynatmasına izin verdi. Donanım yazılımına yükseltme ile PSP-2000 modeli, Sony’den ayrıca satın alınan Kompozit, S-Video, Komponent veya D-Terminal kabloları aracılığıyla TV çıkışı ekledi. TV çıkışı hem standart 4: 3 hem de geniş ekran 16: 9 en boy oranlarındaydı.

PSP Bağlantısı

PSP, bir USB 2.0 bağlantı noktası ve bir seri bağlantı noktası içeriyordu. PlayStation veya PlayStation2’den farklı olarak, PSP, diğer oyunculara kablosuz olarak bağlanmak için Wi-Fi ile donatılmış olarak geldi ve ürün yazılımı sürüm 2.00 veya daha yüksekse, web’de gezinmek için internete. Ayrıca IrDA’yı (kızılötesi veri ilişkilendirmesi) içeriyordu, ancak ortalama tüketici bunu kullanmadı. Daha sonraki PSP Go modeli, Bluetooth 2.0 bağlantısını oyun sistemine getirdi.

PSP Modelleri ve Teknik Özellikleri

  • PSP-1000
  • PSP-2000 (PSP Slim veya PSP Slim & Lite olarak da adlandırılır)
  • PSP-3000
  • PSP-E1000
  • PSP Go