Skip to content

Sony VR’yi PC’de Kullanabilir misiniz?

6 de Haziran de 2022

Bu makale, bir PC ile bir PSVR kullanıp kullanamayacağınızı açıklar ve bunun en sık nasıl yapıldığını kısaca ele alır. PC’de PSVR kullanmak resmi olarak desteklenmemektedir. Bu, bu işlevselliğin üçüncü taraf yazılım desteğine bağlı olacağı ve sürekli olarak değişebileceği anlamına gelir. Bu nedenle, PC’deki PSVR işlevselliği asla garanti edilmez.

PSVR’yi PC’de Kullanabilir misiniz?

Evet yapabilirsiniz, ancak bir sorun var: Bunun nedeni Trinus PSVR gibi üçüncü taraf yazılımlar. Trinus PSVR, Trinus’un kendi dönüştürme işlemiyle PSVR’de VR’de VR olmayan oyunlar oynamanıza izin veren bir uygulamadır. Half-Life: Alyx gibi yerel, geleneksel VR oyunlarını oynamak için PSVR’nizi SteamVR ile kullanmak için Trinus PSVR’yi de kullanabilirsiniz. Ancak, Trinus PSVR gibi yazılımlar, PC’de PSVR kullanımı söz konusu olduğunda her temeli kapsamaz. Denetleyicilerle tam VR takibi için bir denetleyiciye ihtiyacınız olacak, ancak bunları çalışır duruma getirmek için PS Move Service gibi başka yazılımları da kullanmanız gerekecek. PS Move Service, yerel VR deneyimleri için PSVR ile birlikte kullanabileceğiniz PC’deki PlayStation Move kontrol cihazlarını ve PlayStation Eye kameralarını yöneten bir uygulamadır. Ancak tüm bileşenler ayarlandığında, PC için oluşturulmuş diğer tüm VR kulaklıklarının yapabileceği hemen hemen her şeyi yapmak için PSVR’nizi PC’de kullanabilirsiniz.

PC’de PSVR Nasıl Kullanılır

Sahip olduğunuz donanıma ve PC’nizdeki PSVR’nizle ne yapmak istediğinize bağlı olarak, kurulum süreci kişiden kişiye önemli ölçüde değişebilir. Ancak, PSVR’yi PC’de kullanmak isteyen herkesin atması gereken birkaç önemli adım var. İlk olarak, PSVR’nizin kendisini bağlamanız ve bilgisayarınız tarafından tanınması gerekir. Bu, ekrandaki talimatlarıyla birlikte Trinus PSVR gibi yazılımların indirilmesini içerecektir. PSVR’niz Trinus tarafından bağlanıp tanındıktan sonra, VR’de VR olmayan oyunları oynamak için Trinus’un kendisini kullanabilirsiniz. Bireysel oyunlar için önceden oluşturulmuş profiller arasından seçim yapabilir veya deneyimi kendiniz ayarlayabilirsiniz. Yine de, VR’de VR olmayan oyunlar oynarken kilometreniz değişecektir ve muhtemelen rahat hissetmek için en azından biraz ince ayar yapmanız gerekecek ve bazı oyunlar dönüşüm sürecini diğerlerinden daha iyi idare edecektir. PC’de PSVR ile gerçek VR oyunları oynamak istiyorsanız, bunu yapmak için Trinus’u da kullanabilirsiniz. Oynamak istediğiniz oyun VR’de bir gamepad veya klavye ve fareyi destekliyorsa, bunu Trinus ile SteamVR aracılığıyla daha fazla çalışmadan yapabilirsiniz. PSVR’li kontrolörlerle tam VR izlemeyi kullanmak istiyorsanız, önce kontrol cihazlarınızı kurmanız ve kurmanız gerekir. Ne kullanmak istediğinize bağlı olarak, PS Move kontrol cihazlarını PSVR ile kullanmanıza izin veren ek yazılım indirmeniz gerekecektir (yukarıdaki PS Move Hizmetine bakın).

SSS

  • Bilgisayarımın VR’ye hazır olup olmadığını nasıl anlarım?

    VR üreticinizin minimum donanım özelliklerine bakın ve PC’nizin CPU, bellek, RAM ve ekran temellerini karşıladığından emin olun. PC’nizin VR’ye hazır olup olmadığını kontrol etmek için SteamVR Performans Testi gibi diğer araçları da kullanabilirsiniz.

  • VR kulaklığımla ne yapabilirim?

    Oyun oynamanın ötesinde, VR filmleri veya videoları izleyebilir veya başlığınızla meditasyon yapabilirsiniz. Sony VR’niz varsa, yerleşik Blu-ray oynatıcıdan veya akış uygulamalarından film izlemek için PSVR başlığınızı da kullanabilirsiniz. Seçme Ayarlar > cihazlar > PlayStation VR > Ekran boyutu > ve tercih ettiğiniz izleme deneyimini seçin.