Skip to content

Sony WH-XB900N İncelemesi

7 de Nisan de 2023

Sony WH-XB900N

Ne Seviyoruz

 • Nispeten bütçe dostu
 • Rahat, büyük kafalar için bolca alan
 • Yüksek kaliteli, bas ağırlıklı ses kalitesi
 • Tamamlayıcı uygulama, kullanışlı özelliklerle yüklenir

Neyi Sevmiyoruz

 • Etkileyici yapı kalitesi
 • Ağır bas odağı herkesin zevkine uygun olmayabilir
 • Gürültü önleme, olabileceğinden daha az etkilidir
 • Sert bir kılıfla gelmiyor

Sony WH-XB900N’nin yapı kalitesindeki eksikliğini, iyi (çok bas ağırlıklıysa) ses ve çok cazip bir fiyatla telafi ediyor.

4.3

Sony WH-XB900N

Sony WH-XB900N

Bu makalede

Sony WH-XB900N’yi uzman incelemecimizin kapsamlı bir şekilde test edip değerlendirebilmesi için satın aldık. Tam ürün incelememiz için okumaya devam edin.

Sony WH-XB900N kulaklıklar birçok yönden dikkate değer bir başarıdır; daha pahalı kablosuz gürültü engelleme özellikli kulaklıklarda bulunan kalitenin çoğunu ve özelliklerin birçoğunu, şaşırtıcı derecede az tavizle çok daha ucuz bir üründe birleştirir. Beklentilerinizi karşıladığınız ve daha iyi kulaklıklar tarafından şımartılmadığınız sürece, bu WH-XB900N, kablosuz, gürültü önleyici dinleme için cüzdan dostu mükemmel bir seçenek olabilir.

Sony WH-XB900N

Tasarım: Sade bir dış yüzey

WH-XB900N herhangi bir moda ödülü kazanmayacak; bu kulaklıkları oluştururken hiçbir kalıp kırılmadı, en azından görsel olarak çok yumuşak ve standartlar. Kafada oldukça hantal ve garip bir görünüm var, ancak genel olarak görünümleri ne özellikle korkunç ne de özellikle harika. Yapı kalitesi açısından, WH-XB900N de eve yazılacak pek bir şey değil. Bu kulaklıkların dayanıklılığı konusunda bize pek güven vermeyen plastik konstrüksiyonda belirgin bir şekilde ucuz bir his var. Bununla birlikte, şaşırtıcı derecede sağlam ayar sistemine bakılırsa, iç yapı dış yapının bizi inandırdığından çok daha güçlü olabilir. Bunları yağmurlu havalarda giymemeye dikkat etmelisiniz, çünkü hava koşullarına karşı hiç dayanıklı değildirler. Kontroller açısından Sony, medya kontrolü için sağ kulaklığın dış tarafında dokunmatik özellikli bir yüzey uygulamıştır. Kaydırarak veya aşağı kaydırarak sesi yükseltir veya azaltırsınız, sola veya sağa ileri veya geri atlar ve oynat/duraklat, telefon aramalarını yanıtlama veya sanal asistanınızı etkinleştirme kulaklığa dokunarak çalıştırılır. Geleneksel fiziksel düğmeleri tercih etsek de, bu dokunmatik kontrollerin işi yapmasına rağmen, sistemin bazen hareketlerimizi kaydetmede başarısız olduğunu gördük.

Büyük kafalar için WH-XB900N’yi son derece rahat bulduk. Dokunarak algılanabildikleri ve yanlışlıkla basılması zor olduğu için düğmeler güzel olsa da, gerekli hareketler ikinci doğa haline geldiğinde dokunmatik kontroller uzun vadede daha iyi olabilir. Ancak, WH-XB900N ve benzer arabirimlerle test ettiğimiz diğer kulaklıklarda algılama doğruluğu ve kontrollerin çok sık kazara tetiklenmesi sorunu var. Kulaklıklar, kablolu bağlantı için bir ses kablosu ve şarj için bir USB-C kablosunun yanı sıra bir taşıma çantasıyla birlikte gelir. Ne yazık ki çanta, hareket halindeyken kulaklıkları korumak için yeterli bir yöntem değil ve yalnızca minimum koruma sağlıyor. Düzenli olarak yanınızda taşımayı planlıyorsanız, kulaklıklar için gerçekten zor bir kılıf gereklidir.

Sony WH-XB900N

Kurulum Süreci: Bağlanın ve gidin

WH-XB900N’yi bağlamak, onları açıp cihazınızla eşleştirmek kadar kolaydır; bu, neredeyse anında gerçekleşen bir işlemdir. İlk eşleştirme bile kolay ve acısızdı. Kulaklıklarla çalışmak için bir sanal asistan ayarlamak isteyip istemediğiniz sorulur. Ek bir hesapta oturum açmanız gerekmediğinden ve bağlı kulaklıklarımız uygulama tarafından anında ve otomatik olarak tanındığından, ücretsiz yardımcı uygulamanın kurulumu ve kurulumu da kolaydır.

Konfor: Büyük kafa boyutları için mükemmel

Büyük kafalar için WH-XB900N’yi son derece rahat bulduk. Kulaklık kapları geniştir ve yüksek kaliteli dolgu ile kalın bir şekilde kaplanmıştır. Bu kulaklıkların ne kadar geniş gidebileceğinden özellikle etkilendik. Bununla birlikte, minimum boyutları hala oldukça büyüktür, bu nedenle daha küçük kafaları olan kişiler onları çok gevşek bulabilir.

Pil ömrü: Kesintisiz dinleme

Sony’nin otuz saatlik pil ömrü iddiasının oldukça doğru olduğunu gördük. Yeniden şarj etme ihtiyacı çok nadirdir ve bunları günde 10 saatten fazla kullanmıyorsanız, ayda yalnızca iki kez şarj etmeniz yeterli olabilir. Bu kulaklıklar üzerinde yaptığımız uzun ve kapsamlı testler sırasında, sık ve zahmetli kullanım ve Aktif Gürültü Önleme devreye alındığında bunun doğru olduğunu gördük.

Sony WH-XB900N

Ses Kalitesi: Ezici bas

Ekstra bas desteğiyle müziğinizin keyfini çıkarıyorsanız, WH-XB900N tam size göre. İster bir dubstep parçasındaki güçlü bir vuruş, ister Mission Impossible’daki patlamalar olsun, bu kulaklıklar söz konusu düşük aralık olduğunda güçlü bir etki yaratır. Ancak, bas üzerindeki bu süper ağır vurgunun, ses aralığının geri kalanını bastırabileceğini gördük. WH-XB900N orta ve yüksek tonlarda oldukça etkileyici ayrıntılar ürettiğinden ve bu tonları baslara gömmek utanç verici olduğundan bu talihsiz bir durumdur. Neyse ki, ses profili uygulamada kolayca özelleştirilebilir ve bu, kontrolden çıkmış bası frenlemeye yardımcı olabilir.

WH-XB900N, ses kalitesi ve özellik seti açısından aşırı ödün vermeyen düşük bir fiyat noktası için gerçek bir pazarlık. Bahsedildiği gibi, bas vurgusu abartılı aksiyon filmlerinin bir avantajıdır. 2014 filmi Godzilla destansı canavarların kudretli kükremeleriyle gürledi ve sarsıldı, kulaklıklar bu seslerin uyandırdığı içgüdüsel terör hissini veriyordu. Aşırı güçlü basla ilgili sorun, Bear Ghost’un vokallerin ve daha parlak enstrümanların arka plana itildiği “Necromancin’ Dancin’”de barizdi. Slade’in “Run Runaway” şarkısında ekstra bas, ritmi artırdı ve şarkının daha etkili hissettirmesini sağladı ve bu melodi, doğru şarkıyla eşleştirildiğinde bu kulaklıkların yeteneklerini gerçekten gösterdi. Neil Diamond’ın “Shilo” şarkısı da WH-XB900N ile kulağa harika geliyordu, ancak parçanın stereo yorumuyla ilgili bir şey, sol kulaklıkta sürekli olarak dikkat dağıtıcı bir bas tonu üretiyordu. Ancak, uygulamanın Ses Konumu Kontrolü ile bu sorunu kolayca çözebildik. Telefon görüşmesi kalitesi genellikle çok iyiydi. Kulaklıklar, vokalleri büyük bir netlikle yakaladı, ancak harici gürültüyü izole etme ve aramadan çıkarma konusunda pek başarılı olamadılar.

Sony WH-XB900N

Gürültü Önleme: Kullanılabilir gürültü azaltma

WH-XB900N, piyasadaki en iyi Aktif Gürültü Önleme (ANC) özelliğine sahip değildir, ancak kullanılmaya değer olacak kadar dış gürültüyü engeller. Ancak gürültülü ortamlarda size gerçekten derin bir sessizlik sağlamaz. Artı tarafta, ANC’nin bir yan etkisi olabilecek basınç yanılsamasına duyarlı olanların, WH-XB900N kulaklık takarken bundan o kadar etkilenmediğini gördük. Bunun nedeni muhtemelen daha az agresif olmasıdır, ancak Jabra Elite 85H gibi diğer kulaklıklardaki düşük ANC ayarlarıyla karşılaştırıldığında bile ANC’ye duyarlı kişiler için daha az rahatsız ediciydi. Elbette, sizi hala rahatsız ediyorsa, ANC tamamen kapatılabilir, ancak bu noktada biraz para biriktirmeniz ve standart kulaklıklara yatırım yapmanız daha iyi olur.

Bağlantı: NFC kolaylığı

Bağlantı söz konusu olduğunda, Sony WH-XB900N, geleneksel bluetooth eşleştirmeye ek olarak NFC bağlantısını da dahil ederek diğer kablosuz kulaklıklardan bir adım daha ileri gidiyor. Bu, menüler ve bağlantılarla uğraşmanın getirdiği ufak tefek rahatsızlıkları ortadan kaldırabilir; kulaklığı NFC simgesi cihazınıza değecek şekilde tutmanız yeterlidir; kulaklıklar otomatik olarak cihazınızla eşleşir. Bluetooth bağlantısı güçlüdür ve birden fazla duvardan bile kullanıma izin verir.

Sony WH-XB900N

Yazılım: Basit ama kullanışlı

Sony’nin kulaklık uygulaması kullanışlıdır ve bir dizi ilginç özellik sunar. Bunlar, değişen ortamınızı algılayan ve kulaklığın gürültü azaltmasını buna göre ayarlayan Uyarlanabilir Ses Kontrolü’nü içerir. Bu devre dışı bırakıldığında, çeşitli seviyelerin hangi durumlar için uygun olduğunun görsel bir temsiliyle desteklenen kendi gürültü engelleme ayarlarınızı seçebilirsiniz. Ses Konumu Kontrolü, ileriye yönelik bir ayara ve varsayılan moda ek olarak dört açılı yöne odaklanmak için stereo sesin davranışını değiştirmenize olanak tanır. Varsayılan stereo modunda iyi çalmayan şarkıların sesini iyileştirmek için bu kontrolleri kullanabildik. “Arena” ve “Konser Salonu” gibi farklı ortamları taklit etmek için surround ses modları dahil edilmiştir, ancak bunlar biraz hileli görünmektedir ve büyük ölçüde ses kalitesini düşürüyor gibi görünmektedir. Akustiği zayıf olan bir odada kalitesiz bir konuşmacıyı dinleme deneyimini taklit ettikleri için farklı mekanları çok fazla taklit etmezler. Ekolayzır çok daha kullanışlıdır ve belirgin basları etkisiz hale getirmek veya kulaklıkları ruh halinize veya ortamınıza daha uygun olacak şekilde ayarlamak için kullanılabilir. Şarkılarınızı çalarken daha çok işe veya ders çalışmaya konsantre olabilmeniz için sesi daha fazla arka plana yerleştiren “rahat” modu ne kadar takdir ettiğimize şaşırdık. Uygulamayı, dil ve kulaklığın otomatik olarak kapanmadan önce ne kadar süre boşta kalacağı gibi temel ayarları değiştirmek için de kullanabilirsiniz. Genel olarak, Sony’nin şık tasarımlı ve son derece duyarlı uygulamasında bulunan özelliklerden çok etkilendik.

Fiyat: Harika bir pazarlık

Sony WH-XB900N’nin değerini tartışmak zor. 250 $’lık MSRP ile, daha pahalı kablosuz gürültü önleyici kulaklıklarda bulacağınız özelliklerin çoğunu cazip bir fiyata sunar. WH-XB900N, ses kalitesi ve özellik seti açısından aşırı ödün vermeyen düşük bir fiyat noktası için gerçek bir pazarlık.

Sony WH-XB900N ve Jabra Elite 85H

Jabra Elite 85H, WH-XB900N’ye kıyasla yalnızca 50 ABD Doları daha fazla birçok iyileştirme sunar. Yeni başlayanlar için, ses profili çok daha az bas ağırlıklıdır ve genel ses kalitesi önemli ölçüde iyileştirilmiştir. Jabra’nın sağlam tasarımı, çekici kumaş dış yüzeyi ve suya ve toza dayanıklılığıyla Sony’ye kıyasla önemli bir yükseltmedir. Ayrıca Elite 85H, daha güçlü gürültü engelleme, mükemmel kullanım kolaylığı özellikleri sunar ve WH-XB900N’nin çok basit görünümünden çok daha şıktır. Fit ayrıca seçiminizi de belirleyebilir – Elite 85H, WH-XB900N’den daha küçük kafalar için çok daha uygundur, Sony ise en büyük noggin’e bile uyar; Jabra’nın ayarlama için sınırlı yeri vardır ve büyük kafalar için fazla dar olabilir.


Nihai Karar

Ekstra bas ile bir pazarlık.Ekstra bas desteğinden hoşlanıyorsanız, büyük bir kafanız varsa ve paranızın karşılığını en iyi ses kalitesiyle almak istiyorsanız, Sony WH-XB900N kulaklıklar çok çekici bir seçenektir. En sağlam yapı kalitesine veya güçlü gürültü önleme özelliklerine sahip olmayabilirler, ancak paranızın karşılığını fazlasıyla verirler.

Özellikler

 • Ürün adı

  WH-XB900N

 • Ürün markası

  sony

 • UPC

  027242914797

 • Fiyat

  250,00 $

 • Ürün Boyutları

  6×3,5×7,5 inç

 • Renk

  Siyah, Mavi

 • Garanti

  1 yıl

 • Form faktörü

  Kulak üstü

 • Gürültü Önleme

  Aktif Gürültü Önleme (ANC)

 • mikrofonlar

  4

 • Pil ömrü

  30 saat

 • Bağlantı Seçenekleri

  Bluetooth, NFC

 • Kablosuz Aralığı

  33 ayak