Skip to content

Sorunları Teşhis Etmek için Apple Donanım Testini Kullanma

10 de Mayıs de 2021

Apple Hardware Test’in yerini Apple Diagnostics almıştır. Apple Diagnostics, Apple Hardware Test’ten farklı şekilde çalışan yeni bir hizmettir. Mac’inize bağlı olarak, Apple Diagnostics’i kullanmak için farklı talimatlar vardır, bu yüzden Apple destek sayfasına başvurmayı unutmayın. Mac’inizin donanımıyla ilgili sorunları tanılamak için Apple Donanım Testi’ni (AHT) kullanabilirsiniz. Bu, bir Mac’in ekranı, grafikleri, işlemcisi, belleği ve depolama alanıyla ilgili sorunları içerebilir. Bir Mac ile ilgili sorunları giderirken çoğu donanım sorununu elemek için Apple Donanım Testi’ni kullanabilirsiniz. Gerçek donanım arızası nadirdir, ancak zaman zaman olur. Yaygın bir donanım hatası rasgele erişim belleğidir (RAM). Apple Donanım Testi, Mac’inizin RAM’ini kontrol edebilir ve herhangi bir sorun olup olmadığını size bildirebilir. Bazı Mac modelleri RAM’i kendiniz yükseltmenize izin verir, ancak genel olarak Mac’iniz ne kadar yeniyse, bu özelliğin desteklenmesi o kadar az olasıdır.

Jane Kelly / Shutterstock

Yeni Mac’lerde Apple Donanım Testleri

Tüm Mac’ler internet tabanlı AHT’yi kullanamaz. Bazılarının ya Mac’in başlangıç ​​sürücüsünde yüklü olan ya da OS X yükleme DVD’sinde bulunan yerel bir sürümü kullanması gerekir. 2013’ten sonra üretilen Mac’ler, Apple Diagnostics adı verilen donanım testinin daha yeni bir sürümünü kullanmalıdır. Mac’inizin Donanımıyla İlgili Sorunları Gidermek için Apple Diagnostics’i Kullanma bölümünde Apple Diagnostics’i kullanarak daha yeni Mac’leri test etme talimatlarını bulacaksınız.

AHT’nin İnternet Sürümünü Kullanabilen Mac’ler

11 inç MacBook Air MacBookAir 3 2010’un sonundan 2012’ye kadar 13 inç MacBook Air
MacBookAir 3 2010’un sonundan 2012’ye kadar 13 inç MacBook Pro MacBookPro 8
2011’in başından 2012’ye kadar 15 inç MacBook Pro MacBookPro 6 2010 ortasından 2012’ye 17 inç MacBook Pro
2010 ortasından 2012’ye kadar MacBook MacBook 7 2010 Ortası Mac Mini
Mac Mini 4 2010 ortasından 2012’ye 21,5 inç iMac iMac 11
2010 ortasından 2012’ye 27 inç iMac

Not: 2010 ortası ve 2011 başı modeller, Apple Hardware Test’i internet üzerinden kullanabilmeniz için bir EFI ürün yazılımı güncellemesi gerektirebilir. Aşağıdakileri yaparak Mac’inizin EFI güncellemesine ihtiyacı olup olmadığını kontrol edebilirsiniz:

 1. Apple menüsünden Bu Mac Hakkında.
 2. Açılan pencerede, Daha fazla bilgi buton.
 3. OS X Lion veya sonraki bir sürümünü çalıştırıyorsanız, Sistem Raporu buton; aksi takdirde bir sonraki adıma geçin.
 4. Açılan pencerede şunlardan emin olun: Donanım sol taraftaki bölmede vurgulanır.
 5. Sağ bölmeden, önyükleme ROM Sürüm numarasını ve ayrıca SMC sürüm numarasını (varsa) not edin.
 6. Elinizdeki sürüm numaraları ile Apple EFI ve SMC Firmware güncelleme web sitesine gidin ve sürümünüzü mevcut en son sürümle karşılaştırın. Mac’inizin daha eski bir sürümü varsa, yukarıdaki web sayfasındaki bağlantıları kullanarak en son sürümü indirebilirsiniz.
 7. Apple Hardware Test’i kullanmayı bitirdiğinizde, aşağıdaki seçeneklerden birine tıklayarak testten çıkın: Tekrar başlat veya Kapat buton.

İnternet Üzerinden Apple Donanım Testini Kullanın

Artık Mac’inizin AHT’yi internet üzerinden kullanabildiğini bildiğinize göre, testi çalıştırmanın zamanı geldi. Bunu yapmak için internete kablolu veya Wi-Fi bağlantınızın olması gerekir.

 1. Mac’inizin kapalı olduğundan emin olun.
 2. Taşınabilir bir Mac’i test ediyorsanız, onu bir AC güç kaynağına bağlayın. Donanım testini yalnızca Mac’inizin pilini kullanarak çalıştırmayın.
 3. Açılış işlemini başlatmak için güç düğmesine basın.
 4. Hemen basılı tutun Opsiyon ve D anahtarlar.
 5. Tutmaya devam edin Opsiyon ve D anahtarları görene kadar İnternet Kurtarmayı Başlatma Mac’inizin ekranında mesaj. Mesajı gördükten sonra, Opsiyon ve D anahtarlar.
 6. Kısa bir süre sonra ekran sizden bir ağ seçmenizi ister. Mevcut ağ bağlantılarından seçim yapmak için açılır menüyü kullanın.
 7. Bir kablosuz ağ bağlantısı seçerseniz, parolayı girin ve ardından Giriş veya Dönüşveya ekrandaki onay işareti düğmesini tıklayın.
 8. Ağınıza bağlandıktan sonra, “İnternet Kurtarma Başlatılıyor” yazan bir mesaj göreceksiniz, bu biraz zaman alabilir.
 9. Bu süre zarfında, Apple Donanım Testi Mac’inize indirilir. İndirme işlemi tamamlandığında, bir dil seçme seçeneğini göreceksiniz.
 10. Fare imlecini veya Yukarı / Aşağı ok tuşlarını kullanarak bir dili vurgulayın ve ardından sağ alt köşedeki düğmeyi (sağa bakan oklu) tıklayın.
 11. Apple Donanım Testi, Mac’inizde hangi donanımın yüklü olduğunu kontrol eder. Bu işlem biraz zaman alabilir. Tamamlandığında Ölçek düğmesi vurgulanmıştır.
 12. Basmadan önce Ölçek düğmesine tıklayarak testin hangi donanımı bulduğunu kontrol edebilirsiniz. Donanım Profili sekmesi. Mac’inizin tüm ana bileşenlerinin doğru şekilde göründüğünden emin olmak için buna üstünkörü bir göz atmak iyi bir fikirdir. Doğru CPU ve grafiklerle birlikte doğru bellek miktarının bildirildiğini doğrulayın. Herhangi bir şey yanlış görünüyorsa, Mac’inizin yapılandırmasının ne olması gerektiğini doğrulayın. Bunu, kullandığınız Mac’in teknik özellikleri için Apple destek sitesini kontrol ederek yapabilirsiniz. Yapılandırma bilgileri eşleşmezse, cihazınız arızalı olabilir.
 13. Yapılandırma bilgileri doğru görünüyorsa, teste geçebilirsiniz.
 14. Tıkla Donanım Testi sekmesi.
 15. Apple Donanım Testi iki tür testi destekler: standart test ve genişletilmiş test. RAM veya video / grafiklerle ilgili bir sorundan şüpheleniyorsanız, genişletilmiş test iyi bir seçenektir. Genelde daha kısa olan standart testten başlamak iyi bir fikirdir.
 16. Tıkla Ölçek buton.
 17. Donanım testi başlar, bir durum çubuğu ve ortaya çıkan tüm hata mesajlarını görüntüler. Test biraz zaman alabilir, bu yüzden sabırlı olun. Mac’inizin hayranlarının yukarı ve aşağı hareket ettiğini duyabilirsiniz; bu test sürecinde normaldir.
 18. Test tamamlandığında durum çubuğu kaybolur. Test sonuçları pencerenin alanında ya “Sorun bulunamadı” mesajı veya bir sorun listesi görüntülenir. Test sonuçlarında bir hata görürseniz, yaygın hata kodlarının bir listesi ve ne anlama geldiklerini görmek için aşağıdaki hata kodu bölümüne bakın.
 19. Herhangi bir sorun bulunmadıysa, bellek ve grafik sorunlarını bulmada daha iyi olan genişletilmiş testi yine de çalıştırmak isteyebilirsiniz. Bunu yapmak için, Genişletilmiş Test Yapın (önemli ölçüde daha fazla zaman alır) kutusunu seçin ve ardından Ölçek buton.
 20. Apple Hardware Test’i kullanmayı bitirdiğinizde, aşağıdaki seçeneklerden birine tıklayarak testten çıkın: Tekrar başlat veya Kapat buton.

Devam Eden Apple Donanım Testini Sonlandırma

Devam eden herhangi bir testi, Testi Durdur buton.

Apple Donanım Testi Hata Kodları

Apple Donanım Testi tarafından üretilen hata kodları en iyi ihtimalle şifreli olma eğilimindedir ve Apple servis teknisyenleri içindir. Bununla birlikte, hata kodlarının çoğu iyi bilinmektedir ve aşağıdaki liste yardımcı olacaktır:

Hata kodu Açıklama
4AIR AirPort kablosuz kartı
4ETH Ethernet
4HDD Sabit disk (SSD içerir)
4IRP Mantık kurulu
4MEM Bellek modülü (RAM)
4MHD Harici disk
4 MLB Mantık kurulu denetleyicisi
4MOT Hayranlar
4PRC İşlemci
4SNS Başarısız sensör
4YDC Video / Grafik kartı
Apple Donanım Testi Hata Kodları
Yukarıdaki hata kodlarının çoğu, ilgili bileşende bir arıza olduğunu gösterir ve onarımın nedenini ve maliyetini belirlemek için bir teknisyenin yardımını gerektirebilir. Mac’inizi bir mağazaya göndermeden önce, PRAM’ı ve SMC’yi sıfırlamayı deneyin. Bu, mantık kartı ve fan sorunları gibi bazı hatalar için yardımcı olabilir.

Ek Sorun Giderme Gerçekleştirin

RAM, sabit disk ve harici disk sorunları için ek sorun giderme işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Dahili veya harici bir sürücü söz konusu olduğunda, Disk Utility’yi (OS X’e dahildir) veya Drive Genius gibi bir üçüncü taraf uygulamasını kullanarak onarabilirsiniz. Mac’inizin bakımı kullanıcı tarafından yapılabilen RAM modülleri varsa, modülleri temizleyin ve yeniden yerleştirin. RAM’i çıkarın, RAM modüllerinin kontaklarını temizlemek için temiz bir kurşun kalem silgisi kullanın ve ardından RAM’i yeniden yükleyin. RAM yeniden yüklendikten sonra, genişletilmiş test seçeneğini kullanarak Apple Donanım Testi’ni tekrar çalıştırın. Hala bellek sorunlarınız varsa, RAM’i değiştirmeniz gerekebilir. Lifewire’dan daha fazlası

 • Masanın üzerinde Macbook Pro Dizüstü Bilgisayar

  Mac’inizde Sorun Gidermek için Apple Tanıları Kullanın

 • Apple Store'da MacBook Air

  Mac’te SMC’yi (Sistem Yönetimi Denetleyicisi) Sıfırlama

 • Pembe Altın renkli 2016 12 inç MacBook

  Sorunları Bulmak için Apple Donanım Testini (AHT) kullanın

 • Mac bilgisayarların başlangıçta durmasının nedenleri

  Başlangıçta Gri Ekranda Takılan Bir Mac Nasıl Onarılır

 • Çalışmayan bir ekrana sahip iMac tarzı bilgisayar

  Mac’inizde Grafik ve Görüntü Sorunlarını Giderme

 • Mac Başlatma İşlemini Kontrol Etmek için Klavyenizi Kullanın

  Mac Başlangıç ​​Klavye Kısayolları

 • Windows 10 bilgisayarında RGB aydınlatmalı RAM.

  Windows 10’da RAM Hızı Nasıl Kontrol Edilir

 • Mac OS çekirdek paniği. Mac OS sürümüne bağlı olarak panik görüntüsü siyah veya gri bir arka plana sahip olabilir.

  Mac OS X Kernel Panics ile İlgili Sorunları Giderme

 • Bellek testinden geçen bir bilgisayarın resmi.

  4 En İyi Ücretsiz Hafıza Testi Programı

 • Soru işareti olan bir dizüstü bilgisayar resmi

  Mac’inizde Başlangıç ​​Sorunlarını Giderme

 • Windows Drive Fitness Testi v0.95

  Windows Drive Fitness Testi v0.95

 • OS X Mountain Lion Installer uygulaması

  OS X Mountain Lion için Minimum Gereksinimler (10.8)

 • Windows bellek tanılama

  Windows bellek tanılama

 • Mac dizüstü bilgisayar kullanan sinirli bir kadın.

  Apple Mail’in Sorun Giderme Araçlarını Kullanma

 • Retina Ekranlı MacBook Pro

  Mac’inize Windows’u Yüklemek için Boot Camp Yardımcısı’nı Kullanma

 • OS X El Capitan

  OS X El Capitan Minimum Gereksinimleri

Cankurtaran

Bizi takip edin

 • Facebook

 • Hakkımızda
 • Reklam Verin
 • Gizlilik Politikası
 • Çerez politikası
 • Kariyerler
 • Yazım Yönergeleri
 • İletişim
 • Kullanım Şartları
 • AB Gizliliği
 • California Gizlilik BildirimiGizlilik Haklarınız

Lifewire ve üçüncü taraf ortaklarımız tanımlama bilgileri kullanır ve bir cihazda bilgi depolama ve / veya bu bilgilere erişme, kişiselleştirilmiş reklamlar görüntüleme ve içerik ölçümü, hedef kitle anlayışı ve ürün geliştirme izninize bağlı olarak benzersiz tanımlayıcılar gibi kişisel verileri işler. Meşru menfaatin kullanıldığı durumlarda itiraz etme hakkınız da dahil olmak üzere hayateli.com için onay seçeneklerinizi değiştirmek veya geri çekmek için aşağıya tıklayın. İstediğiniz zaman, herhangi bir sayfanın altındaki “AB Gizliliği” bağlantısını kullanarak ayarlarınızı güncelleyebilirsiniz. Bu seçimler, küresel olarak ortaklarımıza bildirilecek ve tarama verilerini etkilemeyecektir. İş Ortakları Listesi (satıcılar)

Biz ve ortaklarımız verileri şu amaçlarla işleriz:

Tanımlama için cihaz özelliklerini aktif olarak tarayın. Kesin coğrafi konum verilerini kullanın. Bir cihazda bilgi depolayın ve / veya bunlara erişin. Kişiselleştirilmiş içeriği seçin. Kişiselleştirilmiş bir içerik profili oluşturun. Reklam performansını ölçün. Temel reklamları seçin. Kişiselleştirilmiş bir reklam profili oluşturun. Kişiselleştirilmiş reklamları seçin. Kitle içgörüleri oluşturmak için pazar araştırması uygulayın. İçerik performansını ölçün. Ürünleri geliştirin ve iyileştirin. İş Ortakları Listesi (satıcılar)