Skip to content

Sosyal Ağlarda Asla Paylaşmamanız Gereken 10 Şey

7 de Haziran de 2021

Günlük hayatımızın pek çok detayını internette paylaşıyoruz ama kendimiz, ailelerimiz ve arkadaşlarımız hakkında ortaya koyduklarımızın sınırını nereye çekmeliyiz? Bazı kişisel bilgileri çevrimiçi paylaşmamak en iyisidir. İşte sosyal ağlarda yayınlamaktan kaçınmak için on kişisel ayrıntı.

Tam Doğum Tarihiniz

Klaus Vedfelt / Getty Images
Arkadaşlarınız tarafından Facebook Zaman Tünelinizde yayınlanan bir sürü doğum günü dileklerini almayı sevebilirken, profilinizde doğum tarihinizin olması, dolandırıcılara ve kimlik hırsızlarına kimliğinizi çalmak ve adınıza hesap açmak için gereken önemli bilgilerden birini sağlayabilir. .

Şu anki konumunuz

Sokak Yolunda Marker Buradasınız

Gaël Rognin / Getty Images
Birçok kişi bir durum güncellemesi veya tweet yayınladıklarında fark etmez, aynı zamanda coğrafi etiketleme yoluyla mevcut konumlarını ifşa ediyor olabilirler. Potansiyel hırsızlara evde olmadığınızı söylediği için konum bilgilerinizi vermek riskli olabilir. Gizlilik ayarlarınıza bağlı olarak, tatil yerinizden gelen masum bir tweet, suçluların evinizi soymak için beklediği yeşil ışık olabilir.

İsimleriyle Etiketlenen Çocuk Resimleri

Gıda ile çocuklar

Mifflin / Getty Resimleri
Bu hassas bir konu. Hepimiz çocuklarımızı korumak istiyoruz, ancak çoğumuz dünyanın görmesi için çocuklarımızın yüzlerce isim etiketli fotoğrafını internette yayınlıyoruz. Bunun sunduğu sorun, bu resimleri yalnızca arkadaşlarınızın göreceğinden emin olamamanızdır. Ya arkadaşınızın telefonu çalınırsa veya kütüphaneden Facebook’a giriş yapıp çıkış yapmayı unutursa? Yalnızca Arkadaşlar ayarına güvenemezsiniz. Gönderilen her şeyin herkese açık olacağını varsayın ve dünyanın erişmesini istemediğiniz hiçbir şeyi yayınlamayın. Çocuklarınızın resimlerini yayınlamanız gerekiyorsa, coğrafi etiket bilgilerini kaldırın ve resim açıklamasında gerçek adlarını kullanmaktan kaçının. Gerçek arkadaşların isimlerini biliyor – onları etiketlemeye gerek yok. Aynı şey arkadaşlarınızın çocuklarının resimlerini etiketlemek için de geçerlidir.

Senin ev adresin

Banliyö mahallesinde ev ve araba yolu

Nane Resimleri / Getty Images
Yine, profilinize kimin bakabileceğini asla bilemezsiniz. Kötü adamların işini kolaylaştırdığın için yaşadığın yeri paylaşma. Sadece adresinizi kullanarak bir suçlunun yapabileceği çok şey var.

Kişisel Telefon Numaranız

iPhone 5S, iPhone 5C

Kapıcılar / CC BY 2.0 / Flickr
Arkadaşlarınızın sizinle iletişim kurmasını isteseniz de, gerçek telefon numaranız bir sosyal ağ sitesi aracılığıyla yanlış ellere geçebilir. İnternette ücretsiz olarak bulunan ters telefon numarası arama aracını kullanan biri tarafından konumunuzun daraltılması mümkündür. İnsanların telefon numaranızı vermeden sizinle telefonla iletişim kurmasına izin vermenin kolay bir yolu, aracı olarak bir Google Voice telefon numarası kullanmaktır.

İlişki durumunuz

Bir çift altın alyans evliliği simgelemektedir.  Sosyolojik tanımı buradan öğrenin.

Jasmin Awad / Getty Images
İlişki durumunuzu yayınlamak, potansiyel bir sapık için cesaret verebilir ve hatta evde yalnız kalma olasılığının daha yüksek olduğunu bilmelerini sağlayabilir.

Coğrafi Etiketli Resimler

Doğa manzarası ve dağlarda coğrafi etiket pimi konumu olan küçük bir köy üzerinde hava panoraması

Михаил Руденко / Getty Images
Mevcut konumunuz için coğrafi etiketli bir resimden daha iyi bir yol haritası yoktur. Telefonunuz çektiğiniz tüm fotoğrafların yerini siz farkında olmadan kaydediyor olabilir. Bununla birlikte, bu ekstra bilgilerin onlarla paylaşılmasını sağlamak için coğrafi etiketleri resimlerinizden kaldırabilirsiniz.

Tatil Planlarınız

El ele tutuşan ve sonbahar parkında yürüyen aile

Milton Brown / Getty Images
Ayrıntılı tatil planlarınızı, seyahat planınızı, coğrafi etiketli tatil fotoğraflarınızı veya canlı videonuzu yayınladığınızda, neredeyse tüm dünyaya evinizde kimsenin olmadığını ve bir süre orada kimsenin olmayacağını duyuruyorsunuz. Süslü bir restoranda bir “check-in” bile evinizin boş olduğunu ortaya çıkarır. Tatil fotoğraflarını paylaşmak harikadır, ancak bu resimleri yüklemeden veya tatilinizle ilgili çevrimiçi paylaşımda bulunmadan önce güvenli bir şekilde eve dönmenizi bekleyin. Yanlışlıkla giriş yapmaktan ve istemediğiniz bilgileri paylaşmaktan kaçınmak için Facebook konum izlemeyi devre dışı bırakabilirsiniz.

İşvereninizin veya Ailenizin Görmesini İstemediğiniz Utanç Verici Şeyler

Restoranda Bira Kızartan Arkadaşlar - Forli, İtalya'da çekilmiş stok fotoğrafı

Mirko Vitali / Getty Images
İnternette herhangi bir şey yayınlamadan önce kendi kendinize düşünün: Patronunuzun veya aile üyelerinizin bunu görmesini ister miydiniz? Değilse, yayınlamayın. Bir şey yayınlayıp silseniz bile, bu, siz onu kaldırma şansınız olmadan önce birinin ekran görüntüsünü almadığı anlamına gelmez. Çevrimiçi itibarınızı koruyun, çünkü arkadaşlarınızdan daha fazlası çevrimiçi varlığınızı gözetleyebilir.

Mevcut İşiniz veya İşle İlgili Ayrıntılarınız

Ofiste dizüstü bilgisayara bakan erkek ofis çalışanının omzunun üzerinden yakın çekim

Stefano Gilera / Getty Images
Sosyal ağlarda işle ilgili haberler hakkında konuşmak kötü bir fikirdir. Masumca ortaya çıkan hassas ayrıntılar, gizlilik sözleşmesinin (NDA) ihlali olabilir. Önemli bir projede son teslim tarihini kaçırdığınız için ne kadar üzüldüğünüze dair bir durum güncellemesi bile, rakiplerinize şirketinize karşı kullanılabilecek değerli bilgiler sağlayabilir. Şirketinizin bu konuda eğitimi yoksa, bir güvenlik bilinci eğitim programı oluşturmak için inisiyatif alabilir, kuruluşunuzu korurken iş arkadaşlarınızın, amirlerinizin ve yöneticilerin takdirini kazanabilirsiniz.