Skip to content

Sosyal Ağlarda Bilgisayar Ağlarının Rolü

17 de Mayıs de 2021

Sosyal ağlar, bilgisayar ağı ortaya çıkmadan çok önce vardı. Günümüzde çoğu insan sosyal ağları internet ile ilişkilendiriyor.

Bir Ağı Sosyal Yapan Nedir?

İnsanlar sosyal ağ oluşturmayı düşündüklerinde, genellikle Twitter, Facebook ve LinkedIn gibi en büyük herkese açık siteleri ve uygulamaları dikkate alırlar. Bununla birlikte, farklı türlerde sosyal ağlar mevcuttur. Örneğin, kurumsal intranetler, daha küçük bir özel topluluk dışında, genel sosyal ağlara çok benzer. Bu ağlar birkaç ortak özelliği paylaşır:

  • Üyelik: Sosyal ağlar genellikle kullanıcıların ad ve hesap kaydettirmesini gerektirir. Halka açık ağların çoğu ücretsiz kayıt sunarken, bazıları premium hizmetleri için ücret alır. Özel ağlar (üniversite mezunları grupları gibi), kaydı belirli uygunluk kriterlerini karşılayan kişilerle kısıtlar.
  • İçerik katkısı: Bu ağlar, üyelerin fotoğraf, video ve yorumları başkalarıyla kolayca paylaşmasını sağlar.
  • Sık sık tekrar ziyaretler: Sağlıklı bir sosyal ağ, düzenli olarak yeni güncellemeleri kontrol eden ve güncellemelerine katkıda bulunan bir üye tabanı etrafında toplanır.
  • İnsan ilişkileri kurma: Çoğu sosyal ağın ortak amacı, insan toplulukları arasında bağlantılar kuran etkileşimleri mümkün kılmaktır.
Moment Editoryal / Getty Images

Sosyal Ağların Yararlılığı

Rahatlamak ve insanlarla tanışmak için eğlenceli bir yer olmasının yanı sıra, sosyal ağlar bireylere ve topluluklara faydalar sağlar:

  • Uzun mesafelerde grup bilgisi paylaşımı: Arkadaşlar ve aile üyeleri kısa mesajlar veya telefon görüşmeleri yoluyla iletişim halinde olsalar da, sosyal ağlar bağlantıda kalmak için daha zengin bir ortam sunar. Fotoğraf albümlerini paylaşmak veya birine doğum gününü kutlamak gibi birçok senaryo bu ağlarda daha iyi çalışır çünkü tüm bir grup katılabilir. Genel olarak, grup tartışmaları daha kolay hale gelir çünkü yorum göndermek için herkesin aynı anda çevrimiçi olması gerekmez.
  • Yayın duyuruları: Yerel mağazalar ve mekanlar sosyal ağlarda yaklaşan etkinliklerin reklamını yapabilir. Şehirler acil durumları yayabilir. İşletmeler ürünlerini müşterilere pazarlayabilir (ve ayrıca geri bildirim alabilir).
  • Düşünce çeşitliliğini teşvik etmek: Sosyal ağların bazı eleştirmenleri, çevrimiçi toplulukların benzer ilgi alanlarına ve geçmişe sahip insanları çekme eğiliminde olduğuna işaret ediyor. Farklı görüşlere sahip kişiler internette bir araya geldiklerinde, birçok tartışma kişisel saldırılara dönüşüyor gibi görünüyor. Yine de, çevrimiçi tartışmaların uzun vadede sağlıklı olduğu tartışılabilir. Bireyler aşırı görüşlerle başlasa bile, zamanla düşünceleri bir dereceye kadar başkalarının yorumlarından etkilenir.

Sosyal Ağ için Bilgisayar Ağı Teknolojisi

Büyük ölçekli sosyal ağ, büyük içerik veritabanlarını ve bu sitelerin ürettiği yüksek trafik hacmini desteklemek için güçlü sunuculara ve depolama sistemlerine dayanır. Sosyal ağlar, teşvik ettiği yüksek etkileşim düzeyi nedeniyle büyük hacimli ağ trafiği oluşturma eğilimindedir. Özellikle fotoğrafların ve videoların paylaşılması, önemli bir ağ bant genişliği tüketir. Erişilebilirlik ve rahatlık çevrimiçi topluluklar için çok önemli olduğundan, sosyal ağlar her türlü sabit ve mobil cihazı etkin bir şekilde desteklemelidir.

Sosyal Ağları Güvende Tutmak

Sosyal ağın doğası, insanların daha açık olmalarına ve çevrimiçi olarak yabancılarla paylaşmalarına neden olur. Bu ortam, kişisel bilgileri açığa çıkarma eğilimindedir. Ayrıca, bir kişinin parasını ve diğer değerli verilerini çalmak isteyen suçluları ve bilgisayar korsanlarını cezbeder. Küçük çocuklar ve daha büyük yetişkinler, olması gerekenden fazlasını ifşa etmeye özellikle yatkındır. Herhangi bir sosyal ağda oturum açarken, dünyanın yapılan her şeyi görebileceğini varsaymak iyi bir kuraldır. Ebeveynler, çocuklarının çevrimiçi kullanım alışkanlıklarını yakından izlemelidir.

Neden Bazı Sosyal Ağlar Başarısız Olur?

Artık orijinal biçimlerinde bulunmayan iki popüler sosyal ağ, Orkut ve MySpace’dir.. Ölümleri, herhangi bir sosyal ağın, kamusal veya özel, kendini kurmaya çalışırken karşılaştığı tipik zorlukları göstermektedir:

  • Özel bir üye topluluğu oluşturmak: Milyonlarca kişi bir sosyal siteyi ziyaret etse bile, ağ yalnızca bu kişilerin yeterince üyesi ve düzenli katkıda bulunan kişiler olduğunda yararlıdır.
  • Yaratıcıları için para kazanmak: Herhangi bir sosyal ağ oluşturmak için zaman ve para yatırımı gerekir. Özellikle daha büyük kamu ağları, veri merkezlerindeki sunucu çiftliklerini, reklam sistemlerini ve onu yönetecek kişileri içerir. Bir ağ oluşturan şirketler veya bireyler yatırımlarından yeterli getiri görmezlerse odaklarını değiştirebilirler. Bu, bir ağın çökmesine ve topluluğun ilgisini çekmemesine neden olur.
  • Taze kalmak: Yeni ve büyüyen bir şeyin parçası olmayı istemek insan doğasında var. Bir sosyal ağın soğukkanlılık faktörü, sürekli olarak değişmediği ve modern sosyal eğilimlere uyum sağlamadığı sürece doğal olarak zaman içinde kaybolur.