Skip to content

Sosyal İşaretleme Nedir?

23 de Haziran de 2021

Sosyal yer imi, kullanıcıların yeniden ziyaret etmek ve başkalarıyla paylaşmak istedikleri yararlı web içeriğini araması, yönetmesi, düzenlemesi ve depolaması için bir yoldur. Sosyal yer imi siteleri web tabanlı hizmetler olduğundan, yer imlerinize istediğiniz zaman, istediğiniz cihazdan çevrimiçi olarak erişebilirsiniz. İşte sosyal yer imlerine bir bakış, neden yararlı olduğu ve bir yer iminin web tarayıcınıza kaydedilmesiyle arasındaki fark. Sosyal yer imi siteleri, kullanıcıların yalnızca web içeriğini paylaştığı değil, aynı zamanda karşılıklı ilgi alanlarına dayalı olarak tartışma forumlarına katıldığı etkileşimli çevrimiçi topluluklara dönüşmüştür.

Sosyal Bookmarking Nasıl Çalışır?

Sosyal yer imi hizmetleri, kullanıcıların çevrimiçi bağlantıları depolayabileceği ve paylaşabileceği merkezi çevrimiçi hizmetlerdir veya yer imleri, topluluğun diğer üyeleriyle. Bu siteler genellikle kurumsal ve sosyal araçların bir kombinasyonunu sağlayarak, kullanıcıların yer imlerine açıklama eklemelerine ve kategorilere ayırmalarına ve ayrıca ilgili diğer kullanıcılarla konular hakkında yorum yapmalarına ve bunları tartışmalarına olanak tanır.

Sosyal Yer İşareti ve Tarayıcı Yer İşaretleri

Web sitelerine veya bağlantılara yeniden kolayca erişebilmemiz için tarayıcılarımızda yer işareti koyarız, ancak sosyal yer işareti bu basit alma işlevinin ötesine geçer. Sosyal yer imi ile yalnızca favori sitelerinizi kaydetmekle kalmaz, aynı zamanda onları arkadaşlarınıza gönderebilir, diğer insanların neleri ilginç bulduğunu görebilir, popüler bağlantılara ve kategorilere göz atabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Çoğu sosyal imleme sitesi, alışveriş, teknoloji ve politikadan blog yazmaya, haberlere ve spora kadar çeşitli konularda yer imi eklenmiş bağlantılar arasında arama yapmanızı sağlar. Çoğu, arama teriminizi yazarak diğer kullanıcıların işaretlediklerini arayabileceğiniz arama araçları sunar. Sosyal yer işareti araçlarına web üzerinden erişildiğinden, sosyal yer işareti hesabınızda oturum açtığınız sürece, tüm yer işaretlerinizin ve diğer özelleştirilebilir bilgilerin en son güncellenmiş sürümüne sahip olursunuz.

Popüler Sosyal Yer İşareti Siteleri

Evernote

Evernote, çeşitli medya dosyalarını oluşturmak, düzenlemek ve depolamak için tasarlanmış bir not alma uygulaması görevi gören popüler bir sosyal yer imi hizmetidir. Bilgi toplamak ve arşivlemek için harika bir araçtır.

Cep

Pocket, kullanıcıların herhangi bir yayın, sayfa veya uygulamadan makaleler, videolar ve hikayelerle kendi alanlarını düzenlemeleri için tasarlanmış başka bir sosyal yer imi hizmetidir. Pocket’in ücretli sürümü, kullanıcıların makalelere not eklemesine, vurgulamasına ve not eklemesine olanak tanır.

kazı

Digg, çok çeşitli güncel olayları kapsayan makaleleri olan bir sosyal haber sitesidir. Digg içeriğini sosyal medyada beğenin, yer imlerine ekleyin veya paylaşın ya da diğer kullanıcılarla paylaşmak için Digg’de kendi makalelerinizi yayınlayın.

Pinterest

Pinterest, sosyal yer imi özelliklerine sahip bir sosyal ağdır. Pinterest panoları oluşturun ve paylaşmak ve daha sonra geri dönmek için içeriği kaydedin. Aynı konularla ilgilenen diğer kullanıcılarla etkileşim kurun.

karıştır

Mix kendisine “kişisel keşif platformu” diyor. İlginizi çeken konuları seçin ve Mix, daha sonra geri dönebileceğiniz içeriğin küratörlüğünü yapar. Kaydedilmiş içeriklerini feed’inizde görmek için diğer Mix kullanıcılarını takip edin. Bu, iş arkadaşlarının kaynakları paylaşması için harika bir yoldur.

Scoop.it

Scoop.it, bireyler için ücretsiz bir sürümde ve ücretli bir işletme sürümünde mevcuttur. Hizmet, birden çok WordPress blogunda ilgi alanlarınızla eşleşen içeriği sizin için bulur ve bu içeriği ağınıza dağıtabilirsiniz.

Orta

Medium, kullanıcıların daha sonra okumak üzere içerik yayınlayabilecekleri ve kaydedebilecekleri bir blog platformu ve bir sosyal yer imi sitesidir. Delicious, sosyal imleme sitelerinin büyükbabasıydı, ancak Pinboard tarafından satın alındıktan sonra 2017’de durduruldu.

Sosyal Bookmarking’den Nasıl Yararlanabilirim?

Sosyal yer imi siteleri, insanların küratörlüğünde, ilgili bilgilerle trend olan haberleri ve olayları takip etmelerini sağlar. Profesyoneller için, becerilerinizi ve bilgi tabanınızı geliştirebilecek makaleleri ve kaynakları kaydetmenin harika bir yoludur. İşletmeler için, sosyal yer imi sitelerine katılmak, kullanıcıların içeriğinize erişmesine izin vererek marka bilinirliğinizi ve web trafiğinizi artırabilir.