Skip to content

Sosyal Medya Aktivizmi Nasıl Yardımcı Oluyor #EndSARS

21 de Nisan de 2021

Temel Çıkarımlar

  • Sosyal medyanın gücü sayesinde, #EndSARS hareketi (Nijerya’da polis şiddetine karşı bir sosyal hareket ve bir dizi kitlesel protesto) Küresel Güney’in genellikle gözden kaçan bir bölümünde uluslararası ilgi topladı.
  • Gençler, sosyal medya temelli aktivizmin kilit oyuncularıdır ve internet anlayışları, hareket inşa etme olasılıklarını değiştirme hızındadır.
  • Sosyal medya, uzun zamandır, tarihsel olarak baskıcı hükümet rejimleri altında toplum örgütlenmesi için bir güç olmuştur.
Leon Neal / Getty Images
Sosyal medya, aktivistler için baskın bir araç haline geldi ve Nijerya merkezli #EndSARS hareketi etrafındaki patlayıcı uluslararası entrika, uluslararası izleyicileri birbirine bağlama yeteneğinin iç çıkarları harekete geçirme kapasitesi kadar dikkat çekici olduğunu gösteriyor. SARS, bu durumda, Nijerya’nın gizli polisi, artık feshedilmiş olan Özel Hırsızlıkla Mücadele Ekibi anlamına geliyor. #EndSARS hareketi, vatandaşlar tarafından hırsızlık, saldırı, tecavüz, işkence ve cinayet dahil olmak üzere yargısız ihlallerde bulunmakla suçlanan SARS’a karşı gençlerin önderliğinde bir direniş. Başlangıçta 2017’de başladı, 3 Ekim’de SARS yetkililerinin Nijerya’nın Delta eyalet bölgesinde bir adamı öldürerek on binlerce protestocunun harekete geçmesine neden olan bir videonun çekilmesinin ardından uluslararası tanınırlık kazandı. Eski medya kuruluşları taahhütlerini boşa çıkardıkça, protestocular tarafından polis yetkilileriyle sonraki ölümcül çatışmalarda kullanılan araç sosyal medya oldu. “Buradaki geleneksel medya, televizyon istasyonları ve radyo istasyonları önyargılı. Size gerçekte neler olmadığını gösteriyorlar. Sosyal medya ile, ülkedeki harekette neler olup bittiğini ve suistimalleri gösterebildik. Soyadını vermeyi reddeden 22 yaşındaki Nijeryalı aktivist Ndochukwu Arum, ” Cankurtaran. “Daha önce, denizaşırı ülkeler neler olup bittiğini görmek isterlerse, kendi uyduları ile TV istasyonlarını kontrol eder ve hükümetin onlardan görmelerini istediği şeyi görürlerdi.”

Sosyal Medya Aktivizminin Temelini Atmak

Kahverengi zarflı gazeteciliğin (olumlu hikayeler yayınlayacak veya olumsuz hikayeleri öldürmesi için gazetecileri seçmek için genellikle kahverengi bir zarf içinde ödeme sağlama eylemi) devam ettiği Nijerya’da medyada yozlaşma olağandır. Muhalefet ve şüpheli gazetecilik etiğinin bu şekilde susturulması, genç izleyicilerin genellikle sosyal medyada bulunan türden özgünlüğü aramasına neden olur. Gazetecilik rüşvetinin yanı sıra, Nijerya’daki radyo ve televizyon istasyonları, yayın düzenleyici kurumu uyarınca devleti tanıtma yönergesi altındadır.

SARS kurbanlarını ve Nijerya Polisi tarafından saldırıya uğrayanları anmak için mum ışığı alayındaki göstericiler 18 Ekim 2020'de Londra, İngiltere'de Trafalgar Meydanı'nda toplandı.

Joseph Okpako / Getty Images
#EndSARS hareketinin ortasında, Ulusal Yayın Komisyonu, “bireyleri, kuruluşları, hükümeti utandıran veya hoşnutsuzluğa neden olan” kaynakların kısıtlanması gerektiğini söyleyerek, olumsuz materyallerin yayınlanmasını kısıtlamak için yeni yönergeler yayınladı. Yönerge, yayınların “Nijerya’nın kurumsal varlığını ve Nijerya Devletinin sosyo-ekonomik refahını teşvik etme görevi olduğunu” öne sürüyor. Sosyal medyanın benzersiz özelliklerinden biri erişimi ve dikkati demokratikleştirme yeteneğidir. Eski medya kuruluşları, haber değeri taşıdığı düşünülen şeylerin bekçileri oldular, ancak sosyal medya aracılığıyla, insanlar bu kararları giderek daha büyük bir ölçekte kendileri için verebildiler. Sosyal medyanın demokratikleştirici gücü, tüm dünyadaki baskıcı kurumlara bir spot ışığının parlamasına izin veriyor. Black Lives Matter hareketi ve #EndSARS’ın başarısından, Arap Baharı olarak bilinen 2010’ların başındaki demokrasi yanlısı ayaklanmalara kadar, sosyal medyanın etkisi tüm ülkeleri şekillendirdi. “Sosyal medyayla, ülkedeki harekette neler olup bittiğini ve suistimalleri gösterebildik.”

The Youth Own Digital

Sosyal medyanın aktivizmin birincil aracı haline gelmesi tesadüf değil. Küresel olarak, gençler hem giderek daha küresel bir kültüre bağlanmanın bir yolu hem de seslerini duyurmak ve organize etmek için bir platform olarak sosyal medyaya sığındı. Gençliğin önderliğindeki hareketler yeni değil. Tarihsel olarak, hem yurt içinde hem de yurt dışında sivil haklar mücadelesinin popüler bileşenleri olmuşlardır. Gençler kaynak depoları, hashtag’ler, topluluk protestoları ve hatta meme dolu yıkıcı kampanyalar oluşturmak için bilgi birikimlerini kullanırken, kurumsal sponsorlardan çıkarılan gerçek yetişkinlerden arınmış alanlara benzersiz erişim sağlar. Abimbola Olabisi, Lagos bölgesindeki SARS yetkililerinin haraç ve taciz girişimlerinin birçok kurbanı olduğunu söyleyen Nijerya’da yaşayan 23 yaşında bir sosyal medya etkileyicisi ve girişimcisi. Twitter’daki platformu aracılığıyla, yerdeki organizatörlere bağlanabildi ve 378.000 takipçisine seslerini yükseltebildi. “Çevrimiçi protestocuları #EndSARS etiketine odaklanmaya teşvik etmek için verilerle yardım etmek amacıyla çevrimiçi olarak toplanan bazı gösterilere ve bazı fonların kullanımına dahil oldum. Ve bazı yiyecek ve içeceklerin dağıtımı,” dedim.

Göstericiler, 18 Ekim 2020'de Londra, İngiltere'de Trafalgar Meydanı'nda toplanan SARS kurbanlarını ve Nijerya Polisi tarafından saldırıya uğrayanları hatırlıyor.

Joseph Okpako / Getty Images
Örgütlenmenin yanı sıra, sosyal medya, dünyanın her yerinden insanların, protesto hareketlerine LED ekranlarının konforunda yardımcı olmak için kaynakları belirli kişilere ve gruplara toplamasına, aksi takdirde ayaklanmadan çok uzak olmalarına izin verdi. Bununla birlikte, olumsuz bir durum, kullanıcılar bir sonraki trende atlarken hızlı bir yorgunluk hissine neden olan döner kapı trendli konulardır. Yine de Arum, gerektiğinde bu dikkati çekip mücadeleye devam etmenin organizatörlerin görevi olduğunu düşünüyor. Aktivizm sosyal medyada ölür ve sahadaki organizatörlerin baskıyı sürdürmesini gerektirir. “Eski neslin hüküm sürmeye devam etmek için koyduğu birçok yasayı kaldırmak için savaşacağız. Daha iyi bir Nijerya, daha iyi bir Afrika ve daha iyi bir dünya için kendimizi güvence altına alacağız” dedi. . “Böylece, gelecek nesil, ne yaptığımızı ve bunu sosyal medya kuruluşlarının örgütleme gücüyle kendimiz ve kendimiz için yaptığımızı görecek ve ilerlememiz için yeni bir yol açacak.”

11/17/20 Güncellemesi: Metni, solunum hastalığı SARS’ın aksine Nijeryalı #EndSARS hareketinin tanımını yansıtacak şekilde daha önce güncelledik.