Skip to content

Sosyal Medyada Neden Sıradaki Büyük Şey Ses?

28 de Ocak de 2023

Temel Çıkarımlar

  • Sosyal medya platformları, Clubhouse’un popülaritesini takiben yeni ses araçları geliştiriyor.
  • Twitter ve Facebook yakında kendi sesli sohbet odalarını açmayı planlıyor.
  • Uzmanlar, Zoom yorgunluğuna bir mola sağladığı için sesin popüler olduğunu söylüyor.

Sosyal medya platformları, kullanıcılarının daha fazla ses özelliği istediğine inanıyor, ancak bunun, telefonu açıp bir sohbeti sürdürmek anlamına geldiği günler geride kaldı. Yalnızca davetlilerin girebildiği iPhone uygulaması Clubhouse, şehrin havalı çocuğu olarak saltanatını sürdürerek Facebook ve Twitter gibi kıdemli uygulamalara kendi sesli sohbet odalarını başlatmaları için ilham verdi. Bu arada Facebook, uygulamada ses klipleri oluşturmak ve podcast’leri dinlemek için yeni bir araç sunmayı da planlıyor. Medya Psikolojisi Araştırma Merkezi direktörü Pamela Rutledge, Lifewire’a bir e-postada “Diğer platformlar, kullanıcıları elde tutmak için yeni trendler keşfetmek zorunda” dedi. “İnsanlar markaya değil, deneyime sadıktır.”

Facebook ve Twitter’ın Kendi Sesli Sohbetleri

Clubhouse’un arayüzü sesli sohbetleri, moderatörlerin organizasyonu kontrol ettiği ve dinleyicileri konuşmak isterlerse “sahneye” davet edebilecekleri odalara ayırır. Aynı şekilde, pek çok insan herhangi bir katkıda bulunmak için herhangi bir baskı hissetmeden arkalarına yaslanıp dinlemeyi seçiyor. Diğer platformlar, kullanıcıları elde tutmak için yeni trendler keşfetmek zorundadır. Bu kurulumun başarısı, diğer sosyal medya platformlarını kendi sesli sohbet odalarını oluşturmaya sevk etti. Facebook, Facebook ve Messenger’da, yaza kadar piyasaya sürmeyi beklediği Canlı Ses Odaları adlı bir özelliği test ettiğini söylüyor. Bunlar, arkadaşların ve grupların farklı konulara odaklanan sesli sohbetler oluşturmasına olanak tanır. Twitter ayrıca herkese açık, canlı sesli sohbetler için bir aracı test ediyor. boşluklar bu ayın başlarında başlayabilir. Toplantı sahipleri, özelliğin özelliklerine göre aynı anda en fazla 11 kişinin konuşmasına izin vererek her alanı oluşturur. bilgi sayfası. Bu, birbirimizle konuşmak için bir araya gelme şeklimizi geliştiren ve hem yabancıların hem de arkadaşların farklı ses, video ve metin kombinasyonları aracılığıyla daha akıcı konuşmalar yapmasına olanak tanıyan diğer uygulamaların başarısına dayanıyor. “Discord ve House Party gibi sesli sohbetler, yalnızca statik bir fotoğrafı görmenin ve bir açıklamayı okumanın değil, aynı zamanda canlı etkileşimde bulunabilmenin ve dışarıda takılmak (ve daha sağduyulu olmak) için yarı özel bir alana sahip olmanın bir yolunu sunuyor. Wellesley College Gençlik, Medya ve Refah Araştırma Laboratuvarı direktörü Linda Charmaraman, Lifewire’a verdiği demeçte, bir e-postada.

Meraktan Çıkın, Etkileyenler İçin Kalın

Clubhouse’un popülaritesinin bir kısmı, Kevin Hart ve Elon Musk gibi ünlülerin uygulamayı samimi sohbetlere ev sahipliği yapmak için kullanmalarından kaynaklanıyor. Aynı şekilde Facebook, Seattle Seahawks oyun kurucusu Russell Wilson gibi tanınmış kişileri diğer ünlüler, etkileyiciler ve hayranlarla sohbet etmek için Canlı Ses Odalarını kullanmaya davet edeceğini söylüyor. Facebook ayrıca, engelli yaşam tarzı etkileyicisi Lolo Spencer da dahil olmak üzere Soundbites adlı yeni bir özellik geliştirmek için “az sayıda içerik oluşturucu” ile çalıştığını söylüyor. Kısa ses kliplerinden oluşan bu sözde “yeni sosyal ses formatı”nın, insanların paylaşmak üzere şakalar, şiirler ve diğer anekdotları kaydetmesine olanak sağlayacağını söylüyor. Clubhouse’un cazibesinin bir kısmı, etkileyicilerin pasif gelir elde etmek veya fotoğrafçılık gibi bir konuyla ilgilenebilecek başka kişilerle sohbetlere katılmaları için bir forum sağlamasıdır. Rutledge, bu merakın rastlantıya ya da ilginç veya iyi bilinen birini bulabileceğimiz hissine yol açtığını söylüyor. “Clubhouse dev bir kumar makinesi gibidir,” dedi Rutledge, ilginç insanları keşfetme konusundaki cazibesinden bahsederken. “Kumarhanelerin bildiği gibi, davranış değişikliğinin en etkili yolu öngörülemeyen ödüllerdir. Kimi bulacağınızı asla bilemezsiniz, ancak ünlü eski kullanıcılar, etkili insanlarla karşılaşmanız için bazı beklentiler veya en azından özlemler yarattı. Öyleyse, daha iyi öğrenmek için görün.”

Daha Fazla Çevrimiçi Ses Tüketiyoruz

Clubhouse’un popülaritesi, diğer sosyal medya platformlarını yeni ses araçlarına yatırım yapmaya teşvik eden bir faktördür, ancak rakamlar aynı zamanda insanların genel olarak daha fazla çevrimiçi ses tükettiğine işaret etmektedir. Mart ayında yayınlanan bir Edison Research araştırmasına göre, 12 yaş ve üstü ABD nüfusunun %62’si artık her hafta çevrimiçi ses dinliyor. Çalışma aynı zamanda podcast dinleme ve akıllı hoparlör kullanımının da arttığını gösterdi. Sosyal medya platformu 19 Nisan’da yaptığı basın açıklamasında, “Facebook’ta, sesli aramalardan WhatsApp ve Messenger’daki sesli mesajlara kadar platformlarımızda sesin devam eden yükselişini gördük” dedi. Facebook, yeni ses formatlarına ek olarak podcast’leri doğrudan uygulamada dinleme özelliğini de içerecek.

Ses Özellikleri Yapışır mı?

Peki, bu yeni sesli sohbetler daha az özel hale geldikçe ve daha fazla platformda kullanılabilir hale geldikçe tüketiciler arasında popüler olacak mı? Zaman gösterecek, ancak sesin önemli bir avantajı var; ekrana bakmadan da keyfini çıkarabilirsiniz. Seri girişimci Gary Vaynerchuk, Clubhouse’un popülaritesi hakkında bir blog gönderisinde “Daha meşgul oldukça, zaman değerli bir kaynak haline geliyor” diye yazdı. “Bu nedenle, bir videoya baktığınızda aktif olarak zamanınızı alıyor. Bu arada ses inanılmaz derecede pasif.” İnsanlar markaya sadık değil, deneyime sadıktır. Pandeminin yol açtığı, bitmek bilmeyen görüntülü sohbetlerin Zoom yorgunluğundaki artış göz önüne alındığında, sesin bize sağladığı ekran kırılması bir değer olabilir. Ses tabanlı sohbetler, kişisel olmayan, metin tabanlı sohbet odaları ile görüntülü aramalar arasında hoş bir orta yol olup, bizi her zaman mikroskop altında olma hissine kaptırmamıza neden olabilir. Rutledge, “Kameranız kapalıyken Zoom’da olduğu gibi, saçınızı taramanıza veya pijamalarınızı değiştirmenize gerek yok, ancak yine de sesin duygusal avantajını elde edersiniz; bu, metnin aktarmadığı yerlerde duyguları iletir” diyor Rutledge. “Aslında, videonun dikkat dağıtması olmadan, seste çok daha fazlasını duyuyorsunuz, bu da bir yakınlık ve bağlantılılık duygusu yaratıyor.”