Skip to content

Sözde LED TV’lerin Gerçeği

17 de Nisan de 2021

Bu makalede

LED TV’lerin pazarlanmasıyla ilgili çok fazla aldatmaca ve kafa karışıklığı var. Daha iyi bilmesi gereken birçok halkla ilişkiler temsilcisi ve satış uzmanı bile potansiyel müşterilerine LED TV’nin ne olduğunu yanlış bir şekilde açıklıyor. Aşağıdaki bilgiler, Hisense, LG, Panasonic, Samsung, Sony, TCL ve Vizio dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere çeşitli üreticiler tarafından üretilen TV’ler için geçerlidir.

Genel Bulgular

LCD ekran

 • Daha ucuz olabilir.
 • Daha fazla enerji kullanır.
 • Daha kalın TV’ler.
 • Duller, daha sönük resim.

LED

 • Daha ince TV’ler.
 • Daha parlak, daha canlı resim.
 • Daha enerji verimli.
 • Daha geniş ekran boyutları aralığı.
 • Daha uzun sürer.

LCD ve LED TV’ler ne kadar farklı? Bu tür TV’ler tam olarak karşılaştırılamayacak kadar benzer. Bu ikisi arasındaki temel fark, arka plan aydınlatmasıdır. Tüm TV’lerin, resmi aydınlatmak ve görünür kılmak için ekranın arkasında aydınlatma vardır. Işık anahtardır. LCD, Sıvı Kristal Ekran anlamına gelir ve resmin TV’de nasıl üretildiğini ifade eder. LCD atama sahip TV’lerde, ekranın arkasındaki aydınlatma genellikle bir tür flüoresan ampul şeklindedir. Bir TV’deki arka aydınlatma, bazı durumlarda kelimenin tam anlamıyla yanabilir. LED TV’ler LCD TV’lerdir, ancak farklı şekilde markalanırlar. Bunun nedeni, daha geleneksel bir aydınlatma elemanı yerine LED TV’lerin LED’ler (Işık Yayan Diyotlar) ile arkadan aydınlatılmasıdır. Normal ampullerle karşılaştırıldığında, LED’ler daha parlak, daha kompakt ve daha uzun ömürlü olma eğilimindedir. Buna ek olarak, LED’ler daha enerji tasarrufludur. LED TV’ler likit kristal ekrana sahiptir, ancak LED’ler kullanan çok yönlü daha iyi bir sistemle aydınlatılır.

LCD TV’lerin Artıları ve Eksileri

Avantajları

 • Tüp TV’lerden daha ince.
 • Genellikle LED TV’lerden daha basittir.

Dezavantajları

 • Floresan aydınlatma daha fazla yer kaplar.
 • Floresan aydınlatma daha fazla enerji kullanır.
 • Floresan aydınlatma o kadar parlak değil.
 • Floresan aydınlatma uzun sürmez.

LCD TV’ler, likit kristal ekranın adını almıştır. Sıvı kristal ekran, iki cam tabakadan veya cam benzeri şeffaf malzemeden yapılır. Bunların arasında, ayrı sıvı kristallere sahip bir katman bulunur. Kristallerden bir elektrik akımı geçtiğinde, kristaller farklı renkteki ışığa izin verir ve onu bloke eder. Bu, elektrik akımı değiştikçe hızla değişen resimler oluşturmak için kullanılabilir. Kristaller ışık yaymazlar, bu nedenle ışığın geçmesi için kristallerin arkasına bir ışık kaynağının yerleştirilmesi gerekir. Orijinal nesil LCD TV’ler söz konusu olduğunda, bu ışık kaynağı genellikle floresan ampullerdi. LCD TV’ler tüp temelli atalardan daha ince iken, bu TV’ler aydınlatma elemanının boyutu ile sınırlıdır. Floresan ampuller ayrıca LED’lerden daha az verimlidir ve daha az dinamik seçeneklerle daha düşük kaliteli bir ışık üretir.

LED TV’ler (diğer adıyla LED / LCD TV’ler) Artıları ve Eksileri

Avantajları

 • LED’ler, LCD TV’lerin daha ince ve hafif hale getirilmesini sağlar.
 • LED’ler daha canlı renkler üretmeye yardımcı olur.
 • LED’ler daha enerji verimlidir.
 • LED’ler geleneksel aydınlatmadan daha uzun ömürlüdür.

Dezavantajları

 • Daha pahalı olabilir.
 • Daha iyisi veya daha kötüsü için genellikle Smart TV bileşenlerini içerir.

LED TV’ler esasen LCD TV’lerle aynıdır. Kristalleri aydınlatmak için floresan aydınlatmanın kullanılması yerine, LED TV’ler LED’ler (ışık yayan diyotlar) kullanır. LED’ler, floresan aydınlatmadan daha küçüktür ve LED TV’lerin LCD TV’lere göre daha ince ve daha hafif olmasını sağlar. LED TV’ler ayrıca önemli ölçüde daha az enerji kullanır ve daha az ısı üretir. LED TV’ler duvara asmak için daha iyi adaylar oluşturur ve farklı aydınlatma çözümleri, daha düşük enerji tüketimi ve TV’nin kalınlığını önemli ölçüde artırmadan LED aydınlatmayı yayma yeteneği sayesinde bunların çok büyük boyutlarda patlamasına izin verdi. LED’ler ayrıca önceki aydınlatma çözümlerinden daha uzun ömürlüdür. LED’ler, ev aydınlatması gibi diğer uygulamalarda olağanüstü uzun ömürleriyle bilinir ve TV’ler de istisna değildir. LCD TV için gereken arkadan aydınlatma süreciyle ilgili daha fazla ayrıntı için CRT, Plazma, LCD ve DLP Televizyon Teknolojilerini Çözme konusunu okuyun. Teknik olarak doğru olmaları için, LED TV’ler LCD / LED veya LED / LCD TV olarak etiketlenmeli ve tanıtılmalıdır.

İki Tür LED Aydınlatma

LCD TV’lerde LED arka aydınlatmanın uygulanmasının iki yolu vardır: Kenar Aydınlatması ve Doğrudan Aydınlatma.

LED Kenar Aydınlatması

Kenar Aydınlatması, LCD panelin iç kenarları boyunca yerleştirilmiş bir dizi LED’den oluşur. Işık daha sonra ışık dağıtıcıları veya ışık kılavuzları kullanılarak ekran boyunca dağıtılır.

 • Bu yöntemin avantajı, LED / LCD TV’nin çok ince yapılabilmesidir.
 • Kenar aydınlatmanın dezavantajı, siyah seviyelerinin o kadar derin olmaması ve ekranın kenar alanının ekranın orta alanından daha parlak olma eğiliminde olmasıdır.
 • Bazen ekranın köşelerinde spot aydınlatma denen şeyi veya ekranın her tarafına dağılmış beyaz lekeleri görebilirsiniz. Gün ışığını veya aydınlatılmış iç sahneleri görüntülerken, bu efektler genellikle fark edilmez. Ancak, bir TV programında veya filmde gece veya karanlık sahneleri izlerken bunlar fark edilebilir.

Doğrudan LED Aydınlatma

Doğrudan veya Tam Dizi (Tam LED olarak da anılır) ekranın tüm yüzeyinin arkasına yerleştirilmiş birkaç sıra LED’den oluşur.

 • Tam dizi arka ışığın avantajı, beyaz lekeler veya köşe spot ışığı olmadan tüm ekran yüzeyinde eşit, tek tip ve siyah bir seviye sağlamasıdır.
 • Diğer bir avantaj, bu setlerin yerel karartmayı kullanabilmesidir (üretici tarafından uygulanıyorsa). Yerel Karartma ile birlikte Tam Dizi Arka Aydınlatma da FALD olarak adlandırılır.

Aşağıda, Yerel Karartmalı Tam Dizi Arkadan Aydınlatma özelliğine sahip bir TV örneği bulunmaktadır.

Vizio Full-Array Aktif LED Bölgesi

Vizio, Inc.
Bir LED / LCD TV Doğrudan Aydınlatmalı olarak etiketlenmişse, bu, ek bir niteleyici olmadığı sürece yerel karartmayı içermediği anlamına gelir. Bir LED / LCD TV yerel karartma içeriyorsa, genellikle Tam Dizi Arkadan Aydınlatmalı Set olarak adlandırılır veya Yerel Karartmalı Tam Dizi olarak tanımlanır. Yerel karartma uygulandığında, ekranın belirli alanlarında (bazen bölgeler olarak anılır) LED grupları bağımsız olarak parlaklaştırılabilir veya kısılabilir. Bu, görüntülenen kaynak malzemeye bağlı olarak her alan için daha fazla parlaklık ve karanlık kontrol sağlar. Sony Arkadan Aydınlatmalı Ana Sürücü, her bir LED’in karartılmasını sağlar. Yerel karartmalı tam dizi arkadan aydınlatmanın diğer bir varyasyonu Mini-LED’dir. Mini LED’ler standart LED’ler gibi çalışır ancak daha küçüktür. Bu, bir düzine veya birkaç yüz LED yerine, Mini-LED’lerin binlerce olduğu ve yüzlerce bölge içinde gruplanabileceği anlamına gelir. Bu, siyah arka plandaki parlak nesnelerden beyaz akmayı ortadan kaldırmak gibi hem parlak hem de karanlık nesne öğeleri için hassas parlaklık ve kontrast kontrolüne izin verir. TCL’nin Quantum Contrast etiketli TV’leri mini-LED teknolojisini kullanan örneklerdir.

TCL Mini LED Tablosu

TCL

LED Kenardan Aydınlatmalı LCD TV’lerde Yerel Karartma

Bazı kenardan aydınlatmalı LED / LCD TV’ler de yerel karartma özelliğine sahip olduğunu iddia ediyor.

 • Samsung, mikro karartma terimini kullanır.
 • Sony, Dinamik LED terimini kullanır (Arkadan Aydınlatmalı Ana Sürücü olmayan TV’lerde).
 • Sharp, versiyonlarına Aquos Dimming adını veriyor.

Üreticiye bağlı olarak, kullanılan terminoloji değişebilir. Bununla birlikte, kullanılan teknoloji, ekranın arkasındaki çok sayıda LED yerine, ışık dağıtıcıları ve ışık kılavuzları kullanılarak değişen ışık çıkışından oluşur. Bu yöntem, FALD’den daha az hassastır. Bir LED / LCD TV düşünüyorsanız, hangi marka ve modellerin Edge veya Full Array arkadan aydınlatmayı kullandığını bulun ve hangi tür LED arkadan aydınlatmanın size en uygun olduğunu görün.

Daha Fazla Tricks Up LED’in Kılıfı

LED teknolojisi sayesinde, onu bir arka aydınlatma sistemi olarak kullanan TV’lere çok daha geniş bir seçenek yelpazesi açıktır. LED’ler, geleneksel floresan aydınlatma elemanlarından daha esnektir. Sonuç olarak, LED’ler, son birkaç yılda TV’lerdeki en önemli yeniliklerin birçoğunun kapısını açtı, bunlardan birkaçından fazlası büyük ölçüde geliştirilmiş görüntü kalitesine sahip. Bunlar, bir LED TV satın alırken göz önünde bulundurulması gereken bazı yenilikler ve özelliklerdir.

LED’ler ve Kuantum Noktaları

LED / LCD TV’lere dahil edilen bir başka teknoloji de Quantum Dots. Samsung, Quantum Dot donanımlı LED / LCD TV’lerini, çoğu OLED TV’lerle karıştıran QLED TV’ler olarak adlandırıyor. Ancak iki teknoloji farklıdır. Kuantum Noktaları, Kenardan Aydınlatmalı veya Doğrudan / Tam Dizi LED Arka Işık ile LCD panel arasına yerleştirilen insan yapımı nanopartiküllerdir. Quantum Dots, bir LED / LCD TV’nin bu nanopartiküller olmadan üretebileceğinin ötesinde renk performansını artırmak için tasarlandı. Samsung, Quantum Dots ile OLED’i birleştiren TV’ler geliştirme hamlesine öncülük ediyor. Buna QD-OLED denir.

Dijital Tabela ve Mikro LED

Yalnızca gerçek LED’li video ekranları, stadyumlarda, arenalarda, diğer büyük etkinlik mekanlarında, yüksek çözünürlüklü reklam panolarında, az sayıda sinema ekranlarında ve LED’lerin görüntü içeriğini görüntülediği MicroLED gibi teknolojileri kullanan video duvarlarında bulunanlardır. ışığı, rengi ve görüntü içeriğini oluşturarak.

LG MicroLED Video Görüntü Demosu

LG

DLP Video Projektörlerinde LED Kullanımı

LED aydınlatma, DLP’de ve daha az ölçüde, LCD video projektörlerinde de kullanılır. Bir LED ampul, geleneksel bir lamba yerine ışık kaynağı sağlar. Bir DLP video projektöründe, görüntü, her bir pikselin aynı zamanda bir ayna olduğu DLP çipinin yüzeyinde gri tonlamalı bir biçimde üretilir. Işık kaynağı (bu durumda, kırmızı, yeşil ve mavi unsurlardan oluşan bir LED ışık kaynağı), DLP çipinin mikro aynalarından ışığı yansıtır ve ekrana yansıtılır. DLP video projektörlerinde bir LED ışık kaynağı kullanmak, renk tekerleği kullanımını ortadan kaldırır. Bu, DLP gökkuşağı efektini (baş hareketi sırasında izleyicinin gözlerinde görülebilen küçük renkli gökkuşakları) ortadan kaldırır. Projektörler için LED ışık kaynakları son derece küçük yapılabildiğinden, Pico projektörler olarak adlandırılan yeni bir kompakt video projektör türü popüler hale geldi.

Video Projektör LED Işık Kaynağı Genel Örnek

NEC

TV’lerde LED Kullanımı, Bugün ve Gelecek

Plazma TV’lerin ölümünden bu yana, LED / LCD TV’ler tüketicilerin kullanımına sunulan baskın TV türüdür. Farklı teknolojiler kullanan OLED TV’ler de mevcuttur, ancak sınırlı dağıtımı vardır (2020 itibarıyla LG ve Sony, ABD pazarında OLED TV’leri pazarlayan tek TV üreticileridir) ve LED / LCD TV benzerlerinden daha pahalıdır. Yerel karartma ve Kuantum Noktalarının iyileştirilmesiyle, LED / LCD TV’lerin geleceği parlak.

Nihai Karar

Bulabilseniz bile, geleneksel bir LCD TV satın almanız için hiçbir neden yoktur. LED evrensel olarak daha iyidir. Floresan aydınlatmalı LCD TV’lerin ardından gelen bir sonraki yinelemedir ve teknoloji endüstrisi için nadir bir bükülme ile, gerçek bir dezavantaj olmadan ilerledi. Bugün piyasada gördüğünüz neredeyse her TV bir LED TV’dir. Şimdi fark hakkında fazla endişelenmeyin. Bunun yerine, LED teknolojisinin mümkün kıldığı bazı ek özellikleri göz önünde bulundurun.