Skip to content

SpamAssassin’de Bir Gönderen veya Alan Adı Nasıl Beyaz Listeye Eklenir

6 de Nisan de 2021

SpamAssassin’i otomatik olarak bile belirli gönderenlere her zaman izin verecek şekilde ayarlayın. Kapsamlı kuralları ve Bayes analizini kullanan SpamAssassin, neredeyse hiç yanlış pozitif ile etkileyici miktarda spam yakalar. Bu sayıyı daha da azaltmak için, örneğin yanlışlıkla spam olarak sınıflandırılmaya eğilimli en iyi adaylar olma eğiliminde olan belirli haber bültenlerini güvenli listeye alabilirsiniz. Bazen güvenli liste teriminin beyaz liste olarak yazıldığını göreceksiniz, ancak modern terim güvenli listedir. Bazı uygulamalar ve kodlar beyaz liste terimini kullanmaya devam edebilir.

SpamAssassin’de bir Göndereni veya Etki Alanını Güvenli Liste

SpamAssassin’de tek tek adresleri veya alanları güvenli bir şekilde listelemek için:

  1. Aç /vb/posta/spamassassin/local.cf sistem genelinde güvenli listeleme için favori düzenleyicinizde. Yalnızca kendiniz için güvenli listeye eklemek için ~/.spamassassin/user_prefs.

  2. Ekle whitelist_from_rcvd {güvenli listeye eklemek istediğiniz adres veya alan adı ve önünde “* @”} {içinde bulunması gereken alan adı Alınan başlıklar}

  3. Örneğin, example.com’daki tüm e-postaları güvenli listeye eklemek için yazın whitelist_from_rcvd *@dotdash.com dotdash.com.

İkinci parametre whitelist_from_rcvd, içinde bulunması gereken bir alan adı Alınan başlık satırları, spam gönderenlerin genel olarak güvenli listedeki bir alandaki bir e-posta adresini kullanarak SpamAssassin’i kolayca geçmelerine karşı bir önlemdir.

‘AutoWhitelist’ Ne Anlama Geliyor ve Nasıl Çalışır?

SpamAssasin, gönderenlerin güvenli listeye alınmasını otomatikleştirmenize izin veren eklentiler sunar – sadece varsaydığınız şekilde değil. Hem eski AWL (AutoWhitelist) hem de geliştirilmiş TxRep eklentileri, zaman içinde e-posta adreslerinin gönderilmesini izleyecektir. Adresler için oluşturulmuş itibara dayalı olarak, eklentiler her gönderen için ayrı bir yeni mesaj için spam puanını ayarlayacaktır. Geçmişte bir adresten iyi bir postadan başka bir şey almadıysanız, örneğin, şimdi gönderdikleri hemen hemen her şey iyi posta olarak değerlendirilecektir; Aslında önemsiz bir e-postayı iletseler bile, bu ileti AWL veya TxRep yardımıyla SpamAssassin’den zarar görmeden geçecektir. Gönderen esasen güvenli listeye alınacaktır. Elbette, bu son e-posta, gönderenin gelecekteki itibarını hesaba katacak ve tekrarlanan kötü mesajlar, gönderenin artık “güvenli listeye alınmaması” için onu değiştirebilir. Sonuç olarak, geçmişte spam dışında hiçbir şey göndermeyen bir adresten gelen en saf e-posta bile, AWL veya TxRep’in SpamAssassin için etkinleştirilmiş olması nedeniyle önemsiz olarak değerlendirilecektir – bu iyi mesaj, gönderenin gelecek için itibarını biraz değiştirecektir.

E-postayla Gönderdiğiniz Adresleri Güvenli Listeye Almak için SpamAssassin TxRep’i Kullanın

TxRep SpamAssassin eklentisi, gönderdiğiniz e-postaları izleme ve giden her e-postadaki her alıcı adresinin itibarını otomatik olarak geliştirme, e-posta gönderdiğiniz kişileri etkin bir şekilde güvenli bir şekilde listeleme ve özellikle de tekrar tekrar e-posta gönderiyorsanız, içerir. TxRep’in e-posta gönderdiğiniz adreslerin itibarını otomatik olarak iyileştirmesi için:

  1. SpamAssassin için TxRep eklentisinin kurulu olduğundan emin olun.

  2. Ayrıca, SpamAssassin’in giden postayı işleyecek şekilde yapılandırıldığından ve e-posta programlarınızın yerel SMTP sunucusu aracılığıyla gönderilecek şekilde yapılandırıldığından (SpamAssassin’in bu postayı işlemesine izin verir) emin olun.

  3. Aç /vb/posta/spamassassin/local.cf sistem genelinde güvenli listeleme için favori düzenleyicinizde. Yalnızca kendiniz için güvenli listeye eklemek için ~/.spamassassin/user_prefs.

  4. Ekleyin veya düzenleyin txrep_whitelist_out 0 ile 200 arasında bir değere giriş. TxRep bir e-posta adresiyle her karşılaştığında, gönderenin itibar puanına txrep_whitelist_out ekler; Aynı kişiye tekrar tekrar e-posta gönderdiğinizde değer zamanla artar.

  5. Txrep_whitelist_out için varsayılan değer 10.