Skip to content

Spamcılar E-posta Adresimi Nasıl Alır?

14 de Mayıs de 2021

E-postanızı açarsınız ve ücretsiz danışmanlık, satış, “son dakika” haberleri ve diğer istenmeyen bilgiler içeren bir dizi mesaj görürsünüz. Hiçbirini istemediniz, öyleyse neden gelen kutunuz spam e-postayla dolu? İstenmeyen posta gönderenlerin e-posta adresinizi almalarının dört yolunu ve gelecekte e-posta adresinizi istenmeyen posta göndericilerinden nasıl koruyacağınızı burada bulabilirsiniz. Birçok spam e-posta, e-posta programınızdaki bir spam klasörüne yakalanır. Mümkün olduğunca çok sayıda istenmeyen e-postayı yakalamak için önemsiz posta veya spam filtrelerinizi kontrol edin.

Spamcılar Adresinizi Almanın Dört Yolu

Spam gönderenlerin e-posta adresinizi almasının dört ana yolu vardır. İşte her yönteme ve gelen kutunuzu bu istenmeyen izinsiz girişlere karşı korumak için neler yapabileceğinize bir göz atın.

Bir Listeden E-posta Adresleri Satın Alma

Spam gönderenler, e-posta adreslerini hem yasal hem de yasadışı olarak satın alır. Bir web sitesinde veya hizmette bir hesap oluşturduğunuzda veya çevrimiçi bir satın alma gerçekleştirdiğinizde, gizlilik politikasını dikkatlice okuyun. E-posta adresiniz bir pazarlama listesine satılarak istenmeyen önemsiz postalar oluşturabilir. Ek olarak, ISS’lerin dürüst olmayan çalışanları bazen eBay veya karaborsada e-posta listeleri satarlar. Siber suçlular ayrıca ISP müşteri listelerine girip çalabilir ve bu adresleri spam gönderenlere satabilir.

Hasat Programlarını Kullanma

Bir web sayfasındaki @ karakterini içeren herhangi bir metin, e-posta toplama programları için adil bir oyundur. Spam gönderenler ve bilgisayar korsanları, web’i taramak ve e-posta adreslerini toplamak için karmaşık otomatik araçlar kullanır. Spam gönderenler, e-posta listelerinden, web sitelerinden, sohbet odalarından, etki alanı iletişim noktalarından ve çok daha fazlasından e-posta adreslerini toplar. E-posta adresinizi çevrimiçi olarak listelerseniz, bir spam göndericinin onu bulacağını anlayın.

Sözlük Programları

“Kaba kuvvet saldırıları” olarak da bilinen sözlük programları, sırayla e-posta adreslerinin alfasayısal kombinasyonlarını oluşturur. Sonuçların çoğu yanlış olsa da, bu sözlük programları saatte yüz binlerce adres oluşturabilir ve en azından şunu garanti eder: biraz spam için hedef olarak çalışacaktır.

Dürüst Olmayan Haber Bülteni Hizmetleri

Dürüst olmayan haber bülteni hizmetleri, bir komisyon karşılığında e-posta adresinizi satacaktır. Çok yaygın bir taktik, milyonlarca insanı yanlış bir “bültene katıldınız” e-postasıyla patlatmaktır. Kullanıcılar Aboneliği iptal et bağlantı, e-posta adreslerinde gerçek bir kişinin var olduğunu doğrularlar. Bir spam gönderen, e-posta adresinizi aldıktan sonra, onu spam yazılımlarına (“sıçrama yazılımı”) besler ve ardından size spam göndermek için genellikle botnet’leri ve sahte e-posta adreslerini kullanır.

E-posta Adresinizi Spamcılardan Koruyun

Spam gönderenlerden uzak durmanın kusursuz bir yolu olmasa da, e-posta adresinizi gizlemeye yardımcı olabilecek birkaç manuel teknik vardır.

E-posta Adresinizi Gizleyin

Bir taktik, gizleme tekniklerini kullanarak e-posta adresinizi gizlemektir. Örneğin, çevrimiçi olarak gönderirken e-posta adresinize dizeler, karakterler veya boşluklar ekleyin. E-posta adresinizi bir resim olarak göndermek, onu gizlemenin başka bir yoludur.

Tek Kullanımlık E-posta Adresi Kullanın

Diğer bir yöntem, çevrimiçi bir şeye kaydolmak için bir e-posta adresine ihtiyaç duyduğunuzda veya çevrimiçi bir e-posta adresi göndermeniz gerektiğinde tek kullanımlık bir e-posta adresi kullanmaktır. Tek kullanımlık bir e-posta adresi kullandığınızda, aslında gerçek e-posta adresinizin bir takma adını kullanmış olursunuz. Biri spam almaya başlarsa yeni bir tek kullanımlık adrese geçin.

Bir Kodlama Aracı Kullanın

Gizlemeyi bir adım öteye taşımak için, adresinizi web sitenizde veya blogunuzda yayınlarken bir e-posta adresi kodlama aracı kullanın.

Aboneliği İptal Etmeden Sil

Asla abone olmadığınız bir haber bülteninden abonelikten çıkma talebi alırsanız, e-postayı silmeniz yeterlidir. E-posta adresinizi spam gönderenler için doğrulayabileceği için abonelikten çıkma bağlantısını takip etmeyin.