Skip to content

‘Spline’ Kelimesinin Birçok Tanımı

23 de Mayıs de 2021

Kelimenin birkaç tanımı var eğri. Birkaçını ele alacağız ve kelimenin mekanik bir araçtan, genellikle 3B modellemede kullanılan karmaşık bir matematiksel kavrama doğru ilerleyişini göstereceğiz.

Mekanik

Kamalar, bir eşleşen parçadaki oluklarla birbirine geçen ve torku ona aktaran bir tahrik şaftı üzerindeki çıkıntılar veya dişler gibi dönen elemanlar için bir eşleşme özelliğidir.

Esnek Bir Eğri

Bir spline veya daha modern bir terim olan esnek eğri, şekillenmek için gevşeyen birkaç noktada pozisyonda sabitlenmiş uzun bir şeritten oluşur. Örneğin, bilgisayarlardan önce, tasarımcılar ve ressamlar çizimlerine el ile yardımcı olmak için manuel araçlar kullanıyorlardı. Belirli eğriler çizmek için, uzun, ince, esnek tahta, plastik veya spline adı verilen metal ipler kullandılar.

Pencere Ekranları

Alüminyum çerçevelere takılan ekranlar için, malzeme çerçeveden biraz daha büyük kesilir, ardından üzerine serilir ve çerçevedeki bir oyuğa (spline kanal) perde üzerine spline adı verilen esnek bir vinil kordon bastırılır.

Matematik

Matematikte, spline terimi, eğri çizgiler çizmeye yardımcı olmak için taslak hazırlayanlar tarafından yaygın olarak kullanılan esnek bir metal şerit adından benimsenmiştir. Burada bir spline, polinom fonksiyonlarıyla parça parça tanımlanan ve polinom parçalarının bağlandığı yerlerde (düğümler olarak bilinir) yüksek derecede pürüzsüzlüğe sahip olan sayısal bir fonksiyondur. İngilizcede esnek bir eğri.

Geometri

Spline’lar, NURBS modellemesinde sıklıkla kullanılır. NURBS, Düzgün Olmayan Rasyonel B-Spline’lar, basit bir 2 boyutlu çizgi, daire, yay veya eğriden en karmaşık 3 boyutlu organik serbest biçimli yüzeye kadar herhangi bir şekli doğru şekilde tanımlayabilen 3 boyutlu geometrinin matematiksel temsilleridir. veya katı. Esneklikleri ve doğrulukları nedeniyle NURBS modelleri, çizim ve animasyondan üretime kadar her süreçte kullanılabilir. Bir NURBS eğrisi dört şeyle tanımlanır: derece, kontrol noktaları, düğümler ve bir değerlendirme kuralı.