Skip to content

Spotify, HiFi Sesi Geciktirmeye Devam Ediyor

28 de Temmuz de 2022

Spotify’ın Topluluk sayfasındaki bir forum başlığında bir moderatör, şirketin hala HiFi ses üzerinde çalıştığını ancak ne zaman başlayacağını kesin olarak veremediğini açıkladı. Forum dizisi, Şubat 2021’de şirketin Stream On etkinliği sırasında duyurulan, hizmetin hala HiFi sesi iletmediği konusundaki hayal kırıklıklarını dile getiren Spotify kullanıcıları ile dolu. Orijinal duyuruya göre, HiFi audio’nun Spotify Premium aboneleri için bir maliyet eklentisi olarak 2021’in sonunda piyasaya sürülmesi gerekiyordu.

Şu anda Spotify, yüksek kaliteli ses özellikleriyle diğer müzik akışı servislerinin gerisinde kalıyor ve yakında bir şeyler yapılmazsa, bu boşluk genişlemeye devam edecek. Örneğin Apple Music, 2021’de kullanıcılarına Uzamsal Ses ve Kayıpsız desteği verdi. Uzamsal Ses, AirPod’lar ve diğer uyumlu kulaklıklar aracılığıyla sürükleyici bir 3D ses sağlarken, Kayıpsız, daha da iyi bir dinleme deneyimi için düşük sıkıştırmalı yüksek kaliteli ses sunar. Apple Music abonelerinden de bu özellikler için ekstra ücret alınmaz.

Akıllı telefonda müzik dinleyen kadın

Spotify’ın akış kalitesi şu anda 320Kbps’de maksimuma çıkıyor. HiFi özelliği, 16 bit/44,1 kHz ses çözünürlüğü olan “CD kalitesinde, kayıpsız ses” sunmayı vaat ediyor. Ancak bu format, 24 bit/192 kHz’de yüksek çözünürlüklü ses sunan Apple gibi diğer müzik akışı servisleriyle karşılaştırıldığında, Spotify’ın vaat edilen (ve henüz iletilmemiş) formatını çok aşan düşük çözünürlüklüdür.