Skip to content

Spotify Podcast’leri: Nasıl Abone Olunur, İndirilir ve Dinlenir

3 de Haziran de 2021

Spotify, etrafındaki en popüler müzik akışı hizmetlerinden biri olabilir, ancak birçok kişi onu en sevdikleri podcast bölümlerini yayınlamak, indirmek ve dinlemek için de kullanır. Spotify’da podcast’leri nasıl bulacağınız, onlara abone olacağınız, bölümleri nasıl indireceğiniz ve akıllı telefonunuzda, tabletinizde veya bilgisayarınızda nasıl dinleyeceğiniz hakkında bilmeniz gereken her şey burada.

Spotify Podcast’leri Nasıl Bulunur ve Abone Olunur

Spotify’da bir podcast’i takip etmek olarak adlandırılan bir podcast’e abone olmak, Spotify uygulamalarının Kitaplığınız bölümüne bir podcast ekler. Kitaplığınız bölümü, takip ettiğiniz tüm podcast’leri kolay erişim için bir arada gruplandırmanın yanı sıra bunları en son bölümlerinin tarihine göre otomatik olarak listeler. Esasen, yeni bölümleri olan podcast’ler Kitaplığınızın Podcast’leri listesinin en üstünde görünecek, eski bölümleri olan podcast’ler ise en alta yerleştirilecektir. iOS, Android ve Windows 10 Spotify uygulamalarıyla podcast’leri nasıl bulacağınız ve takip edeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

 1. Cihazınızda Spotify uygulamasını açın ve giriş yaptığınızdan emin olun.

  Giriş yaptığınızda, takip ettiğiniz podcast’ler ve dinleme geçmişiniz, akıllı hoparlörler, arabalar ve akıllı TV’ler dahil olmak üzere farklı cihazlarınız arasında senkronize edilir.

 2. Üzerine dokunun Arama ve bir podcast adı veya türü arayın. Siz yazarken birkaç sonuç otomatik olarak görünecektir. Aradığınızı göremiyorsanız listenin en altına gidin ve Tüm podcast’leri görün.

 3. Hakkında daha fazlasını okumak ve bölümleri dinlemek için bir podcast adına dokunun.

  iPhone'daki Spotify uygulamasında bir podcast'i takip etmek.

  Arama sonuçlarınıza dönmek ve diğer podcast’leri keşfetmek için sol üst köşedeki oku kullanabilirsiniz.

 4. Takip etmek istediğiniz bir podcast bulduğunuzda, öğesine dokunun. Takip et podcast başlığı altında. Düğme olarak değişmelidir Takip etme eğer başarılı bir şekilde takip ettiyseniz. Spotify’da bir podcast’i takip etmeyi bırakmak istersen, bu adımları tekrarlaman ve Takip etme. Düğme geri değişmeli Takip et Podcast’ler listenizden kaldırıldıktan sonra.

 5. Dokunmak Kitaplığınız > Podcast’ler Spotify’da takip ettiğiniz podcast’leri görüntülemek için

Spotify’da Podcast’ler Nasıl İndirilir

Spotify podcast’leri çevrimdışı dinleme için indirilebilir, ancak yalnızca iOS ve Android uygulamalarında ve yalnızca Spotify Premium aboneleri için. Spotify Premium, daha iyi ses kalitesinin ve akıllı telefon ve tablet uygulamalarında şarkı ve podcast bölümleri indirme yeteneğinin kilidini açan ücretli bir abonelik hizmetidir. Spotify Premium aboneliği, Spotify uygulamasının tüm sürümlerinde tüm reklamları da kapatır.

 1. Dokunmak Kitaplığınız.

  iPhone'daki iOS Spotify uygulamasında podcast bölümlerini indirme.

 2. Dokunmak Podcast’ler.

 3. Bir bölümünü indirmek istediğiniz podcast’in adına dokunun.

 4. Bölüm listesini aşağı kaydırın ve cihazınıza indirmek için bölümün sağındaki aşağı ok simgesine dokunun. Alternatif olarak, Spotify’da bir bölüm başlığının yanındaki üç noktaya dokunup ardından simgesine dokunarak da bir podcast bölümünü indirebilirsiniz. İndir açılır menüden.

 5. Bölümün indirilmesi bittiğinde aşağı ok simgesi yeşile döner. İndirilen bölümler, podcast bölüm listesinden veya Kitaplığınız > Podcast’ler > İndirilenler.

Podcast’ler için Spotify Sırası Nasıl Oluşturulur

Spotify’daki podcast bölümleri, şarkılar gibi normal çalma listelerine eklenemez, ancak sıranıza eklenebilir, tam olarak bir sonraki parçayı sıralayan bir tür geçici çalma listesi. Bu, hangi bölümleri önceden dinlemek istediğinizi bildiğinizde ve podcast’leri her bölüm arasında manuel olarak değiştirmek istemediğinizde faydalı olabilir. Uygulamanın altında o anda çalmakta olan simge durumuna küçültülmüş şarkıya veya podcast bölümüne ve ardından sağ alt köşedeki üç yatay çizgiye benzeyen simgeye dokunarak mevcut sıranızı görüntüleyebilirsiniz. Spotify uygulamasında kuyruğunuza bir podcast bölümü eklemek için eklemek istediğiniz bölümün sağındaki üç noktaya dokunmanız ve Sıraya ekle.

Gimlet Media, Anchor ve Spotify Birlikte Nasıl Çalışır?

2019’un başlarında Spotify, Gimlet Media ve Anchor’ı satın aldı. Gimlet Media, yerleşik bir podcast prodüksiyon şirketi iken Anchor, podcast’ler oluşturmak, yayınlamak ve para kazanmak için popüler bir hizmettir. Her iki şirket de satın alma işleminden bu yana adil bir bağımsızlık derecesiyle çalışmaya devam ediyor ancak doğal olarak bazı kaynakları yeni ana şirketleri Spotify’a devrediyor. Örneğin, Gimlet Media yalnızca Spotify için bazı podcast’ler üretirken, Anchor’ın arkasındaki teknolojinin Spotify müzik ve podcast akış hizmetinin arkasındaki teknolojiyi geliştirmeye yardımcı olmak için kullanıldığı söyleniyor.

Podcast’ler için Spotify

Podcasters için Spotify programı aracılığıyla, içerik oluşturucular podcast’ler yükleyebilir ve abonelerden gelir toplayabilir. Podcast yayıncıları, içeriklerini Spotify’da barındırmak için herhangi bir ödeme yapmak zorunda değildir, bu nedenle bir kullanıcı podcast’lerine abone olduğunda, neredeyse tüm kârı içerik oluşturucu tutar. Anchor podcasting platformu Spotify ile sorunsuz bir şekilde entegre olduğundan, içerik oluşturucuların izleyicileriyle etkileşim kurmak için videolar, anketler ve diğer etkileşimli araçları eklemesi kolaydır.

Spotify’da Podcast Dinlemenin Faydaları

Bazı insanların Stitcher, Google Podcast’ler ve Apple Podcast’ler gibi diğer hizmetler yerine Spotify’da podcast tüketmeyi tercih etmesinin birkaç nedeni vardır.

 • Daha az uygulama. Pek çok kişinin cihazlarında müzik tüketimi için zaten yüklü bir Spotify uygulaması var, bu nedenle podcast dinlemek, başka bir uygulama indirmeleri veya ek bir hizmete kaydolmaları gerekmediği anlamına gelir.
 • Basit kullanıcı arayüzü. Spotify kullanıcı arayüzü, Stitcher gibi diğer bazı uygulamalara kıyasla anlaşılması oldukça kolaydır.
 • Cihaz desteği. Spotify, iOS, Android ve Windows cihazlarına ek olarak tüm büyük akıllı hoparlörlerde ve çeşitli araba modellerinde desteğe sahiptir.
 • podcast keşfi. Spotify’ın algoritması, indirdiğiniz veya dinlediğiniz önceki bölümlere dayalı olarak sık sık yeni podcast’ler önerir.