Skip to content

Spotlight Aramasını Kullanarak iPhone veya iPad’inizi Nasıl Ararsınız?

15 de Mayıs de 2021

Spotlight Arama, iPad veya iPhone’da en az kullanılan özellik olabilir. Uygulamaların sayfaları arasında gezinmek yerine, sizin için bir şeyler bulmak için iPad’in arama özelliğini kullanın. Arama sonuçları yazdığınız her harfle güncellendiğinden, öğeyi ekranın en üstüne getirmek için yalnızca birkaç düğmeye dokunmanız gerekebilir. Bununla birlikte, Spotlight Araması, uygulamaları başlatmaktan daha fazlasıdır. Film koleksiyonunuz, müziğiniz, kişileriniz ve e-postanız dahil olmak üzere tüm iOS cihazınızı arar. Ayrıca, web’den ve App Store’dan sonuçlar getirmek için iPad’inizin dışında arama yapar. Sildiğiniz bir uygulamayı arıyorsanız, arama sonuçları indirme sayfasına bir bağlantı içerecektir. Spotlight Araması, Wikipedia’dan bilgi ve Google’dan arama sonuçlarını da getirebilir. Bu makaledeki talimatlar, iOS 8 ve sonraki sürümleri çalıştıran cihazlar için geçerlidir.

Spotlight Arama Ekranı Nasıl Açılır

Giriş ekranının ilk sayfasında parmağınızla soldan sağa kaydırarak Spotlight Araması’nı açın. İOS 9 veya önceki bir sürümünü çalıştırıyorsanız, arama ekranını açmak için yukarıdan aşağıya doğru kaydırın. Spotlight Aramayı açmak için genellikle bir uygulamada değil Ana ekranda olmanız gerekir. Spotlight Araması, Safari’de iOS 8 ve üzeri sürümlerde kullanılabilir.

Gördüğünüz Spotlight Arama ekranının üst kısmında bir arama çubuğu vardır. Ayrıca, siz onu arama için kullanana kadar, Siri Uygulama Önerileri, Hava Durumu, Takvim etkinlikleri ve tümünü içinde etkinleştirebileceğiniz veya devre dışı bırakabileceğiniz diğer birçok seçenek gibi başka içeriklere de sahip olabilir. Ayarlar > Siri ve Arama.

Spotlight Araması Nasıl Kullanılır

Spotlight Arama ekranını açın ve uygulamanın adını arama alanına yazmaya başlayın. Ekranda uygulama simgesi belirir. Açmak için doğrudan sonuçlardan dokunun. Spotlight Bir TV şovunu aradığınızda, sonuçlar hangi bölümlerin Netflix, Hulu veya iTunes’da mevcut olduğunu gösterir. Ayrıca, seçtiğiniz belirli şovla ilgili oyuncu listeleri, oyunlar, web siteleri ve diğer sonuçları da bulacaksınız. Bu özellik ayrıca, cihazınızın şarkı kitaplığına göz atarken size zaman kazandırabilir. Müzik uygulamasını açıp belirli bir öğe için uzun bir listede gezinmek yerine Spotlight Araması’nı açın ve şarkının veya grubun adını yazmaya başlayın. Arama sonuçları hızla daralır ve ada dokunduğunuzda şarkı Müzik uygulamasında başlatılır. Ayrıca restoranlar gibi yakındaki işletmeleri de arayabilirsiniz. Örneğin, arama alanına “benzin” yazarsanız, mesafe ve yol tarifleriyle birlikte yakındaki benzin istasyonlarının bir listesini alırsınız. İPad’inizde filmler, kişiler ve e-posta mesajları dahil her şeyi arayabilirsiniz. Spotlight Araması, uygulamaların içinde de arama yapabilir, böylece bir tarif uygulamasından veya Notes’ta veya Pages kelime işlemcisinde kaydedilmiş bir ifadeden alınan sonuçları görebilirsiniz.