Skip to content

Spotlight ve Finder Search’te Aramalar Nasıl İyileştirilir

7 de Haziran de 2021

Spotlight, macOS ve Mac OS X’te kullanımı kolay, sistem genelinde bir arama hizmetidir. Finder’da Arama kutusunu kullandığınızda bile, Mac’inizin oluşturduğu Spotlight arama dizinini kullanırsınız. Finder’daki arama sonuçları, standart Spotlight aramasındaki sonuçlardan farklı değildir. Ancak, bir Finder penceresinden arama yapmanın, aramanın nasıl gerçekleştirileceği üzerinde daha fazla kontrol ve karmaşık arama sorguları oluşturma ve arama ifadenize ekleme yeteneği de dahil olmak üzere avantajları vardır. İhtiyacınız olan arama sonuçlarını almak için Mac’inizdeki Finder Tercihlerini nasıl yapılandıracağınız aşağıda açıklanmıştır. Bu makaledeki yönergeler, 2005’ten sonra OS X Snow Leopard (10.6) veya sonraki sürümlerle piyasaya sürülen Mac bilgisayarlar için geçerlidir.

Bulucu Arama Tercihlerini Ayarlayın

Varsayılan olarak, Finder’dan bir arama yaptığınızda, bu arama tüm Mac’inizi kapsar. Ancak OS X Snow Leopard ile Apple, Finder’da varsayılan Spotlight arama konumunu tanımlama özelliğini tanıttı. Finder arama kutusu tercihlerini yapılandırmak için aşağıdaki adımları tamamlayın:

 1. Dock’a gidin ve Bulucu simge.

  Simge, mavi ve beyaz bir gülen yüze benziyor.

 2. itibaren Bulucu menü, seç Tercihler.

  macOS Catalina'da Finder Tercihlerine Erişme

 3. İçinde Bulucu Tercihleri, seçin ileri sekme.

  Finder Tercihlerinde Gelişmiş sekmesi

 4. itibaren Arama yaparken liste kutusunda aşağıdaki seçeneklerden birini seçin:

  • Bu Mac’te Ara: Bu seçenek, belirttiğiniz terim veya anahtar sözcükleri Mac’inizin tamamında aramak için Spotlight’ı kullanır. Bu seçenek, doğrudan Spotlight içinde arama yapmakla aynıdır.
  • Geçerli Klasörü Ara: Bu seçenek, aramayı Finder penceresinde ve alt klasörlerinde o anda görüntülenen klasörle sınırlar.
  • Önceki Arama Kapsamını Kullanın: Bu seçenek, Spotlight’a, Spotlight aramasını en son kullandığınızda kullandığınız arama parametrelerini kullanmasını söyler.

  Finder için varsayılan arama konumunu ayarlayın

 5. Bir seçim yaptıktan sonra kapatın Bulucu Tercihleri.

Finder’daki Arama kutusundan yapacağınız bir sonraki arama, içinde ayarladığınız parametreleri kullanacaktır. Bulucu Tercihleri. İçinde yapılandırdığınız varsayılan ayarı geçersiz kılmak için Bulucu Tercihleri, Bulucu Arama kutusuna bir arama terimi girin ve ardından Arama çubuğunda aşağıdaki seçeneklerden birini seçin:

 • Bu Mac: Tüm bilgisayarınızı arayın.
 • Klasör adı: Klasör_Adı, arama teriminizi yazdığınızda içinde bulunduğunuz Finder penceresinin adıdır. Geçerli klasörü aramak için bu seçeneği seçin.
 • Paylaşılan: Aramayı, bilgisayarınıza bağlı herhangi bir çevresel sürücüye genişletin.

Finder'da bir arama konumu seçin

Spot Işığından Bulucu Aramasına Atlayın

Finder’da arama yapmanın ek avantajlarından yararlanmak için aramalarınızı Finder’ın içinden başlatmanız gerekmez. Bunun yerine, aramanızı doğrudan Spotlight’ta başlatabilir ve ardından Finder’a atlayabilirsiniz. Doğrudan Spotlight’ta yapılan bir arama, düzinelerce sonuç üretebilir, bu da sonuçları görüntülemeyi ve sıralamayı zorlaştırır. Arama sonuçlarını Spotlight sonuçlarından Finder’a taşıdığınızda, sonuçları daha iyi değiştirebilir ve aramanızı daraltabilirsiniz. Aramanızı Spotlight’tan Finder’a taşımak için aşağıdaki adımları tamamlayın:

 1. macOS menü çubuğuna gidin ve Spot ışığı simge (büyüteç).

  Mac'teki Spotlight Arama kutusu

 2. İçinde Spotlight Arama kutusuna bir terim veya anahtar sözcük yazın. Örneğin, filmi arayın yardımcısı.

 3. Arama sonuçları listesinde en alta gidin, ardından çift tıklayın Hepsini Finder’da göster.

  MacOS'ta bir film için spotlight araması

 4. Arama kelimenizin veya kelime öbeğinizin sonuçlarını içeren bir Bulucu penceresi açılır.

Son açılma tarihi, oluşturma tarihi veya dosya türü gibi arama kriterleri de ekleyebilirsiniz.