Skip to content

SQL Server 2012 Kullanıcı Hesapları Oluşturma Kılavuzu

7 de Haziran de 2021

SQL Server 2012, kurumsal veritabanlarınızda depolanan verilerin gizliliğini, bütünlüğünü ve kullanılabilirliğini korumak için tasarlanmış çok çeşitli güvenlik özellikleri sağlar. Veritabanı yöneticilerinin gerçekleştirdiği en önemli görevlerden biri, açık bir iş ihtiyacı olmadıkça, kullanıcıların veritabanındaki verileri alma ve değiştirme yeteneklerini sınırlayan rol tabanlı erişim denetiminin uygulanmasıdır. Bu, adlandırılmış kullanıcı hesaplarının kullanımı yoluyla bireysel kullanıcıların tanımlanmasını gerektirir. SQL Server, veritabanı kullanıcı hesapları oluşturmak için iki yöntem sağlar: Windows kimlik doğrulaması veya Windows kimlik doğrulamasını ve SQL Server kimlik doğrulamasını destekleyen karma mod. Windows kimlik doğrulama modunda, tüm veritabanı izinlerini Windows hesaplarına atarsınız. Bu, kullanıcılar için tek oturum açma deneyimi sağlama ve güvenlik yönetimini basitleştirme avantajına sahiptir. SQL Server (karma mod) kimlik doğrulamasında, yine de Windows kullanıcılarına haklar atayabilirsiniz, ancak yalnızca veritabanı sunucusu bağlamında var olan hesaplar da oluşturabilirsiniz. Genel olarak konuşursak, ortamınızdaki karmaşıklık katmanlarını azalttığı için Windows kimlik doğrulama modunu kullanmak en iyisidir. Tek bir kullanıcı hesabı kaynağına sahip olarak, kuruluştan ayrılan kullanıcıların temel hazırlığının tamamen kaldırıldığından daha emin olabilirsiniz. Ancak, tüm kimlik doğrulama ihtiyaçlarınızı etki alanı hesaplarıyla karşılamak her zaman mümkün değildir, bu nedenle bunları yalnızca SQL Server veritabanlarıyla çalışmak üzere tasarlanmış yerel hesaplarla tamamlamanız gerekebilir. Bu makale SQL Server 2012 için geçerlidir. SQL Server 2008’in önceki sürümünü kullanıyorsanız prosedür aynıdır, ancak Microsoft’un 2014 yılında SQL Server 2008 desteğini sonlandırdığını unutmayın.

SQL Server 2012 Hesabı Oluşturma

Krzysztof Zmij / Getty Images
Karma mod kimlik doğrulamasını kullanırken bir SQL Server hesabı oluşturmanız gerekiyorsa, SQL Server 2012 için şu işlemi izleyin:

 1. SQL Server Management Studio’yu açın.

 2. Oturum açmak istediğiniz SQL Server veritabanına bağlanın.

 3. Güvenlik Klasör.

 4. üzerine sağ tıklayın Girişler klasör ve seçin Yeni Giriş.

 5. Bir Windows hesabına haklar atamak için Windows kimlik doğrulaması. Yalnızca veritabanında bulunan bir hesap oluşturmak için SQL Server kimlik doğrulaması.

 6. Metin kutusuna oturum açma adını girin. kullanabilirsiniz Araştır Windows kimlik doğrulamasını seçtiyseniz, mevcut bir hesabı seçmek için düğmesine basın.

 7. SQL Server kimlik doğrulamasını seçtiyseniz, her ikisinde de güçlü bir parola sağlamanız gerekir. Parola ve Onayla Metin kutuları.

 8. İsterseniz, pencerenin altındaki açılır kutuları kullanarak hesap için varsayılan veritabanını ve dili özelleştirin.

 9. Seç TAMAM MI hesabı oluşturmak için.

SQL Server 2012 Hesapları Oluşturmak İçin İpuçları

SQL Server 2012 kullanıcı hesapları oluştururken izlemeniz gereken bazı ipuçları:

 • SQL Server oturumu oluşturuyorsanız, güçlü bir parola kullandığınızdan emin olun.
 • Mevcut bir hesabı kaldırmak için (SQL Server kimlik doğrulamasını veya Windows kimlik doğrulamasını kullanarak), hesapta sağ tıklayın. Girişler klasörünü seçin ve Sil.
 • Bir hesap oluşturmak, veritabanı izinleri oluşturmaz. İşlemin bir sonraki adımı, hesaba izinler eklemektir.
 • SQL Server kimlik doğrulaması, yalnızca SQL Server örneğiniz için karma mod kimlik doğrulamasını seçtiyseniz kullanılabilir.
 • Hangi kimlik doğrulama modunu kullanırsanız kullanın, hesaplar oluşturduğunuzdan ve kullanıcı ayrıcalıklarını dikkatle atadığınızdan emin olun. Güvenlik yönetimi, veritabanı yönetimi görevlerinin en göz alıcısı değildir, ancak doğru olduğundan emin olmak istediğiniz bir görevdir.

mla apa chicago Alıntınızı Biçimlendirin

Papatya, Mike. “SQL Server 2012 Kullanıcı Hesapları Oluşturma Kılavuzu.” Düşünce Şirketi, Mayıs. 21 Ocak 2021, thinkco.com/creating-sql-server-2012-user-accounts-1019793.
Papatya, Mike. (2021, 21 Mayıs). SQL Server 2012 Kullanıcı Hesapları Oluşturma Kılavuzu. https://www.thinktco.com/creating-sql-server-2012-user-accounts-1019793 adresinden alındı
Papatya, Mike. “SQL Server 2012 Kullanıcı Hesapları Oluşturma Kılavuzu.” Düşünce Şirketi https://www.thinktco.com/creating-sql-server-2012-user-accounts-1019793 (7 Haziran 2021’de erişildi).