Skip to content

SQL Server Verilerini Komut Satırından bcp ile Alma ve Verme

2 de Haziran de 2021

Toplu kopya (bcp) komutu, size doğrudan komut satırından çok sayıda kayıt ekleme olanağı sağlar. Komut satırı meraklıları için kullanışlı bir araç olmasının yanı sıra, bcp yardımcı programı, bir toplu iş dosyası veya başka bir programatik yöntem içinden bir SQL Server veritabanına veri eklemek isteyenler için güçlü bir araçtır. Bir veritabanına veri almanın birçok yolu vardır, ancak bcp doğru parametrelerle kurulduğunda en hızlı olanıdır.

funky-data / Getty Images

bcp Sözdizimi

bcp kullanmak için temel sözdizimi: bcp

type=”code”> burada bağımsız değişkenler aşağıdaki değerleri alır:

  • Tablo ismi — tablonun tam adı. Örneğin, kullanabilirsiniz envanter.dbo.meyveler envanter veritabanında veritabanı sahibine ait meyve tablosuna kayıt eklemek için.
  • yön — içe aktarmak isteyip istemediğinizi belirtir (içinde yön) veya dışa aktarma (dışarı yön) verileri.
  • Dosya adı — dosyanın tam yolu. Örneğin, dosyayı içe aktarabilirsiniz C:meyveenvanter.txt.
  • Seçenekler — toplu işlem için parametreler belirlemenizi sağlar. Örneğin, izin verilen maksimum hata sayısını belirtebilirsiniz. -m seçenek. Ayrıca -x XML dosya biçimini belirtme seçeneği. Tam liste için Microsoft’un bcp belgelerine bakın.

bcp İçe Aktarma Örneği

Hepsini bir araya getirmek için, envanter veritabanınızda bir meyve tablonuz olduğunu ve sabit sürücünüzde depolanan bir metin dosyasındaki tüm kayıtları bu veritabanına aktarmak istediğinizi hayal edin. Aşağıdaki bcp komut sözdizimini kullanırsınız: “C:fruitinventory.txt” içindeki bcp envanter.dbo.fruits -c -T

type=”code”> Bu, aşağıdaki çıktıyı üretir: “C:fruitinventory.txt” içindeki C:>bcp envanter.dbo.fruits -c -T
Kopyalama başlatılıyor…
36 satır kopyalandı.
Ağ paket boyutu (bayt): 4096
Saat Süresi (ms.) Toplam : 16 Ortalama : (saniyede 2250,00 satır)
C:>

Bu komut satırında iki yeni seçenek fark etmiş olabilirsiniz. –c seçeneği, içe aktarma dosyasının dosya biçiminin, her kayıt yeni bir satırda olacak şekilde sekmeyle ayrılmış metin olacağını belirtir. –T seçeneği, bcp’nin veritabanına bağlanmak için Windows kimlik doğrulamasını kullanması gerektiğini belirtir.

bcp Dışa Aktarma Örneği

İşlemin yönünü şuradan değiştirerek veri tabanınızdan bcp ile veri aktarabilirsiniz. içinde için dışarı. Örneğin, aşağıdaki komutla meyve tablosunun içeriğini bir metin dosyasına dökebilirsiniz: bcp envanter.dbo.fruits out “C:fruitinventory.txt” -c -T

type=”code”> Komut satırında şu şekilde görünür: C:>bcp envanter.dbo.fruits out “C:fruitinventory.txt” -c -T
Kopyalama başlatılıyor…
42 satır kopyalandı.
Ağ paket boyutu (bayt): 4096
Saat Süresi (ms.) Toplam : 1 Ortalama : (saniyede 42000.00 satır)
C:>

bcp komutunun hepsi bu kadar. SQL Server veritabanınızdan verilerin içe ve dışa aktarılmasını otomatikleştirmek için bu komutu toplu iş dosyaları veya DOS komut satırına erişimi olan diğer programlardan kullanabilirsiniz.

mla apa chicago Alıntınızı Biçimlendirin

Papatya, Mike. “Bcp ile Komut Satırından SQL Server Verilerini İçe ve Dışa Aktarın.” Düşünce Şirketi, Mayıs. 21 Ocak 2021, thinkco.com/importing-and-exporting-sql-server-1019806.
Papatya, Mike. (2021, 21 Mayıs). SQL Server Verilerini Komut Satırından bcp ile İçe ve Dışa Aktarın. https://www.thinktco.com/importing-and-exporting-sql-server-1019806 adresinden alındı
Papatya, Mike. “Bcp ile Komut Satırından SQL Server Verilerini İçe ve Dışa Aktarın.” Düşünce Şirketi https://www.thinktco.com/importing-and-exporting-sql-server-1019806 (2 Haziran 2021’de erişildi).