Skip to content

SQL’de Görünümlerle Veri Erişimini Kontrol Etme

21 de Haziran de 2021

Veritabanı görünümleri, son kullanıcı deneyiminin karmaşıklığını azaltır ve kullanıcıların veritabanı tablolarında bulunan verilere erişimini sınırlar. Temel olarak, bir görünüm, bir sanal veritabanı tablosunun içeriğini dinamik olarak doldurmak için bir veritabanı sorgusunun sonuçlarını kullanır.

Görünümler Neden Kullanılır?

Kullanıcılara veritabanı tablolarına doğrudan erişim sağlamak yerine görünümler aracılığıyla verilere erişim sağlamanın iki temel nedeni vardır:

  • Görünümler basit, ayrıntılı güvenlik sağlar. Bir kullanıcının bir tabloda görmesine izin verilen verileri sınırlamak için bir görünüm kullanın. Örneğin, bir çalışanlar tablonuz varsa ve bazı kullanıcılara tam zamanlı çalışanların kayıtlarına erişim sağlamak istiyorsanız, yalnızca bu kayıtları içeren bir görünüm oluşturabilirsiniz. Bu, alternatiften (gölge tablo oluşturmak ve sürdürmek) çok daha kolaydır ve verilerin bütünlüğünü sağlar.
  • Görünümler kullanıcı deneyimini basitleştirir. Görünümler, veritabanı tablolarınızın karmaşık ayrıntılarını, onları görmesi gerekmeyen son kullanıcılardan gizler. Bir kullanıcı bir görünümün içeriğini boşaltırsa, görünüm tarafından seçilmeyen tablo sütunlarını görmez ve anlamayabilir. Bu, onları kötü adlandırılmış sütunların, benzersiz tanımlayıcıların ve tablo anahtarlarının neden olduğu karışıklıktan korur.

Görünüm Oluşturma

Bir görünüm oluşturmak oldukça basittir: Sadece zorlamak istediğiniz kısıtlamaları içeren bir sorgu oluşturun ve CREATE VIEW komutunun içine yerleştirin. İşte genel sözdizimi: CREATE VIEW viewname AS

type=”code”> Örneğin, tam zamanlı çalışanın görünümünü oluşturmak için aşağıdaki komutu verin: CREATE VIEW fulltime AS
ad, soyadı, çalışan_kimliğini SEÇ
çalışanlardan
NEREDE durum = “FT”;

type=”kod”>

Bir Görünümü Değiştirme

Bir görünümün içeriğini değiştirmek, bir görünümün oluşturulmasıyla tam olarak aynı sözdizimini kullanır, ancak GÖRÜNÜMÜ OLUŞTUR komutu yerine GÖRÜNÜMÜ ALTER komutunu kullanın. Örneğin, sonuçlara çalışanın telefon numarasını ekleyen tam zamanlı görünüme bir kısıtlama eklemek için aşağıdaki komutu verin: ALTER VIEW fulltime AS
SELECT ad, soyad, çalışan_kimliği, telefon
çalışanlardan
NEREDE durum = “FT”;

type=”kod”>

Bir Görünümü Silme

DROP VIEW komutunu kullanarak bir veritabanından bir görünümü kaldırmak kolaydır. Örneğin, tam zamanlı çalışanın görünümünü silmek için aşağıdaki komutu kullanın: DROP VIEW fulltime;

type=”kod”>

Görünümler ve Gerçekleştirilmiş Görünümler

Görünüm sanal bir tablodur. bir gerçekleştirilmiş görünüm diske yazılan ve kendi başına bir tabloymuş gibi erişilen aynı görünümdür. Bir görünüme karşı bir sorgu çalıştırdığınızda, görünüme kaynak sağlayan ikincil sorgu gerçek zamanlı olarak yürütülür ve bu sonuçlar orijinal ana sorguya geri beslenir. Görünümleriniz son derece karmaşıksa veya ana sorgunuz birkaç tablo ve görünüm arasında çok sayıda karma birleştirme gerektiriyorsa, ana sorgunuz bir kaplumbağa hızında yürütülür. Gerçekleştirilmiş bir görünüm, diske yazılan önceden derlenmiş bir sorgu olarak işlev gördüğü ve bu nedenle bir tablo kadar hızlı yürütüldüğü için sorgu yürütmesini hızlandırır. Ancak, somutlaştırılmış görünümler, yalnızca onları yenileyen olay prosedürleri kadar iyidir. Uzun vadede, iyi bir bakımla, gerçekleştirilmiş görünümler, hareketsiz hale gelebilecek ve disk alanını tüketebilecek veya başka birinin sorgularını uygunsuz bir şekilde kaynaklayabilecek bir grup gölge tabloya ihtiyaç duymadan, gecikme yenileme süresinde küçük bir takas ile işleri hızlandırır.

mla apa chicago Alıntınızı Biçimlendirin

Papatya, Mike. “SQL’de Görünümlerle Veri Erişimini Kontrol Etme.” Düşünce Şirketi, Mayıs. 21 Ocak 2021, thinkco.com/controlling-access-with-views-1019783.
Papatya, Mike. (2021, 21 Mayıs). SQL’de Görünümlerle Veri Erişimini Kontrol Etme. https://www.thinktco.com/controlling-access-with-views-1019783 adresinden alındı
Papatya, Mike. “SQL’de Görünümlerle Veri Erişimini Kontrol Etme.” Düşünce Şirketi https://www.thinktco.com/controlling-access-with-views-1019783 (erişim tarihi: 21 Haziran 2021).