Skip to content

SSL Big Six Neden Modern Müzisyenler için İlk Uygun Mikserdir?

2 de Mayıs de 2022

Önemli Çıkarımlar

  • SSL Big Six, hibrit bir analog stüdyo mikseri ve USB ses arabirimidir.
  • SSL’nin efsanevi ses parçalarını alır ve onları dijital hale getirir.
  • 3K Big Six’in en etkileyici kısmı, saçma sapan esnek ses yönlendirme seçenekleri.
İngiltere’nin Katı Hal Mantığı, hibrit bir analog/USB mikseri ile o kadar iyi düşünülmüş ki, satın alacağınız son mikser olabilir. Çoğu mikser ya sahne için ya da çok sayıda mikrofon girişi olan bantları kaydetmek için üretilmiştir ya da daha çok stereo girişleri ve USB’si olan, ancak fiziksel kontrolleri olmayan USB arabirimleri gibidir. Büyük Altı her ikisidir; SSL kalitesi, ancak bir sürü kullanışlı stereo girişi ve çıkışı ile. Ev veya küçük profesyonel stüdyo için oldukça mükemmel ve başka bir şeye ihtiyacınız olmayacak. Ama tabii ki herkes memnun değil. Chicago merkezli müzisyen Hold My Beer, Lifewire’a forum mesajı aracılığıyla “Bir arayüz içermeseler ve bunun yerine tüm kanallarda bize ayrı çıkışlar vermelerini tercih ederdim” dedi. Ama biz kendimizden geçiyoruz.

Altı Temyiz

3,000$’lık SSL Big Six, zaten popüler olan SSL Six’in daha büyük kardeşidir. Orijinal Six’in altı giriş kanalı (az ya da çok) vardı, bu nedenle adı. Büyük Altılı daha büyüktür, ancak “Altı” kısmı eski modele bir selamdan başka bir şey değildir. Başlangıç ​​için sekiz ana girişi vardır. Sesi kayıt için bilgisayarınıza göndermeden önce dijitalleştiren bir USB ses arabirimine sahip çok sayıda analog mikser vardır. Ve birkaç mikserde birden fazla veya iki stereo giriş ve esnek yönlendirme seçenekleri bulunur. Ancak Büyük Altı, hepsini yapan tek birliklerden biridir. Ve 3 bin dolar çok gibi görünse de, bu bağlamda şaşırtıcı derecede ucuz. SSL’nin kendi analogdan dijitale dönüştürücülerini bağımsız formatlarında satın alacak olsaydınız, zaten daha fazla ödüyorsunuz. SSL ayrıca üst düzey bir ses şirketi olarak da bilinir. Stüdyo konsolları efsanevidir ve tüm hesaplara göre, Six serisi bu ses büyüsünü evinize getirmeyi başarır.

Artı ve eksileri

Bir yatak odası müzik yapımcısı olduğunuzu hayal edin. Bir mikrofonunuz ve belki bir gitarınız var, ancak büyük olasılıkla kurulumunuzun çoğu oluk kutuları, sentezleyiciler, davul makineleri ve örnekleyicilerden oluşuyor. Yani, stereo dişli. Ancak mikserler hala neredeyse her zaman canlı müzisyenleri kaydetmek veya mikslemek için üretilmiştir, bu da mikrofonlar ve gitarlar için mono girişler anlamına gelir. Şarkıcılar mikrofon kullanır, gitar amfileri mikrofonlarla kaydedilir ve davullar kiti yakalamak için birkaç mikrofon kullanır. O halde elektronik müzisyen, ya asla kullanmayacakları bir sürü mikrofon girişi ve preamp’lı bir kutu satın almak zorunda ya da girişleri olan ama fiziksel kontrolleri olmayan bir USB ses arabirimi ile yetinmek zorunda. Cevap Büyük Altılı ve forumlar çılgına döndü. Yukarıdakilerin tümünü artı her kanal için bağımsız bir USB giriş/çıkış sunar. Ayrıca bir teyp makinesini veya diğer cihazları takmak için fazladan yerleri vardır ve – işte iyi kısım – iki stereo efekt çıkış gönderir. Bunlar, çeşitli enstrümanlarınızı harici ses efektleriyle (yankı, gecikme, bozulma, bu tür şeyler) yönlendirmenize izin verir.

Big SiX mikser okuma görünümü

Almanya merkezli müzisyen Monotrack Lifewire’a forum mesajı aracılığıyla “Büyük Altı, makul bir fiyata modern bir hibrit stüdyo ekosisteminin en önemli parçası” dedi. “Eğlenceli [record] ve Büyük Altı ile karıştırın ve bazı üst düzey ürünleri bağlamak çok daha eğlenceli [outboard devices] çok daha ileri gitmek için.” İnsanları bu kadar heyecanlandıran şey bu esnek yönlendirmedir. Örneğin, analog efektleriniz aracılığıyla bilgisayardan ses gönderebilir ve tekrar geri gönderebilirsiniz. Sentezleyicileriniz için Big Six’in EG’sini ve kompresörünü kullanabilirsiniz, ancak ayrıca bilgisayar tarafından oluşturulan sesiniz. Büyük Altı herkes için olmayabilir, ancak öyleyse, hemen anlayacaksınız ve 3 bin dolarlık bir pazarlık gibi görünecek.