Skip to content

Ssl_error_rx__too_long Nasıl Onarılır

25 de Nisan de 2021

Web’e göz atmak için Firefox kullanıyorsanız, bir web sitesine bağlanmaya çalışırken aşağıdaki hata mesajıyla karşılaşabilirsiniz:

  • Güvenli bağlantı başarısız. Hata kodu: SSL_ERROR_RX_RECORD_TOO_LONG

Bu SSL hatası genellikle sunucu tarafı bir sorundur, bu nedenle bu konuda yapabileceğiniz pek bir şey yoktur, ancak sorunun sizin tarafınızda olmadığından emin olmak için denemeniz gereken birkaç şey vardır. Bu makaledeki bilgiler, Windows ve Mac için Firefox web tarayıcısı için geçerlidir.

RapidEye / Getty Images

Firefox’ta SSL_Error_rx_Record_too_long Hatasına Neden Olan Nedir?

Bu Firefox SSL hatası, güvenli bir bağlantı kullanarak bir web sitesine bağlandığınızda ortaya çıkar. Genellikle, web sitesinin SSL sertifikasının nasıl yapılandırıldığı ile ilgili sorunlar nedeniyle olur ve sizi web sitesinin bağlantı noktasına bağlanamaz hale getirir. YouTube, Pinterest, OneDrive, Facebook, Gmail, Spotify ve Dropbox gibi popüler web sitelerinde oturum açarken bu hatalar bildirildi. Firefox’taki SSL hatası neredeyse her zaman sunucularında sorun yaşayan web sitelerinden kaynaklansa da, birkaç başka olası neden vardır. Örneğin, virüsten koruma programınız suçlu olabilir veya proxy sunucunuz sorun yaşıyor olabilir.

Firefox’ta SSL_Error_rx_Record_too_long Hatası Nasıl Çözülür?

Web sitesine bağlanana kadar aşağıdaki adımları deneyin:

  1. HTTP kullanın. Web sitesinin URL’sini her zamanki gibi girin, ancak https: // başlangıçta http: //. Bu işe yarar çünkü HTTPS, HTTP’den farklıdır. Özellikle HTTPS, URL’nin güvenli olduğunu belirtir. Bir web sitesinin HTTP sürümünü kullanmaya karar verirseniz, bağlantı o kadar güvenli değildir, bu nedenle güvenli bir URL’si olmayan bir sitedeyken bilgi paylaşırken dikkatli olun.

  2. Güvenli Modu kullanın. Firefox’u Güvenli Modda yüklemek için, Hamburger Menüsü > Yardım > Eklentiler Devre Dışı Bırakılarak Yeniden Başlatmaveya tut Vardiya Firefox’u açarken tuşuna basın. Güvenli Modu kullanmak, Firefox sürümünü geçici olarak varsayılan temasına döndürür ve çalışan tüm eklentileri kapatır.

  3. Önbelleği temizleyin. Güvenli Modda bağlantı başarılı olursa, normal taramaya geri dönün ve Ctrl + Üst Karakter + R (Windows’ta) veya Command + Üst Karakter + R (Mac’te) web sitesiyle ilgili güncel olmayan önbellek dosyalarını silmek için. Umarım bu sorunu çözer.

  4. Proxy ayarlarını kontrol edin. Firefox tarayıcısının proxy ayarları doğru bir şekilde bir araya getirilmezse, SSL hatasıyla karşılaşabilirsiniz. Durumun bu olup olmadığını kontrol etmek için, Hamburger Menüsü > Seçenekler > Ağ Proxy’si > Ayarlar. Firefox sürümünüz gerekli olmayan bir proxy bağlantısı kullanıyorsa, Vekalet yok onay işaretini seçin, ardından seçin TAMAM MI Firefox’u yeniden başlatmak ve ayarları güncellemek için.

  5. Firefox tarayıcısını güncelleyin. En son güvenlik güncellemelerine sahip olmak için Firefox’un en son sürümüne sahip olduğunuzdan emin olun.

  6. Virüsten koruma yazılımını kontrol edin. Programı açarak ve SSL ile ilgili özelliklerin devre dışı bırakıldığından emin olarak virüsten koruma yazılımınızın suçlanmadığından emin olun. Sorun devam ederse, programı geçici olarak devre dışı bırakın. Bu işe yararsa, onu sisteminize müdahale etmeyen farklı bir antivirüs programıyla değiştirmeyi düşünün.

  7. Firefox’u yeniden yükleyin. Her şey başarısız olursa, Firefox tarayıcısını varsayılan ayarlara geri yükleyin. Bunu yapmak, yüklediğiniz tüm temaları ve eklentileri siler ve genellikle kullanıcı tarafındaki tüm bağlantı sorunlarını düzeltir.